BREAKING NEWS

Bien ndjeshëm rastet e reja/ Ministria e Shëndetësisë publikon bilancin e COVID, ja çfarë ka ndodhur në 24 orët e fundit

Bien ndjeshëm rastet e reja/ Ministria e Shëndetësisë
x

Bota

Nuk ka qetësi! Një tjetër virus vdekjeprurës kërcënon njerëzimin, shkencëtarët lëshojnë alarmin: Transmetohet me anë të një pickimi ose gërvishtje, ka pasoja fatale nëse...

Nuk ka qetësi! Një tjetër virus vdekjeprurës

Shkencëtaret pos koronavirusit,  kanë zbuluar një tjetër virus vdekjeprurës që do të kërcënojë shëndetin tonë.

Virusi është zbuluar në një shpellë në Australinë e Jugut. Ai gjendet te lakuriqët e natës dhe mund të transmetohet te njerëzit, dhe nëse ndihma e parë nuk jepet në kohë, pasojat mund të jenë fatale.

Sipas Institutit Australian të Virologjisë, kjo është hera e tretë që virusi është zbuluar dhe është shumë i ngjashëm me atë të tërbimit.

“Është një sëmundje që mund të transmetohet tek njerëzit me anë të një pickimi ose gërvishtje. Nëse ndihma mjekësore nuk jepet në kohë para se të shfaqen simptomat, atëherë mund të mos jetë i rrezikshëm, përndryshe, ju merr jetën”, thanë shkencëtarët.

Në të njëjtën kohë, Dr.Mary Carr paralajmëroi njerëzit që kanë kafshë shtëpiake të shmangnin kontaktet me lakuriqët e natës, ndërsa dilnin shëtitje.

Pyetja që mbetet pa përgjigje është që nëse ky virus që transmetohet nga lakuriqët e natës te njerëzit, transmetohet edhe nga një person te tjetri.