BREAKING NEWS

Asnjë marrëveshje për Zgjedhoren, PD akuzon PS por nuk tërhiqet nga asnjë kusht dhe qeveria teknike

Asnjë marrëveshje për Zgjedhoren, PD akuzon PS por nuk
x

Bota

Nxirret nga lumi i Londrës trupi i balenës së kequshqyer 11-metroshe

Nxirret nga lumi i Londrës trupi i balenës së kequshqyer
Trupi 11-metra i gjatë i një balene ‘gungaçe’ që ishte pikasur prej disa ditësh në lumin e Londrës, Tamiz, u nxorr sot nga shkencëtarët mes raportimeve se ka vdekur nga kequshqyerja dhe disorientimi.  
 
Kafsha e mrekullueshme e mbiquajtur Hessy nga vendasit, kishte notuar para e prapa në një gjatë si prej pesë miljesh që kur u dallua për herë të parë të dielën prenë Kent, ndërsa dje pasdite u pa e vdekur.
 
Dy mjetet të autoritetit të portit të Londrës  u dislokuan për rekuperimin e trupit.
 
 “Ne e lidhëm balenën te dy barkat më të mëdha  dhe nisëm ta tërhiqnim. Ishte aq e rëndë sa nuk mudn të ecnim me më shumë se 1.5 milje në orë, derisa arritën në portin e Gravesend”, tha një zëdhënës i autoritetit zoologjik të Londrës.
 
Pamjet e saj të rralla kishin lumturuar shikuesit e qytetit, të cilët kishin mbushur brigjet e lumit të kryeqytetit për ta parë.
 
Ekspertët thonë se balena e re me shumë gjasa ka bërë një gabim navigimi duke hyrë në lumin qytetas që nga Deti i veriut ku besohet se ajo jetonte. Ajo mund të jetë disorientuar nga mungesa e ushqyerjes.
 
'Nga fotografitë e raportimet ajo dukej e kequshqyer dhe nuk kishte shumë rezerva dhjamore në vete. Këto kafshë kanë nevojë për rezerva të mëdha kur bëjnë lundrime të gjata dhe për t’i mbajtur ngrohtë në ujin e ftohtë”.
 
'Ne besojmë se ajo do të kishte vdekur gjithsesi nga kequshqyerja edhe po të mos kishte hyrë në Tamiz”.
 
Two Port of London Authority boats and one RNLI lifeboat were deployed to recover the carcass at around 6.30pm and tow it to shore, before it was kept overnight and then winched onto a trailer this morning on its way to dissection
 
A spokesman for the Port of London authority described the recovery operation last night. He said: ‘We managed to secure the whale to the larger of the boats, the Kew, and then began dragging it. The whale was so big and heavy that the Kew was only able to do one and a half miles an hour'
 
The whale has signs of 'historic entanglement' scarring on its dorsal fin but looks unharmed apart from that