BREAKING NEWS

Mjekësia shqiptare në zi! Ndërron jetë në moshë të re doktoresha e njohur (Emri)

Mjekësia shqiptare në zi! Ndërron jetë në moshë
x

Bota

“OBSH gaboi”, eksperti italian nxjerr ‘blof’ Ranieri Guerra-n: COVID-19 nuk është si Gripi Spanjoll!

“OBSH gaboi”, eksperti italian nxjerr ‘blof’ Ranieri

Pak ditë më parë, Zv.Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së, Ranieri Guerra, shpjegoi se epidemia e koronavirusit ka shumë ngjashmëri me gripin spanjoll që shkatërroi botën një shekull më parë.

“Edhe pse ka shenja pozitive, emergjenca shëndetësore e lidhur nuk mund të thuhet se ka përfunduar përfundimisht” - Kjo është ajo që deklaroi Ranieri Guerra, zëvendësdrejtor i Organizatës Botërore të Shëndetit (OBSH), i cili së bashku me dhjetë shkencëtarë italianë deklaroi pak ditë më parë se ata që preken sot nga Covid kanë një ngarkesë më të dobët virale.

Eksperti, tha se duhet të jemi të kujdesshëm pasi Covid po sillet si gripi spanjoll që uli agresivitetin në muajt e verës dhe u rikthye edhe më i egër në vjeshtë, duke vrarë 50 milion gjatë valës së dytë.  Një skenar makthi i cili natyrisht, shpresojmë se nuk do të materializohet.

Një krahasim i rrezikshëm apo një krahasim i dobishëm për të parandaluar një valë të mundshme të re, madje edhe më vrastare se e para?

Studiuesit thonë se nëse ka shumë ngjashmëri që bashkojnë pandeminë Sars-CoV-2 me atë të gripit Spanjoll (i cili preku njerëzimin e dobësuar nga Lufta e Parë Botërore mbi një shekull më parë), ekzistojnë gjithashtu po aq dallime.

Kreu i spitalit Sacco në Milano, në Itali Massimo Galli, pajtohet që virusi ende nuk është mposhtur. Por për të është shumë më pak e përshtatshme për të imagjinuar një valë të dytë të Covid në modelin e Gripit Spanjoll.

"Unë nuk jam parashikues i fatit dhe nuk kemi siguri absolute. Por ne nuk jemi as në vitin 1918 ”, tha Galli.