BREAKING NEWS

Përfundon takimi Hoti-Vuçiç, i dërguari i BE zbardh prapaskenat: Marrëdhëniet u normalizuan pas 20 muajsh, ja për çfarë ramë dakord!

Përfundon takimi Hoti-Vuçiç, i dërguari i BE zbardh
x

Bota

OBSH-ja pezullon përdorimin e medikamentit antimalarik të trumbetuar nga presidenti amerikan për të luftuar Covid-19

Një studim klinik i ilaçit antimalarik Hidrosiklorokinë te pacientët me koronavirus u ndërpre për arsye sigurie. Ky medikament u propagandua nga presidenti amerikan, Donald Trump, madje tha se e ka marrë atë për dy javë, për të parandaluar infektimin nga Covid-19.

Por, Organizata Botërore e Shëndetësisë shprehu shqetësim, pasi një studim i publikuar nga “The Lancet” zbuloi nivel më të lartë vdekjesh mes pacientëve Covid që kishin marrë këtë mjekim.

Për më tepër, studiuesit afirmuan se e kanë pezulluar përdorimin e Hidrosiklorokinës në provën e solidaritetit të OBSH-së, që është për të vlerësuar sigurinë dhe efikasitetin e katër ilaçeve dhe kombinimet e medikamenteve kundër virusit.

OBSH-ja pezullon përdorimin e medikamentit antimalarik të trumbetuar

“Grupi ekzekutues vuri në zbatim pauzën e përkohshme të Hidrosiklorokinës në fushën e procesit të solidaritetit ndërsa të dhënat mbi sigurinë u ekzaminuar nga komiteti i monitorimit të sigurisë së të dhënave”, deklaroi shefi i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus.

"Ky shqetësim ka të bëjë me përdorimin e hidroksilklorinës dhe klorinës kundër COVID-19", -tha Ghebreyesus gjatë konferencës për shtyp.

“Dua të ritheksoj që këto ilaçe pranohen si përgjithësisht të sigurta për t’u përdorur te pacientët me sëmundje autoimune ose malarie. “OBSH-ja do të sigurojë azhurnime të mëtejshme pasi të dimë më shumë”.

Organizata më herët ka dalë kundër rekomandimit të përdorimit të hidroksilkolinës për të trajtuar ose parandaluar infeksionet koronavirus, përveç si pjesë e provave klinike.