BREAKING NEWS

“Na presin 3 ditë të nxehta”, Lajda Porja parashikon si do të jetë moti në gjithë Shqipërinë dhe surprizat e papritura në fundjavë

“Na presin 3 ditë të nxehta”, Lajda Porja parashikon si do
x
BREAKING NEWS

Degradon keq situata/ Të rinjtë godasin njëri-tjetrin me thika, ka të plagosur dhe disa të arrestuar. Zbardhet shkaku pse nisi konflikti në mes të rrugës

Degradon keq situata/ Të rinjtë godasin njëri-tjetrin me thika,
x
BREAKING NEWS

PS përgatit ‘goditjen’ e fortë ndaj Sali Berishës, Taulant Balla del me njoftimin e jashtëzakonshëm dhe zbulon lëvizjen që do të bëjë Kuvendi në shtator: E papranueshme dhe absurde...(FOTO)

PS përgatit ‘goditjen’ e fortë ndaj Sali Berishës,
x
BREAKING NEWS

Ish-drejtuesi i Sigurimit të Shtetit, Bujar Hoxha: Në dosjen ‘Bomba’, ‘Merimanga’ e grupi i famshëm ‘Intelektuali’ të përfshirë dhe politikanë shqiptarë, ja çfarë di për rastin e Ilir Metës

Ish-drejtuesi i Sigurimit të Shtetit, Bujar Hoxha: Në dosjen
x
BREAKING NEWS

E trishtë/ Humbje e madhe! Shuhet nga jeta akademiku dhe shkrimar i njohur shqiptar, autor i 135 veprave dhe albanolog me zë (EMRI+FOTO)

E trishtë/ Humbje e madhe! Shuhet nga jeta akademiku dhe shkrimar i njohur
x
BREAKING NEWS

Fillimi i vjeshtës me surpriza në qeverisjen Rama, ja kush përflitet se do të ikë nga kabineti

Fillimi i vjeshtës me surpriza në qeverisjen Rama, ja kush
x
BREAKING NEWS

Zbardhet vendimi i qeverisë: Rritet pagesa për ndihmën ekonomike, aftësinë e kufizuar dhe kujdestarin e personit, ja kategoritë që përfitojnë

Zbardhet vendimi i qeverisë: Rritet pagesa për ndihmën ekonomike,
x
BREAKING NEWS

Shërbimet sekrete të botës “zbarkojnë” në Itali, zgjedhjet në shtator alarmojnë inteligjencën e fshehtë, ndërhyrje emergjente për të parandaluar të papriturat, ja prapaskenat

Shërbimet sekrete të botës “zbarkojnë” në
x

Bota

OBSH jep alarmin për linë e majmunit: Ajo që po shohim mund të jetë 'maja e ajsbergut'

OBSH jep alarmin për linë e majmunit: Ajo që po shohim mund

Situata e pazakontë e shpërthimit të lisë së majmunit ka në rreth 20 vende jo-endemike alarmuar ekspertët.

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, rreth 200 rastet e konfirmuara që janë identifikuar javët e fundit mund të jenë vetëm maja e ajsbergut.

"Ne nuk e dimë nëse ajo që po shohim është vetëm maja e ajsbergut," tha Sylvie Brian, drejtore e përgatitjes globale për sëmundjet infektive.

Megjithatë, bazuar në rezultatet e para të testeve, virusi nuk duket se ka pësuar mutacion, që nga e mërkura, 219 raste ishin konfirmuar, sipas Qendrës Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve (ECDC). Sot, Ministria Spanjolle e Shëndetësisë raportoi 98 raste, Britania 90 dhe Portugalia 74. Në këtë vend të fundit, të gjitha rastet janë meshkuj, shumica nën 40 vjeç. Në Argjentinë rasti i parë në Amerikën Latine.

Në të njëjtën kohë, autoritetet argjentinase konfirmuan sot se kanë zbuluar rastin e parë të lisë në Amerikën Latine, ndërsa po hetojnë një tjetër “të dyshuar”, sipas Ministrisë së Shëndetësisë. Sipas Ministrisë së Shëndetësisë, pacienti është “në gjendje të mirë”. Ata që kanë rënë në kontakt me të janë nën vëzhgim dhe deri më tani nuk kanë shfaqur asnjë simptomë. Rasti i dyshuar është një spanjoll i cili ka mbërritur në vend të mërkurën dhe dje ka shfaqur lezione ulceroze. Ai është izoluar dhe po merr trajtim për simptomat e tij.

 

Më të lexuarat