BREAKING NEWS

‘Pacientët nuk ushqehen dhe as higjenizohen’ gazetari plas ‘bombën’ live nga spitali ‘Shefqet Ndroqi’: Ministria po gënjen!

‘Pacientët nuk ushqehen dhe as higjenizohen’ gazetari plas
x

Bota

OBSH vazhdon të përhap panik me skenarë të ndryshme, lëshon paralajmërimin: Po përhapet Ebola, kjo është vatër shumë aktive

OBSH vazhdon të përhap panik me skenarë të ndryshme,

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka bërë të ditur se janë konfirmuar 50 raste me virusin Ebola në pjesën perëndimore të Republikës Demokratike të Kongos.

“Gjatë pandemisë së virusit korona është me rëndësi që të mos humbim para sysh sëmundjet e tjera, të cilat paraqiten”, thotë drejtori ekzekutiv për operacione të OBSH-së, Majk Rajan.

Pasi autoritetet më 1 qershor e shpallën epideminë, deri më tani janë konfirmuar 48 raste në provincën Ekuador, edhe tre janë të dyshuar, ndërsa gjithsej kanë vdekur 20 persona, deklaroi Rajan.

“Kjo është vatër shumë aktive dhe unë do të thosha se kemi shkaqe të mëdha për shqetësim”, tha Rajan, shkruajnë mediat ndërkombëtare.

Bëhet fjalë për rajon të madh gjeografik, i cili përfshin një pjesë të lumit Kongo dhe në të njerëzit kalojnë distanca të gjata dhe bashkësitë janë shumë të lidhura.

“Të gjithë i paralajmëroj se tani, kur numrat janë ende të vogël, gjatë Kovid-19, është shumë me rëndësi që të mos i humbim sëmundjet e tjera, të cilat paraqiten”, shtoi Rajan.

Ai përkujtoi se në vatrat e ndara në provincat Veri i Kivut dhe Ituri, në lindje të Kongos, ku në maj ishte shpallur fundi i epidemisë së Ebolës. Në këto rajone deri më tani janë konfirmuar 3.463 raste, ndërsa sipas të gjitha gjasave për dy vjet kanë ndërruar jetë 2.277 persona.