BREAKING NEWS

“Sot ditë e frikshme! Mund të ketë skenarë për viktima!”, Frrok Çupi del me paralajmërimin ‘bombë’ për protestën e Sali Berishës: Ai nuk kthehet pa një trofe!

“Sot ditë e frikshme! Mund të ketë skenarë për
x
BREAKING NEWS

Berisha dhe LSI i hedhin “benzinë” zjarrit dhe paralajmërojnë trazira gjatë protestës së sotme, sulmojnë Ramën dhe i kërkojnë të mos provokojë protestuesit, Noka kërcënon policinë

Berisha dhe LSI i hedhin “benzinë” zjarrit dhe
x
BREAKING NEWS

Informacione ‘sekrete’ për t’u futur në godinën e Parlamentit apo skenar dhune? Shikoni çfarë po ndodh në tarracën e Kuvendit disa orë para protestës së opozitës (VIDEO)

Informacione ‘sekrete’ për t’u futur në godinën
x
BREAKING NEWS

Berisha 2 orë tubim para Kryeministrisë, policia përgatitet për skenare dhune, ja çfarë do të ndodhë sot në protestë dhe lëvizja e papritur e Ramës

Berisha 2 orë tubim para Kryeministrisë, policia përgatitet
x
BREAKING NEWS

130 deputetë në panik nga dosjet e Sigurimit të Shtetit, refuzojnë hapjen e dosjeve, 71 zyrtarë që aplikuan për SPAK rezultuan “spiunë

130 deputetë në panik nga dosjet e Sigurimit të Shtetit,
x
BREAKING NEWS

SPAK del me njoftimin e fundit: Dërgohen në GJKKO 25 kriminelë! Ja sa para janë sekuestruar

SPAK del me njoftimin e fundit: Dërgohen në GJKKO 25 kriminelë!
x
BREAKING NEWS

Tension i lartë në Baltik, orët vendimtare që mund të parandalojnë një “Luftë të Tretë Botërore”, ja 3 shtetet ku mund të shpërthejë një konflikt i armatosur

Tension i lartë në Baltik, orët vendimtare që mund të
x
BREAKING NEWS

Plas keq në Beograd, ndërkombëtarët “shkundin” Vuçiçin, Bashkimi Evropian miraton për herë të parë dokumentin për Kosovën që do të tronditë Serbinë

Plas keq në Beograd, ndërkombëtarët “shkundin”
x

Bota

Oferta në fshehtësi e Joe Biden për Kremlinin, ja çfarë është gati të pranojë për paqen, vija shumë e hollë e strategjisë amerikane që mund të çojë në një luftë të madhe

Oferta në fshehtësi e Joe Biden për Kremlinin, ja

Strategjia amerikane për Ukrainën lëviz në vijën shumë të hollë midis dialogut dhe kërcënimit të përshkallëzimit ushtarak. Ditët e fundit është parë kontakti i parë zyrtar midis Moskës dhe Uashingtonit që nga shpërthimi i konfliktit në Ukrainë. Telefonata mes Lloyd Austin, Sekretarit të Mbrojtjes së Shteteve të Bashkuara dhe Sergei Shoigu, ministrit rus të Mbrojtjes, shënoi rihapjen e një dialogu që ishte ngrirë më 18 shkurt, gjashtë ditë para fillimit të atij në Moskë. Kremlini po kupton se ka hyrë në një luftë që nuk mund ta fitojë: Vladimir Putinit iu premtua një pushtim i shpejtë i Kievit me përmbysjen pasuese të Volodymyr Zelensky. Në vend të kësaj, pas gati tre muajsh konflikti, rusët mezi arrijnë të kontrollojnë Donbasin, me zërat e pakënaqësisë dhe madje edhe rebelimet e trupave që intensifikohen çdo ditë. Edhe në televizionet shtetërore, dështimet e ushtrisë kanë filluar të vihen në pah dhe të kritikohen, pikërisht në momentin që zërat për grusht shteti kanë filluar të qarkullojnë. Prandaj, në këtë skenar, kontakti telefonik midis Austin dhe Shoigu nuk është befasues. Sipas asaj që raporton Repubblica, burime amerikane që merren me këtë dosje kanë filtruar rrugën që amerikanët u kanë ofruar rusëve. “Austin ka kërkuar një armëpushim, pra, ndalimin e luftimeve në vijën aktuale të frontit, dhe jo tërheqjen e trupave ruse nga territoret e pushtuara. Kjo mund të përfaqësojë një hapje interesante për Moskën, përkatësisht hipotezën për të bindur Kievin që të heqë dorë nga disa zona të kontrolluara nga Kremlini në këmbim të një paqeje të qëndrueshme që jep garanci të parashikuara drejt së ardhmes për sigurinë, sovranitetin dhe integritetin e pjesës tjetër të vendit. Në një farë mënyre do të ishte shkëmbimi për të cilin po punon edhe presidenti francez Macron, duke u përpjekur të përfshijë liderin kinez Xi, për të bindur Putinin se kjo është e vetmja rrugë përpara”.

Mark Milley, lëvizja e gjeneralit amerikan

Mark Milley është kreu i Shtabit të Përgjithshëm të Bashkuar dhe synon të kontaktojë me kolegun Valerij Gerasimov për të folur për detajet operacionale të luftës në Ukrainë. Kjo është mospërfillja e raportuar nga Repubblica, sipas së cilës ka shenja inkurajuese pas rifillimit të bisedimeve mes Shteteve të Bashkuara dhe Rusisë, të sanksionuar nga telefonata e së premtes mes Lloyd Austin dhe Sergej Shoigu. Uashingtoni dhe Moska nuk kishin folur me njëri-tjetrin që nga 18 shkurti, një javë përpara se Kremlini të niste zyrtarisht "operacionin e tij special ushtarak" në Ukrainë. Me rifillimin e negociatave diplomatike, Shtetet e Bashkuara duan t'i bëjnë Rusisë të kuptojë se mund të arrihet një marrëveshje: përndryshe, amerikanët do të ishin gati, duke qenë se sapo kanë urdhëruar rotacionin e 10.500 ushtarëve në Evropën Lindore dhe janë në pritje të dritës jeshile për paketën e re të ndihmës për Kievin, me vlerë 40 miliardë dollarë. Prandaj, strategjia amerikane për Ukrainën lëviz në vijën shumë të hollë midis dialogut dhe kërcënimit të përshkallëzimit ushtarak. Telefonata e bërë nga Sekretari Austin mund të gjente shpjegim edhe në një kontekst më të gjerë: përpjekje për të arritur një armëpushim për të zhbllokuar portet e Ukrainës nga ku drithi që i shërben kryesisht Afrikës së Veriut, por jo vetëm nga vjen. Siç kujton Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock, situata në Ukrainë mund të çojë në një zi buke globale pasi "për shkak të veprimeve të Rusisë, furnizimet janë shkurtuar, çmimet po rriten në qiell, jo vetëm këtu, por në të gjithë botën dhe ka një gjendje të rëndë zi buke”. Baerbock pohoi gjithashtu se ky "bllokim i eksportit të ushqimit" është i qëllimshëm dhe kështu bëhet pjesë e luftës hibride të Moskës dhe se "Rusia po ushqen terrenin për kriza të reja".

Më të lexuarat