BREAKING NEWS

SPAK në “oborrin” e Ramës, ja si prokurorët po hetojnë dosjen e plotë të “McGonigal” në bashkëpunim me FBI, nga letër-porositë dhe informacionet me inteligjencën amerikane, deri tek marrja në pyetje në fshehtësi të plotë në Nju Jork...

SPAK në “oborrin” e Ramës, ja si prokurorët po
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë dy gratë e fuqishme në PS që mund të marrin frenat e qeverisë pas largimit të Edi Ramës, çfarë pritet të ndodhë më 8 dhjetor, socialistët në ankth

Ja kush janë dy gratë e fuqishme në PS që mund të
x
BREAKING NEWS

SPAK para provës së zjarrit”, Sali Berisha injoron drejtësinë dhe vazhdon të mos zbatojë vendimin e gjykatës, pritet refuzimi i tretë ndaj agjentëve të BKH

SPAK para provës së zjarrit”, Sali Berisha injoron
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta shumë shpejt arrestohet, prokurorët kanë kopsitur dosjen “CEZ-DIA”, ja çfarë po ndodh brenda SPAK, Romeo Kara nxjerr prapaskenat e bujshme

Ilir Meta shumë shpejt arrestohet, prokurorët kanë kopsitur
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Evi Kokalarit: Ja si SHBA i ka qepur dosjen familjes ‘Berisha’, ju tregoj një nga provat e DASH në dosjen e tij ‘non-grata’ dhe roli i Argitës duke përdorur Jamarbër Malltezin në korrupsion dhe pasurim nëpërmjet pushtetit

“Bomba” e Evi Kokalarit: Ja si SHBA i ka qepur dosjen familjes
x
BREAKING NEWS

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra të njohur, ja pse drejtësia mund të hapë hetimet për aferën e tyre qindra milionëshe që po iu zhduk shqiptarëve 10 mln dollarë në vit

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra
x
BREAKING NEWS

Fillojnë ditët e “tmerrit” për Shkëlzenin për aferën e Gërdecit, më 7 dhjetor del para SPAK sekretarja e Aldo Bumçit që mund ta çojë pas hekurave, djali i Berishës në GJKKO më 14 dhjetor

Fillojnë ditët e “tmerrit”  për Shkëlzenin
x
BREAKING NEWS

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali Berishës, inxhinierja nxjerr për herë të parë në SPAK faktin që vërteton lidhjet e fshehta të djalit të tij si pronar në hije i biznesit të vdekjes në Gërdec

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali
x

Bota

OKB bën paralajmërimin e frikshëm: Bota rrezikon të përballet me rritje të frikshme të temperaturave

OKB bën paralajmërimin e frikshëm: Bota rrezikon të

Parashikimet e OKB-së për klimën nuk janë mira. “Bota po përjeton një rritje ‘djallëzore’me +3 gradë celcius të temperaturave globale”, ka paralajmëruar Organizata e Kombeve të Bashkuara, përpara Samitit vendimtar të Klimës Cop28 që pritet të nisë javën e ardhshme në Emiratet e Bashkuara Arabe.

Sipas një artikulli të publikuar nga The Guardian, raporti i Programit të Mjedisit të OKB-së (Unep) zbulon se politikat aktuale për të reduktuar emetimet e dioksidit të karbonit janë aq të papërshtatshme sa që brenda këtij shekulli pritet rritje me 3 gradë.

Nëse arrihen +3 gradë celsius në vend të +1.5, rreth 420 milionë më shumë njerëz në Tokë do të duhet të përballen me valë ekstreme të nxehtësisë dhe deri në 80 milionë më shumë njerëz në botë mund të kërcënohen nga uria..

2023 ka qenë viti i thyerjes së rekordeve të temperaturave të larta ndër vite. Përmbytjet dhe thatësirat kanë qenë të shumta gjatë këtij viti. Ndryshimet klimatikë kanë marrë jetë njerëzish dhe kanë ndikuar mënyrën e të jetuarit në mbarë botën. Sipas shkencëtarëve deri më tani temperatura është rritur me 1.4 gradë celcius nga normat.

Sakaq shkencëtarët thonë se “më e keqja na pret, nëse temperaturat vazhdojnë të rriten me këto ritme”. Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres ka thënë vazhdimisht se bota po shkon drejt një të ardhmeje ” ferri ” .

Raporti thotë se zbatimi i politikave të ardhshme të premtuara tashmë nga vendet mund të zvogëlojë kufirin e 3°C me 0,1°C . Zbatimi i reduktimit të emetimeve të premtuara për vendet në zhvillim me kusht që ato të marrin mbështetje financiare dhe teknike do ta çonte rritjen e temperaturës me 2.5°C , që përbën ende një skenar katastrofik për botën.