BREAKING NEWS

“Gërdeci është vrasje masive”/ GJKKO mbylli hetimet për Fatmir Mediun, shpërthen i revoltuar Erion Braçe dhe nuk lë gjë pa thënë: Mos guxoj kush të...(VIDEO)

“Gërdeci është vrasje masive”/ GJKKO mbylli hetimet
x
BREAKING NEWS

GJKKO mbylli hetimet për ish ministrin Fatmir Mediu, SPAK nuk humb kohë dhe bën lëvizjen urgjente, del kundër Gjykatës së Posaçme kundër Krimit dhe Korrupsionit dhe e paralajmëron

GJKKO mbylli hetimet për ish ministrin Fatmir Mediu, SPAK nuk humb
x
BREAKING NEWS

A do të hetohet Fatmir Mediu? GJKKO jep vendimin për ish ministrin

A do të hetohet Fatmir Mediu? GJKKO jep vendimin për ish ministrin
x
BREAKING NEWS

Arben Pëllumbi bën njoftimin me rëndësi, Partia Socialiste pritet të dalë në një konferencë urgjente

Arben Pëllumbi bën njoftimin me rëndësi, Partia Socialiste
x
BREAKING NEWS

Vjen goditja e fortë për Lulzim Bashën/ Dorëheqje masive në PD, largohet sekretari i PD dhe 13 anëtarë Kryesie në këtë qytet të vendit: Basha po e kthen në një parti klienteliste (Publikohet letra)

Vjen goditja e fortë për Lulzim Bashën/ Dorëheqje masive
x
BREAKING NEWS

Vizita në SHBA, Kreshnik Spahiu: Meta po tenton të shmangë “funeralin” e tij, as florinjtë nuk i bëjnë më punë, i mbyllën çdo derë në Uashington

Vizita në SHBA, Kreshnik Spahiu: Meta po tenton të shmangë
x
BREAKING NEWS

Raporti i DASH, ja kush janë ministrat e rrezikuar nga koncesionet dhe a po i dërgojnë amerikanët mesazh SPAK të hapë dosjet e PPP?

Raporti i DASH, ja kush janë ministrat e rrezikuar nga koncesionet dhe a po
x
BREAKING NEWS

Plagosja e dyfishtë në Tiranë, policia jep detajet e reja

Plagosja e dyfishtë në Tiranë, policia jep detajet e reja
x

Bota

Çfarë po ndodh? OKB në alarm: Një pandemi e re po kaplon botën

Çfarë po ndodh? OKB në alarm: Një pandemi e re po kaplon

Kjo javë shënoi 10 vjet që kur 13 vendet e para u nënshtruan në konventën e Stambollit, parë si një pikë kthese në përpjekjet për të adresuar dhunën ndaj grave.

Gazeta britanike “The Guardian” shkruan se përkundër 46 vendeve që nënshkruajnë traktatin, bota është përfshirë nga një pandemi e dhunës ndaj grave, e përkeqësuar dhe e ekspozuar nga Covid-19, sipas një të dërguari të KB.

“Pandemia Covid zbuloi se çfarë po ndodhte më parë,” – tha Dubravka Šimonovi?, raportuese speciale e KB për dhunën ndaj grave. Ajo tha në të gjithë botën ka pasur një rritje të madhe të thirrjeve në linjat e ndihmës për dhunën në familje, raporte të grave të humbura ose të vrara, dhe mungesa e vendeve të sigurta për ata që largohen nga abuzimi.

Rritja e dhunës ndaj grave dhe vajzave është pasqyruar nga një reagim politik kundër konventës – korniza e parë ligjore e detyrueshme ligjore për të parandaluar dhunën në familje, për të mbrojtur të mbijetuarit dhe për të promovuar barazinë.

Në mars, për dënimin e përhapur të brendshëm dhe ndërkombëtar, Turqia, vendlindja e konventës, njoftoi se do të tërhiqej nga koventa nga korriku. Tërheqja e Turqisë nga konventa përfshiu retorikën e përshkallëzuar anti-feministe, anti-gra dhe anti-LGBTQ + nga politikanët e saj, duke përfshirë presidentin, Rexhep Tajip Erdogan.

Erdogan ka deklaruar publikisht dhe vazhdimisht se nuk beson në barazinë midis burrave dhe grave dhe qeveria e tij gjithnjë e më shumë ka lidhur sigurinë e grave me qëndrimin në shtëpi me familjet e tyre dhe lindjen e më shumë fëmijëve.

“Ne humbëm një rrjet sigurie”, tha Elif Ege, nga organizata e grave për strehim Mor Çati në Stamboll. “Konventa e Stambollit nuk u zbatua siç duhet gjatë gjithë viteve… por kjo nuk do të thotë se ishte plotësisht joefektive; ishte një mjet i rëndësishëm në duart e organizatave feministe ”.

Në Ukrainë ka pasur një kundërshtim të fortë ndaj nënshkrimit dhe ratifikimit të konventës nga grupet fetare që e perceptojnë atë si një kërcënim për “vlerat familjare”.

Në Meksikë, 10 gra vriten në bazë të gjinisë çdo ditë. Në Peru midis marsit dhe korrikut të vitit 2020, kishte 11 mijë raste të dhunës ndaj grave, sipas ministrisë së grave, me pothuajse 30% të atyre që u sulmuan nën moshën 18 vjeç.

Në Egjipt, e cila nuk ka nënshkruar kurrë konventën e Stambollit, ka pasur përpjekje në rritje për të heshtur aktivistët feministë për shkeljen e të ashtuquajturave vlera familjare.

Megjithatë, aktivistët dhe grupet e të drejtave të grave kanë insistuar që konventa e Stambollit të mbetet një armë e fuqishme në luftën për t’i dhënë fund dhunës me bazë gjinore.