BREAKING NEWS

“Na presin 3 ditë të nxehta”, Lajda Porja parashikon si do të jetë moti në gjithë Shqipërinë dhe surprizat e papritura në fundjavë

“Na presin 3 ditë të nxehta”, Lajda Porja parashikon si do
x
BREAKING NEWS

Degradon keq situata/ Të rinjtë godasin njëri-tjetrin me thika, ka të plagosur dhe disa të arrestuar. Zbardhet shkaku pse nisi konflikti në mes të rrugës

Degradon keq situata/ Të rinjtë godasin njëri-tjetrin me thika,
x
BREAKING NEWS

PS përgatit ‘goditjen’ e fortë ndaj Sali Berishës, Taulant Balla del me njoftimin e jashtëzakonshëm dhe zbulon lëvizjen që do të bëjë Kuvendi në shtator: E papranueshme dhe absurde...(FOTO)

PS përgatit ‘goditjen’ e fortë ndaj Sali Berishës,
x
BREAKING NEWS

Ish-drejtuesi i Sigurimit të Shtetit, Bujar Hoxha: Në dosjen ‘Bomba’, ‘Merimanga’ e grupi i famshëm ‘Intelektuali’ të përfshirë dhe politikanë shqiptarë, ja çfarë di për rastin e Ilir Metës

Ish-drejtuesi i Sigurimit të Shtetit, Bujar Hoxha: Në dosjen
x
BREAKING NEWS

E trishtë/ Humbje e madhe! Shuhet nga jeta akademiku dhe shkrimar i njohur shqiptar, autor i 135 veprave dhe albanolog me zë (EMRI+FOTO)

E trishtë/ Humbje e madhe! Shuhet nga jeta akademiku dhe shkrimar i njohur
x
BREAKING NEWS

Fillimi i vjeshtës me surpriza në qeverisjen Rama, ja kush përflitet se do të ikë nga kabineti

Fillimi i vjeshtës me surpriza në qeverisjen Rama, ja kush
x
BREAKING NEWS

Zbardhet vendimi i qeverisë: Rritet pagesa për ndihmën ekonomike, aftësinë e kufizuar dhe kujdestarin e personit, ja kategoritë që përfitojnë

Zbardhet vendimi i qeverisë: Rritet pagesa për ndihmën ekonomike,
x
BREAKING NEWS

Shërbimet sekrete të botës “zbarkojnë” në Itali, zgjedhjet në shtator alarmojnë inteligjencën e fshehtë, ndërhyrje emergjente për të parandaluar të papriturat, ja prapaskenat

Shërbimet sekrete të botës “zbarkojnë” në
x

Bota

Oligarku rus nxjerr skenarin tronditës, thirrje NATO të ndërhyjë menjëherë: Ja shtetet që do të pushtojë Rusia pas Ukrainës dhe lëvizja me të cilën Putini mund të triumfojë

Oligarku rus nxjerr skenarin tronditës, thirrje NATO të

Lufta do të përfundojë “kur Vladimir Putin të ketë arritur rezultatin maksimal që i lejon forca e tij ose kur të fillojë të humbasë terren për shkak të forcës që i kundërvihet”. Sipas Michail Khodorkovsky, një oligark dhe kundërshtar historik rus, në një intervistë me Corriere della Sera, shpresa e vetme e një negociate është që Putini të vdesë. Nëse falë armëve perëndimore, Ukraina zmbraps pushtimin “Putini do të bindë publikun e tij se ai ka fituar gjithsesi. Opinioni publik rus, si shumë të tjerë, ka një kujtesë të shkurtër. Qëllimi i deklaruar nga Kremlini, në fillim, ishte regjimi ndryshim në Kiev, tani është bërë Donbass. Dhe të gjithë në Rusi e besojnë atë. Ndryshimi i versionit përsëri nuk do të ishte problem. Por për sa kohë që Putini jeton, paqja nuk do të vijë. Kufiri prej 2500 kilometrash do të jetë gjithmonë i nxehtë, siç ishte Muri i Berlinit. Nëse Putin do të pranonte një armëpushim, ai do të fillonte një luftë të re sa më shpejt që të ishte e mundur. Baltiku dhe Polonia janë objektivat e tij të radhës. Për këtë duhet ta përmbajmë me forcë. Negociatat nuk kanë kuptim.”

Putin, një kriminel

“Kissinger dhe njerëzit e tij nuk e kuptojnë se me kë kanë të bëjnë. Putini nuk është politikan, ai është një kriminel që ka shkrirë fatin e tij me atë të shtetit. Nga e kaluara e tij në KGB , shërbimin sekret, Putini ka mbajtur përbuzje për jetën njerëzore. Për të qytetarët janë vetëm instrumente të shtetit. Megjithatë, nga psikologjia e tij kriminale del se ai do të ndalet vetëm nëse e kupton se ka përballë dikë më të fortë. Lufta atomike do të ishte më shumë problem sesa një avantazh për Putinin. Gjeneralët rusë nuk duan të gjykohen si kriminelë lufte. NATO mund të përgjigjet duke vënë në shënjestër Putinin dhe, mbi të gjitha, asnjë “idiot i dobishëm” në botë nuk do ta mbronte më atë. Putini ka frikë të shpallë mobilizim të përgjithshëm për të mos gjetur njerëzit kundër tij. Imagjinoni nëse ai dëshiron të përdorë bombën atomike. Vetëm një disfatë ushtarake mund ta rrëzojë atë. Kështu ka qenë gjithmonë në historinë ruse”, tha Khodorkovsky.

NATO duhet të përgjigjet

Ai tha se Rusia nuk është aq e fortë dhe lufta në Ukrainë po e tregon hapur. “ Rusia nuk është aq e fortë. Dhe po e vërteton këtë. Shtetet e Bashkuara dhe Kina e marrin parasysh me qetësi. Rezervat janë ende të mëdha, ajo mund të fitojë mbi Ukrainën, por ajo ka treguar se “Putinizmi” nuk funksionon. Rrethi i tij i tregon vetëm atë që dëshiron të shohë dhe ndërkohë vjedh atë që është vjedhur. Për momentin, sanksionet perëndimore kanë kufizuar ndikimin e agjentëve të Putinit në politikën perëndimore, por ende nuk e kanë dëmtuar ekonominë ruse. Megjithatë, në afat të mesëm, ato do të parandalojnë rritjen teknologjike dhe do të gjymtojnë perspektivat e Vendi” tha ai. Sa i përket ngrirjes së mallrave të vendosura nga Lituania në enklavën e Kaliningraditdhe mundësinë e shtyrjes së Putinit për të zgjeruar luftën, "Unë nuk e shoh atë duke filluar një pushtim tjetër, por mendoj se ai do të testojë NATO-n. Nëse NATO nuk reagon, do të jetë fillimi i fundit për Aleancën. Pa garanci për një përgjigje, NATO nuk ka kuptim”, përfundoi ai.

Një tjetër oligark rus kritikon ashpër Putinin

I fundit që ka kritikuar ashpër Vladimir Putinin ka qenë oligarku rus, Oleg Deripaska. Sipas Reuters, presidenti i gjigantit rus të aluminit RUSAL, bashkëpunëtor i ngushtë i Kremlinit, deklaroi se nuk do të ketë fitues pas luftës mes dy vendeve: “Unë mendoj se shkatërrimi i Ukrainës do të ishte një gabim kolosal, edhe për ne”. “Më shqetëson se sa shpejt braktisëm gjithçka që u arrit ekonomikisht në vitet ’90, më pas braktisëm gjithçka që arritëm në vitet 2000, dhe tani jemi ulur dhe presim fitoren. Fitoren e kujt?”, tha ai. Përveç kësaj, ai shpjegoi se në Rusi “nuk ka mundësi për ndryshim regjimi” dhe se opozita “preferon vizionet e bukura evropiane dhe shmanget nga realiteti i vendit”. Oleg Deripaska është përfshirë në listën e oligarkëve rusë të sanksionuar nga Britania e Madhe, së bashku me ish-pronarin e Chelsea, Roman Abramovich, dhe CEO-n e Rosneft, Igor Sechin. Sipas revistës “Forbes”, pasuria e Oleg Deripaskës vlerësohet në 3,6 miliardë dollarë.

Më të lexuarat