BREAKING NEWS

Operacioni i SPAK u dekonspirua? “Informatorë në polici e prokurori”, gazetari Artan Hoxha tregon prapaskenat dhe çfarë u fsheh: Bosët e krimit janë sinjalizuar që mos të jenë në banesat e tyre

Operacioni i SPAK u dekonspirua? “Informatorë në polici e
x
BREAKING NEWS

Blenë karburante bashkë, Dumani rrëfen si u vra Ervis Deda nga miku i tij i ngushtë dhe borxhi me shuma marramendëse i pashlyer: Gjithçka ndodhi për një vajzë. Zbardhen detajet e rënda për vrasjen e bujshme

Blenë karburante bashkë, Dumani rrëfen si u vra Ervis Deda nga
x
BREAKING NEWS

“E kishte tradhtuar me shokun e ngushtë”, Dumani trondit me rrëfimin e tij për avokatin e njohur të vendit tonë, tregon planin e frikshëm që i kishte përgatitur partneres: Na dha 120 mijë euro t’i vrisnim ish gruan

“E kishte tradhtuar me shokun e ngushtë”, Dumani trondit me
x
BREAKING NEWS

A do bashkëpunosh me Sali Berishën? Ilir Meta thyen heshtjen dhe tregon çfarë pritet

A do bashkëpunosh me Sali Berishën? Ilir Meta thyen heshtjen dhe
x
BREAKING NEWS

Gazetari i njohur kontaktohet LIVE në emision nga Florenc Çapja, ja çfarë i thotë për Nuredin Dumanin

Gazetari i njohur kontaktohet LIVE në emision nga Florenc Çapja, ja
x
BREAKING NEWS

“Ata që s’janë kapur janë emrat më sinjikativët”, Artan Hoxha zbulon detaje nga operacioni i SPAK: Bosët e krimit me buxhet të madh, kanë informator brenda sistemit në polici dhe...

“Ata që s’janë kapur janë emrat më
x
BREAKING NEWS

E kanë vrarë?! Artan Hoxha plas “BOMBËN”: Nuk besoj se do kemi më mundësi të shikojmë Talo Çelën

E kanë vrarë?! Artan Hoxha plas “BOMBËN”: Nuk besoj
x
BREAKING NEWS

Artan Hoxha tregon emrin e personit që do të ekzekutohej nga Nuredin Dumani ditën që u plagos: Nuk kemi pse ta mbajmë më të fshehtë

Artan Hoxha tregon emrin e personit që do të ekzekutohej nga Nuredin
x

Bota

"Opsion bërthamor"/ Cila është arma të cilës i frikësohet më së shumti Rusia?

"Opsion bërthamor"/ Cila është arma të cilës

Disa e konsiderojnë “opsion bërthamor”. Teksa Perëndimi po kërcënon Rusinë me pako të paprecedentë sanksionesh si përpjekje për të parandaluar Vladimir Putinin nga pushtimi i Ukrainës, ekziston një masë që fut frikën në zemër të Kremlinit: Heqja e shtetit nga sistemi bankar botëror.

Ligjvënësit amerikanë kanë sugjeruar javëve të fundit që Rusia të largohet nga SWIF-i, rrjet i lartë i sigurisë që lidh mijëra institucione financiare në gjithë botën.

Ligjvënësit rusë janë përgjigjur duke thënë se do ndalet furnizimi i vajrave, gazit e metaleve drejt Evropës nëse kjo do të ndodhte.

“Nëse Rusia largohet nga SWIFT-i, ne nuk do të pranonim asnjë valutë të huaj, por blerësit, shtetet evropiane në radhë të parë, s’do të furnizoheshin me mallra tona – produkte të rëndësishme”, ka thënë të martën zëvendëspresidenti i Dhomës së Lartë të Parlamentit në Rusi, Nikolai Zhuravlev.

Sistemi ndërkombëtar i transferimeve bankare (SWIFT) u themelua më 1973 për të zëvendësuar teleksin dhe tani përdoret nga më shumë se 11 mijë institucione financiare për të dërguar mesazhe dhe porosi të sigurta të pagesave.

Pasi që s’ekziston asnjë alternativë tjetër e pranueshme në gjithë botën, është esenciale për sistemin financiar botëror.

Largimi i Rusisë nga SWIFT-i do ta bënte gati të pamundshme që institucionet financiare të dërgonin para brenda apo jashtë shtetit, duke shkatërruar kompanitë ruse dhe eksportet e tyre.

Qe disa vjet ka pasur analiza se çka do të ndodhte po që se shfrytëzohet ky opsion. Përjashtimi i Rusisë nga SWIFT-i do të shkaktonte tkurrje ekonomike për Rusinë prej 5 për qind, kishte paralajmëruar ish-ministri i Financave të Rusisë, Alexei Kudrin.

SWIFT-i është me bazë në Belgjikë dhe qeveriset nga një bord prej 25 personash. SWIFT-i e konsideron veten shërbim neutral që është në përputhje me ligjin belg dhe duhet t’u përshtatet rregullave të BE-së.

Ka një precedent për largimin e një shteti nga SWIFT-i. Bankat iraniane ishin hequr më 2012, pasi BE-ja i vuri sanksione shtetit për shkak të programit të bombës bërthamore. Irani humbi gjysmën e të hyrave nga eksporti.

S’është e qartë se sa ka përkrahje SHBA-ja për këtë masë ndaj Rusisë, por vetë SHBA-ja konsiderohet se është shteti që mund të humbë më së shumti nëse Rusia hiqet nga SWIFT-i sepse bankat e saj janë përdoruesit më të shpeshtë të SWIFT-it për të komunikuar me bankat ruse.

Banka Qendrore Evropiane ka paralajmëruar sanksionet e mundshme, ndërsa BE-ja ka thënë se do t’i përgjigjej një pushtimi të mundshëm të Ukrainës nga Rusia “me sanksione që s’janë parë kurrë më herët”.