BREAKING NEWS

“Jeni një kukull shumë interesante”/ Lindita Nikolla merr menjëherë vendimin e fortë për Gaz Bardhin

“Jeni një kukull shumë interesante”/ Lindita Nikolla merr
x
BREAKING NEWS

SPAK kërkoi dënim me burg, paraqitet në GJKKO kryetari i kësaj bashkie në vend. Ja akuza e ngritur ndaj tij

SPAK kërkoi dënim me burg, paraqitet në GJKKO kryetari i
x
BREAKING NEWS

PS rrëzon PD-në, "plas" sherr në parlament-LIVE

PS rrëzon PD-në, "plas" sherr në parlament-LIVE
x
BREAKING NEWS

Kaos në Kuvend/ Albana Vokshi i nxjerr videon Ramës, Lindita Nikolla bën veprimin që nuk pritej

Kaos në Kuvend/ Albana Vokshi i nxjerr videon Ramës, Lindita Nikolla
x
BREAKING NEWS

Rryma 'Nikola' vjen nga Rusia/ Mbërrin acari në Shqipëri, java e ardhshme më e ftohta e vitit, ja temperaturat ekstreme që nuk janë parë në vendin tonë

Rryma 'Nikola' vjen nga Rusia/ Mbërrin acari në
x
BREAKING NEWS

Kuvendi nis me tensione të forta, Nikolla i heq fjalën Boçit, Garda merr vendimin urgjent

Kuvendi nis me tensione të forta, Nikolla i heq fjalën Boçit,
x
BREAKING NEWS

Aksident i frikshëm te "Kthesa e Kamzës", ka viktima

Aksident i frikshëm te "Kthesa e Kamzës", ka viktima
x
BREAKING NEWS

“Ky është një realitet shumë i hidhur, por është i vërtetë”/ Kreshnik Spahiu zbulon hapat që ndërmerr BE për të hapur ‘thesin’ e fondeve në Ballkan

“Ky është një realitet shumë i hidhur, por
x

Bota

“Ora e Kijametit" zhvendoset 90 sekonda pranë apokalipsit, bota një hap larg fundit të saj

“Ora e Kijametit" zhvendoset 90 sekonda pranë apokalipsit, bota

“Fatkeqësia bërthamore do të ishte gjithnjë e më afër” . Kjo është bërë e ditur nga ” Buletini i Shkencëtarëve Atomikë “, sipas të cilit Ora e Apokalipsit është vetëm 90 sekonda nga mesnata, ose më mirë nga katastrofa. Studiuesit nga Universiteti i Çikagos, të cilët monitorojnë çdo vit rreziqet e një holokausti bërthamor, kanë publikuar për herë të parë deklaratën për shtyp me vendimin në anglisht, rusisht dhe ukrainisht.

Ekspertët sinjalizojnë se bota nuk ka qenë kurrë kaq afër apokalipsit. Vitin e kaluar shënoi 100 sekonda deri në mesnatë.

“Ne jetojmë në një kohë rreziku të paprecedentë dhe “Ora e Fundit” pasqyron këtë realitet,” thotë Rachel Bronson, numër një në Buletinin e Shkencëtarëve Atomik.

“Qeveria amerikane, aleatët e saj në NATO dhe Ukraina kanë kanale të shumta dialogu. Ne u kërkojmë udhëheqësve t’i eksplorojnë ato” në mënyrë që të mund ta zhvendosim orën prapa dhe ta largojmë fundin, shtoi ai.

Krahas kërcënimit bërthamor, shkencëtarët morën në konsideratë “kërcënimet e vazhdueshme që vijnë nga kriza klimatike” dhe faktin se “ngjarjet shkatërruese, si pandemia e Covid-19, nuk mund të konsiderohen më si ngjarje të rralla që ndodhin vetëm një herë. çdo njëqind vjet”.

Çfarë është ora e Apokalipsit

“Buletini i Shkencëtarëve Atomikë ” u themelua në vitin 1945 nga Albert Einstein dhe shkencëtarët që punuan në Projektin Manhattan , i cili prodhoi bombën e parë atomike.

Ora e Apokalipsit, Ora e Fundit , u krijua në vitin 1947, gjatë Luftës së Ftohtë dhe shënon kohën që njerëzimi ka përpara për të shmangur një katastrofë për shkak të armëve bërthamore ose ndryshimeve klimatike.

Fillimisht, pas Luftës së Dytë Botërore, ora tregonte 7 minuta minus mesnatë. Në vitin 1991, në fund të Luftës së Ftohtë, u kthye në 17 minuta para mesnatës. Në vitin 1953, si dhe në 2018 dhe 2019, ora shënoi minus 2 minuta deri në mesnatë.