BREAKING NEWS

Përditësimi nga Ministria: Rriten rastet me koronavirus në Shqipëri, shkon në 16 numri i viktimave, një pacient ndërron jetë mëngjesin e sotëm

Përditësimi nga Ministria: Rriten rastet me koronavirus në
x

Bota

Pacientët me sëmundje kronike nuk janë më të rrezikuarit nga koronavirusi, shkencëtarët kinezë zbulojnë kush janë më të goditurit nga COVID-19

Pacientët me sëmundje kronike nuk janë më të

Duhanpirësit përballen me një rrezik më të madh për të pësuar komplikime të rënda nga koronavirusi, sipas hulumtimit.

Mjekët kinezë kanë shprehur se ¼ e pacientëve të infektuar kanë që kishin nevojë për ndihmë mjekësore apo që vdiqën, ishin duhanpirës.

Vetëm 11% e duhanirësve kishin simtoma të buta si kollë dhe ethe.

Një studim tjetër nga ekspertë në Wuhan ku filloi pandemia ka dalë në përfundim se sëmundja tek duhanpirësit përparon më shpejt se tek të tjerët.

Rregullatori shëndetësor i BE sot vendosi se pirja e duhanit mund t'i bëjë njerëzit më të ndjeshëm ndaj komplikimeve serioze nga një infeksion koronavirus.

Ndërsa një grup ekspertësh, të cilët ecën përmes provave, pranuan se të dhënat bazohen kryesisht në supozime dhe kërkuan gjykime të mëtejshme për të sqaruar rrezikun.

Pirja e duhanit është një vrasës i njohur  që shkakton kancerin, dëmton shëndetin e mushkërive dhe rrit rrezikun e infeksioneve të tjera të frymëmarrjes, siç është gripi.

Studiuesit në Spitalin Zhongnan të Universitetit Wuhan dolën në përfundimin se vetëm 1.4 përqind e 140 pacientëve të shtruar në spital ishin duhanpirës.

Ya-dong Gao dhe kolegët u shprehën për revistën Alergji: Nga nëntë pacientët e klasifikuar si duhanpirës, tre kishin simptoma jo të rënda. Gjashtë të tjerët u klasifikuan se kishin simptoma të rënda.

Studimi gjithashtu pretendoi se astma dhe çrregullimi pulmonar obstruktiv kronik (COPD) nuk janë faktorë rreziku për kapjen e infeksionit - në kundërshtim me këshillat e NHS.

Rezultatet treguan gjithashtu se hipertensioni ishte komorbiditeti më i zakonshëm, me 30 përqind të pacientëve.

Mjekët e frymëmarrjes në Spitalin Qendror të Ëuhan kryen një studim tjetër që zbuluan se duhanpirësit kishin më shumë të ngjarë të shihnin përparimin e sëmundjes së tyre.

Ata analizuan 78 pacientë të cilët tashmë kishin pneumoni të shkaktuar nga COVID-19. Të gjithë ata u studiuan për dy javë.

Ekspertët, të udhëhequr nga Wei Liu, zbuluan se ata që përdorin duhanin janë '14 herë më të predispozuar  në përparimin e koronavirusit.