Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Palestinë/Hamas e Fatah nënshkruajnë akordin e miqësisë në Kairo

Palestinë/Hamas e Fatah nënshkruajnë akordin e miqësisë në Kairo

Postuar: 12/10/2017 - 17:24

Partitë politike rivale të Paestinës Hamas e Fatah nënshkruan sot një akord rikëshillimi në kryeqytetin egjiptian.
 
Njoftimi vjen pasi përfaqësuesit e Hamas dhe ato të Autoritetit Paestines të drejtuar nga Fatah pranuan zbatimin e marrvëshjes së bashkëpunimit, që ishte nën shkruar që në 2011 por ishte neglizhuar. 
 
Dy palë ranë dakord që pikat kufitare me Egjiptin dhe Gaza të operohen nga rojet presidenciale të presidentit Mahmoud Abbas nga 1 nëntori. 
Sipas drejtimit të presidentit Abbas, dy grupet pranuan të lënë pas polemikat në favor të realizimit të endrrës palestineze të ndalimit të pushtimit izraelit, dhe krijimin e shtetit të pavarur e sovran të P4elstinës, me kryeqytet Jerusalemin lindor". 
Saleh al-Arouri, zëvendës-kreu i Hamas falënderoi Egjiptin për rolin e ndërmjetësimit. 
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 2

Lajme nga e njejta kategori

Serbi, Rusia kërkon status diplomatik për bazën humanitare

Postuar: 17/10/2017 - 16:16

Rusia raportohet se po shton presionin ndaj Serbisë për t’i dhënë status diplomatik bazës së saj të re në Nish, për të cilën SHBA thotë se mund të kthehet në një qender spiunazhi.
 
Siri, forcat kurde marrin bastionin e ISIS, Raka

Postuar: 17/10/2017 - 16:13

Frocat Demokratike Siriane (SDF), një aleancë e luftëtarëve kurdë e arabë e mbështetur nga SHBA, shpalli sot kapjen e qytetit të Rakas nga militantët e ISIS, pas operacionit n
Katalonia, Spanja nis arrestimet e liderëve separatistë

Postuar: 17/10/2017 - 16:11

Një gjykatës spanjoll vendosi sot burgosjen e dy anëtarëve kryesorë të lëvizjes së pavarësisë së Katalonjës.
 
Maltë, vrasja e gazetares/ I biri denoncon shtetin mafioz

Postuar: 17/10/2017 - 16:10

I biri i gazetares investigative të vrarë mbrëmë me bombë në makinë në Maltë denoncoi sot atë që quante "shtet mafioz" të vendit të tij.
 
Zjarret në Spanjë e Portugali, numri i viktimave arrin në disa dhjetra

Postuar: 16/10/2017 - 17:04

Të  paktën 31 njerëz raportohet të kenë vdekur në një seri zjarresh in Portugali, në rajonin kufitar të Galicia, njoftonte agjencia e mbrojtjes civile të vendit.
Zgjedhjet Austri: Sebastian Kurz pritet të bëhet lideri më i ri

Postuar: 16/10/2017 - 17:03

31 vjecari Sebastian Kurz duket se do të jetë kancelari i ri i Austrisë, teksa partia e tij e djathtë, fitoi shumicën e votave të dielën.
Ushtria e Irakut hyn në rajonet kurde të Kirkuk

Postuar: 16/10/2017 - 17:01

Ushtria e Irakut ka avancuar sot në rajonet kurde pranë fushave të naftës në Kirkuk, në një përshkallëzim të tensioneve pas referendumit kurd të pavarësisë.