BREAKING NEWS

Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat, ja sa raste të reja me koronavirus janë shënuar 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat, ja sa raste të
x

Bota

Pamje apokaliptike nga Turqia/ Shpërthimi i fuqishëm në fabrikën e fishekzjarreve, brenda ndodheshin qindra punëtorë, 50 të plagosur dhe dyshohet për shumë viktima

Pamje apokaliptike nga Turqia/ Shpërthimi i fuqishëm në

Një shpërthim i fuqishëm në një fabrikë fishekzjarresh në Sakarya të Turqisë dyshohet se ka shkaktuar qindra të vdekur.Sipas mediave vendase rreth 150-200 punonjësi gjendeshin brenda fabrikës në momentin e shpërthimit.

Nuk dihen ende shkaqet e shpërthimit, ndërkohë që ngjarja është tepër e rëndë duke bërë që të shkojnë aty tre ministra të qeverisë.

Ndërkohë një numër i madh zjarrfikësish janë dërguar në zonë.

Guvernatori i Sakarya, Çetin Oktay Pavement, në lidhje me shpërthimin në fabrikën e fishekzjarreve, tha se deri tani ka njoftim për 50 të plagosur por disa media flasin edhe për shumë viktima.

Nga ana tjetër, siç bëhet e ditur, ministri i Brendshëm, Süleyman Soylu, ministri i Shëndetësisë, Fahrettin Koca dhe ministrja e Familjes, Punës dhe Shërbimeve Sociale, Zehra Zümrüt Selçuk, janë nisur drejt zonës së fatkeqësisë.

Zhurma e shpërthimit në rrethin e Hendek u dëgjua në të gjithë Sakarya qendrore, rreth 50 kilometra larg vendit të ngjarjes, duke nxjerr njerëzit në rrugë dhe duke krijuar një panik mes njerëve. Ambulancat dhe zjarrfikësit u dërguan në vendngjarje, shkruan Daily Sabah.

Kreu i Gjysmëhënës së Kuqe Turke u bëri thirrje banorëve që jetojnë në zonën e shpërthimit të afërt të qëndrojnë brenda, të mbyllin dritaret për lëshimin e mundshëm të gazit kimik. I njëjti objekt u godit nga shpërthime në 2009, 2011 dhe 2014 që vranë 3 punëtorë.

Më të lexuarat