BREAKING NEWS

“Ju heqim non gratat”/ Skandali i McGonigal, "bomba" nga Milaim Zeka: Ja premtimi për Gjykatën e Hagës

“Ju heqim non gratat”/ Skandali i McGonigal, "bomba" nga
x
BREAKING NEWS

Sherr mes disa të rinjve në një lokal, raportohet për të plagosur

Sherr mes disa të rinjve në një lokal, raportohet për
x
BREAKING NEWS

Ngjarja tronditëse në Gramsh, flet kryeplaku i fshatit: Jemi të shokuar, na ka lënë pa fjalë

Ngjarja tronditëse në Gramsh, flet kryeplaku i fshatit: Jemi të
x
BREAKING NEWS

Autori pastroi gjakun dhe mbuloi trupat e viktimave, zbardhen detaje të reja për ngjarjen e rëndë në Gramsh

Autori pastroi gjakun dhe mbuloi trupat e viktimave, zbardhen detaje të
x
BREAKING NEWS

E rëndë/ I riu u ther me thikë në 2 të mëngjesit te Sheshi Skënderbej, policia del me thirrjen e rëndësishme për qytetarët

E rëndë/ I riu u ther me thikë në 2 të mëngjesit
x
BREAKING NEWS

Sëmuret Edi Rama, kryeministri mungon në eventin e rëndësishëm, zbardhen me shpejtësi detajet

Sëmuret Edi Rama, kryeministri mungon në eventin e
x
BREAKING NEWS

Tragjedia në Gramsh/ Hapen dyert e mortit në shtëpitë e viktimave, fqinji rrëfen situatën mes vëllezërve

Tragjedia në Gramsh/ Hapen dyert e mortit në shtëpitë e
x
BREAKING NEWS

Gazetari Robert Papa zbulon arsyen pse SHBA nuk e shpall dot non grata Edi Ramën: Është një goditje e madhe

Gazetari Robert Papa zbulon arsyen pse SHBA nuk e shpall dot non grata Edi
x

Bota

Pamje apokaliptike/ Shkencëtarët dërgojnë dronin në “syrin” e Uraganit Fiona, tmerrohen nga ajo që shikojnë (Video)

Pamje apokaliptike/ Shkencëtarët dërgojnë dronin në

Shkencëtarët kanë nisur një studim në kuadër të të cilit dërgojnë robotë detarë në zemrën e cikloneve. Misionet e paprecedentë synojnë të përmirësojnë të kuptuarit e studiuesve se si uraganet intensifikohen me shpejtësi në stuhi monstruoze me erëra shkatërruese dhe përmbytje vdekjeprurëse.

Së fundmi, bashkëpunimi inovativ midis Administratës Kombëtare Oqeanike dhe Atmosferike të SHBA (NOAA) dhe Saildrone, kompania që inxhinieron dronët inovativë me vela, dërgoi një robot të fuqishëm në “zemrën” e Uraganit Fiona, stuhia tropikale e furishme që përmbyti Porto Rikon dhe tani po shkon drejt Bregdeti lindor i Kanadasë .

“Saildrone”, 7 metra i gjatë u përball me dallgë 15 metra të larta dhe erëra që i kalonin 160 kmh, të cilat mund t’i shihni në pamjet e publikuara.

Kjo është pikërisht arsyeja se përse këto makineri janë krijuar: Mbledhin të dhëna në të gjitha pjesët e stuhive, duke përfshirë syrin e uraganit – ku erërat janë më të forta.

Ujërat e ngrohta të oqeaneve deri në 26 gradë Celsius janë janë lëndë djegëse për stuhitë. Dronët lundrues pritet që tashmë të ndihmojnë studiuesit të kuptojnë më mirë se si oqeanet e transferojnë këtë nxehtësi dhe energji në stuhi.