BREAKING NEWS

Spartak Braho 'kap mat' Metën: Kjo që po bën presidenti s’ka ndodhur në asnjë vend të botës!

Spartak Braho 'kap mat' Metën: Kjo që po bën presidenti
x

Bota

Pandemia, mpiksja e gjakut nga “AstraZeneca” efekt anësor i rrallë, Gjermania drejt riizolimit, ja situata në Itali

Pandemia, mpiksja e gjakut nga “AstraZeneca” efekt anësor i

Komiteti i sigurisë i Agjencisë Evropiane të Barnave, ashtu siç edhe pritej është deklaruar ditën e djeshme në lidhje me lidhjen midis vaksinës së krijuar nga Oxford /AstraZeneca dhe mpiksjes së gjakut të raportuar në disa raste. Të martën, një zyrtar nga kjo agjenci, saktësisht kreu i EMA-s, Marco Cavaleri në një intervistë të dhënë për italianen “Il Messaggero” të publikuar dje, është shprehur se ekziston një lidhje midis vaksinës së AstraZeneca që shkakton mpiksjen e gjakut te pacientët. EMA ka deklaruar ditën e djeshme se është gjetur një lidhje e mundshme ndërmjet vaksinës së AstraZenekas dhe një çrregullimi të rrallë të trashjes së gjakut, pra mund të shkaktojë mpiksje të pazakontë të gjakut me trombocite të ulëta. Gjithsesi kjo agjensi ka sqaruar se përfitimet të cilat vijnë nga vaksinimi me dozat e kësaj vaksine janë shumë më të mëdha se sa problemet që vijnë si efekt anësor i saj. Në deklaratën e saj, EMA ka bërë me dije se vaksina në fjalë është e sigurt për përdorim tek personat adultë pra mbi 18 vjeç. Gjithashtu sipas EMA-s. rastet e raportuara për trashje të gjakut tek personat e vaksinuar, kanë qenë të personave të gjinisë femërore në moshën 60 vjeçare, por se shkaqet që çojnë në një komplikacion të tillë ende nuk janë evidentuar dhe nuk janë zbuluar. Ekspertët kanë rishikuar disa dhjetëra raste që janë raportuar në Evropë dhe Mbretëri të Bashkuar, ku 25 milionë persona kanë marrë vaksinën e kompanisë AstraZenenca. “Rastet e raportuara të trashjeve jo të zakonshme të gjakut, pas vaksinimit me vaksinën e AstraZenecas, duhet të renditen si efekte të mundshme anësore të vaksinës”, ka thënë shefja ekzekutive e agjencisë EMA, Emer Cooke. Komiteti tha se kishte raportuar 18 vdekje në rishikimin e tij për 62 raste të CVST (një mpiksje në sinuset që kullojnë gjakun nga truri) dhe 24 raste të trombozës së venës splankike (në bark) që u raportuan në bazën e të dhënave të BE. EMA u bëri thirrje punonjësve të kujdesit shëndetësor dhe njerëzve që marrin vaksinën të qëndrojnë vigjilentë për mundësinë e rasteve shumë të rralla të mpiksjes së gjakut të kombinuara me nivele të ulëta të trombociteve të gjakut që ndodhin brenda 2 javësh nga vaksinimi.

Gjendja në Gjermani e Itali

Kancelarja Angela Merkel mbështet kërkesat për një bllokim të shkurtër dhe të ashpër në Gjermani për të frenuar përhapjen e koronavirusit pasi normat e infeksionit janë shumë të larta, tha të mërkurën një zëdhënëse e qeverisë gjermane. Gjermania po lufton për të trajtuar një valë të tretë të pandemisë dhe disa udhëheqës rajonalë kanë bërë thirrje për një bllokim të shkurtër dhe të mprehtë ndërsa vendi përpiqet të vaksinojë më shumë njerëz. “Çdo thirrje për një bllokim të shkurtër të njëtrajtshëm është e drejtë. Ne kemi nevojë për një normë të qëndrueshme nën 100”, tha zëdhënësja e qeverisë, Ulrike Demmer, duke shtuar se Gjermania po shikonte një numër në rritje të pacientëve të kujdesit intensiv. Shumica e 16 kryeministrave të shtetit federal të Gjermanisë ishin kundër sjelljes përpara të bisedimeve të planifikuara për 12 prill se çfarë veprimi do të ndërmerrte. Ndërkohë në Itali situata ka qenë goxha e tensionuar, kjo pasi ka pasur përleshje midis qytetarëve dhe policisë. Pronarët e restoranteve në Romë, por dhe të tjerë të pakënaqur me masat epidemiologjike të qeverisë, për shkak të të cilave nuk kanë punuar për javë të tëra, u përleshën me policinë gjatë protestës. Një oficer policie u plagos në përleshjet e sotme të disa qindra demonstruesve. Qytetarët protestuan pa maska mbrojtëse dhe kërkuan që qeveria t’i lejojë ata të punojnë përsëri. Agjencia raporton se forcat e sigurisë ndërhynë pasi protestuesit u përpoqën të thyejnë kordonin e policisë dhe se anëtarët e grupeve ekstreme të krahut të djathtë ishin midis atyre që u mblodhën që morën pjesë në trazirat. Restorantet, baret dhe kafenetë në Itali janë të mbyllura të paktën deri në fund të prillit dhe ato lejohen vetëm përmes shitjes në banak ose shërbimit të dorëzimit.