BREAKING NEWS

E rëndë në Korçë! 27-vjeçari gjendet i pajetë në malin e Moravës, dyshimet e para

E rëndë në Korçë! 27-vjeçari gjendet i
x
BREAKING NEWS

Shpallen ‘non-grata’ nga SHBA 16 zyrtarë, Antony Blinken del me paralajmërimin e fortë: Do thyejmë lidhjet e...

Shpallen ‘non-grata’ nga SHBA 16 zyrtarë, Antony Blinken del me
x
BREAKING NEWS

Escobar vjen në Tiranë, Spartak Ngjela zbulon se çfarë do të ndodhë nesër: SHBA do tregojë forcën ndaj këtij politikani shqiptar

Escobar vjen në Tiranë, Spartak Ngjela zbulon se çfarë do
x
BREAKING NEWS

Yuri Kim jep detaje të reja për planin strategjik të SHBA për të luftuar korrupsionin: Me urdhër ekzekutiv të Biden...

Yuri Kim jep detaje të reja për planin strategjik të SHBA
x
BREAKING NEWS

SHBA bën goditjen e radhës, fut në ‘listën e zezë’ edhe 2 persona të tjerë, zbardhet për çfarë akuzohen (EMRAT)

SHBA bën goditjen e radhës, fut në ‘listën e
x
BREAKING NEWS

“Janë të dy të rrezikuar nga politika amerikane”, Spartak Ngjela flet me emra dhe paralajmëron fundin e ‘frikshëm’ për këta 2 politikanë shqiptarë: Ky është fakt!

“Janë të dy të rrezikuar nga politika amerikane”,
x
BREAKING NEWS

Ministria e Shëndetësisë zyrtarizon të dhënat e fundit të Covid: Mbi 5000 pacientë aktiv në vend, ja sa janë infektuar në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë zyrtarizon të dhënat e fundit
x
BREAKING NEWS

“Të ndalojmë të korruptuarit të veprojnë pa u ndëshkuar”/Çfarë po paralajmëron? Ambasadorja Yuri Kim shpërndan mesazhin e rëndësishëm

“Të ndalojmë të korruptuarit të veprojnë pa u
x

Bota

“Pandora Papers”/ Kreu i PPE reagon ashpër: BE duhet të vendosë sanksione të qarta për vendet e përfshira

“Pandora Papers”/ Kreu i PPE reagon ashpër: BE duhet të

Pas publikimit të “Letrave Pandora”, kreu i Partisë Popullore Evropiane (PPE) Manfred Ëeber , bëri thirrje për më shumë përgjegjësi për Bashkimin Evropian kundër parajsave tatimore, miratimin e ligjeve më të rrepta dhe zhvillimin e mëtejshëm të Europol.

” Ne kemi nevojë për një lloj FBI -je evropiane, një zonë evropiane e përgjegjësisë për autoritetet tona hetimore. Ne duhet të zhvillojmë më tej Europolin në një lloj autoriteti tatimor, i cili më pas ka edhe juridiksione hetimore. Ky autoritet duhet të jetë në gjendje të gjykojë në mënyrë neutrale atë që po ndodh në vende. Vetëm atëherë ligjet tona do të kenë fuqi reale dhe vetëm atëherë do të jemi në gjendje ta luftojmë çështjen në planin afatgjatë. Ne duhet të shpejtojmë ,” tha ai për ZDF.

“Në përgjithësi, nuk është bërë përparim i mjaftueshëm në BE në luftën kundër pastrimit të parave, evazionit fiskal dhe evazionit fiskal. Ligji tatimor është një kompetencë kombëtare dhe Shtetet Anëtare të BE -së nuk janë mjaftueshëm të gatshme për të bashkëpunuar. E ashtuquajtura lista e zezë, në të cilën BE klasifikon vendet dhe rajonet si parajsa tatimore, nuk është mjaft e saktë. Kjo është arsyeja pse ne kemi nevojë për një rishikim të kësaj liste dhe gjithashtu sanksione të qarta kundër vendeve në të cilat përdoren këto modele të mashtrimit tatimor. “Vendet që nuk kanë bashkëpunuar me autoritetet tatimore vendore nuk duhet të kenë më qasje në zonën financiare të eurozonës ose qasje në Evropë përmes vizave”, shtoi ai.