BREAKING NEWS

“Sa paska ndryshuar kryeqyteti i Veriut”, Artan Hoxha bën ironinë ‘therëse’: Nuk besoj se është efekti i Benetit dhe Luizit (video)

“Sa paska ndryshuar kryeqyteti i Veriut”, Artan Hoxha bën
x
BREAKING NEWS

Basha takime në Kamëz: Rama-Meta-Berisha janë bashkë, dalja ime ka filluar t’i shqetësojë të tre

Basha takime në Kamëz: Rama-Meta-Berisha janë bashkë, dalja
x
BREAKING NEWS

PD-ja zyrtare ditën e nesërme hap garën e zgjedhjeve për kryetarin e ri, vjen reagimi i parë i Tabakut

PD-ja zyrtare ditën e nesërme hap garën e zgjedhjeve për
x
BREAKING NEWS

Zbardhen diskutimet që vendosën për fatin e ish-ministrit, ja çfarë ndodhi në gjyqin për lirimin nga burgu të Tahirit

Zbardhen diskutimet që vendosën për fatin e ish-ministrit, ja
x
BREAKING NEWS

Nga prangosja deri te lirimi, gazetari i njohur zbulon 3 tentativat e bujshme të Tahirit për të dalë ligjërisht nga burgu

Nga prangosja deri te lirimi, gazetari i njohur zbulon 3 tentativat e bujshme
x
BREAKING NEWS

Euro në pikiatë, eksperti i ekonomisë jep paralajmërimin e frikshëm: Tre muajt në vijim pritet të shkojë deri në vlerën...

Euro në pikiatë, eksperti i ekonomisë jep paralajmërimin e
x
BREAKING NEWS

‘Foleja’ e bosave të krimit/ Ekstradimet nga Dubai drejt Shqipërisë, Dumani habit me deklaratën: Nuk është kompetencë e SPAK, iu takon...

‘Foleja’ e bosave të krimit/ Ekstradimet nga Dubai drejt
x
BREAKING NEWS

Aksident i rëndë, plagosen dy turistë francez

Aksident i rëndë, plagosen dy turistë francez
x

Bota

Panik në Bruksel, autoritetet ngrenë alarmin, dyshohet për sulm terrorist në metro

Panik në Bruksel, autoritetet ngrenë alarmin, dyshohet për sulm

Një e-mail kërcënues në gjuhen ruse në kryeqytetin e Belgjikës, Bruksel, alarmoi autoritetet.  Mediat lokale raportuan se Komisioni Evropian (KE) kontaktoi policinë pasi mori një email në gjuhën ruse se është planifikuar një sulm në metronë e Brukselit më 8 mars.

Megjithëse e-maili nuk erdhi nga një burim i besueshëm, Prokuroria e Përgjithshme e Brukselit nisi hetimet. Policia Federale Hekurudhore Belge ka kryer kontrolle në metro gjatë natës dhe ka shtuar patrullimet.

Një nga gazetat me tirazhin më të madh në vend “Le Soir” raportoi se e-maili përmbante kërcënime se sulmi mund të kryhet midis stacioneve Yser dhe Rogier në metronë e Brukselit.

Po ashtu u konstatua se personi, i cili ka deklaruar në email se ishte rus, ka kontaktuar dy herë me KE-në, herën e parë më 16 shkurt dhe më pas më 3 mars. Në e-mailin e 3 marsit thuhej se “dua të paralajmëroj se ndërsa BE-ja vazhdon politikën e saj agresive, në territorin e Unionit do të fillojnë sulmet masive terroriste”.

Më poshtë thuhet se më 8 mars, metroja në Bruksel do të hidhej në erë.

Edhe pse ende nuk ka prova, autoritetet vazhdojnë të jenë në gatishmëri të lartë.

Në mars 2016, të paktën 32 persona humbën jetën dhe 340 të tjerë u plagosën në sulmet me bomba në aeroportin e Brukselit dhe stacionin e metrosë Maalbeek në qendër të qytetit.