BREAKING NEWS

E rëndë/ Të shtënat me armë që lanë tre të plagosur mes tyre dhe dy efektivë Policie, Ardi Veliu dhe Tonin Vocaj bëjnë lëvizjen urgjente. Blindohet zona, zbarkojnë RENEA dhe FNSH

E rëndë/ Të shtënat me armë që lanë tre
x

Bota

Panikoset perëndimi nga lëvizja e fundit e Rusisë, pamjet satelitore zbulojnë planet e Putin në Arktik. Zyrtar i lartë i Departamentit të Shtetit zbërthen skenarin që pritet

Panikoset perëndimi nga lëvizja e fundit e Rusisë, pamjet

Ekspertët e armëve dhe zyrtarët perëndimorë kanë shprehur shqetësim të veçantë për një ‘super-armë’ ruse, silurin Poseidon 2M39. Zhvillimi i silurimit po ecën shpejt me Presidentin rus Vladimir Putin duke kërkuar një azhurnim në një “fazë kyçe” të provave në shkurt nga ministri i tij i mbrojtjes Sergei Shoigu, me prova të mëtejshme të planifikuara këtë vit, sipas raporteve të shumta në mediat shtetërore.

Bëhet me dijes se Rusia po grumbullon një forcë të madhe ushtarake në Arktik dhe po teston armët e saj më të reja në një rajon, në një përpjekje për të siguruar bregdetin e saj verior dhe për të hapur një rrugë kyçe transporti nga Azia në Evropë.

Kjo pajisje pa pilot mundësohet nga një reaktor bërthamor dhe synohet nga dizajnerët rusë të realizojë mbrojtjen e bregdetit – si ato të SHBA – në dyshemenë e detit.

Në nëntor, Christopher A Ford, asistent sekretar i shtetit për Sigurinë Ndërkombëtare dhe Mos-Përhapjen, tha se Poseidon është projektuar për të “përmbytur qytete bregdetare të SHBA-sw me tsunam radioaktiv”.

Ekspertët pajtohen se arma është “shumë reale” dhe tashmë po realizohet. Kreu i inteligjencës norvegjeze, nënadmirali Nils Andreas Stensønes, tha se agjencia e tij ka vlerësuar Poseidon si “pjesë e llojit të ri të armëve parandaluese bërthamore. Dhe është në një fazë testimi. Por është një sistem strategjik  dhe ka një ndikim shumë përtej rajonit në të cilin ata e provojnë aktualisht “.

Stensønes nuk pranoi të jepte detaje mbi përparimin e testimit të siluros deri më tani.

Imazhet satelitore të siguruara nga kompania e teknologjisë hapësinore Maxar detajojnë një ndërtim të zymtë dhe të vazhdueshëm të bazave ushtarake ruse dhe pajisjeve në vijën bregdetare të Arktikut të vendit, së bashku me pajisjet e magazinimit nëntokësor të mundshëm për Poseidon dhe armë të tjera të reja të teknologjisë së lartë. Hardueri rus në zonën e Veriut të Lartë përfshin bombardues dhe avionë MiG31BM dhe sisteme të reja radari afër bregdetit të Alaskës.

Ndërtimi rus është përputhur nga lëvizjet e trupave dhe pajisjeve të NATO-s dhe SH.B.A.-së. Bomberët amerikanë B-1 Lancer të stacionuar në bazën ajrore Norëayrland të Norvegjisë kanë përfunduar së fundmi misionet në Detin Barents lindor, për shembull. Nëndetësja e fshehtë e ushtrisë amerikane Seaëolf u pranua nga zyrtarët amerikanë në gusht.

Një zyrtar i lartë i Departamentit të Shtetit deklaroi: “Ka qartë një sfidë ushtarake nga rusët në Arktik,” duke përfshirë rindërtimin e tyre të bazave të vjetra të Luftës së Ftohtë dhe ndërtimin e objekteve të reja në Gadishullin Kola afër qytetit të Murmansk. “Kjo ka implikime për Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj, jo vetëm për shkak se krijon kapacitetin për të projektuar fuqinë deri në Atlantikun e Veriut,” tha zyrtari.

Panikoset perëndimi nga lëvizja e fundit e Rusisë, pamjet

Më të lexuarat