Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Para dhe pas, fotot e marra nga sateliti nga sulmet në Siri

Postuar: 16/04/2018 - 11:31

Fotot e marra nga Sateliti para dhe pas sulmit të SHBA-së, Francës dhe Britanisë në orët e para të mëngjesit të së shtunës, zbulojnë shtrirjen e sulmëve në Siri. Qeveritë e SHBA-së, Britanisë dhe Francës kanë deklaruar se 105 misila janë lëshuar drejt tre qytetëve të Sirisë, si pjesë e një operacioni të kordinuar në orët e para të mëngjesit,  të 14 prillit, në 4 të mëngjesit sipas orës lokale. Sulmi ajror dhe detar ishte përgjigje për sulmin kimik të Douma një javë më parë, në të cilin mbetën të vrarë të paktën 42 persona dhe u plagosën qindra të tjerë. Kryetari i shefave të përbashkët të shtabeve të SHBA, Gjenerali Jozef Dunford, tha se Him Shinshar ishte "vendi kryesor ku prodhohej sarin sirian dhe pajisjet e prodhimit të produkteve të tjera". Një total prej 22 raketash nga Franca, Mbretëria e Bashkuar dhe Shtetet e Bashkuara e goditën këtë pjesë, përfshirë këtu edhe tetë raketa britanike Shadoë dhe nëntë raketa amerikane Tomahaëk. Objekti ishte një ish bazë raketash, që ndodhej rreth 15 milje në perëndim të Homs, ku besohej se regjimi sirian mbante një rezervë të armëve kimike./Sotnews

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 1

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 25/04/2018 - 13:43

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump tha se udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong-Un ishte një njeri shumë i hapur dhe shumë i ndershëm.

Trump tha se vendi i tij do të vazhdojë të ushtrojë presion maksimal ndaj Phenianit për të sjellë denuklearizimin e Gadishullit Korean.

Postuar: 25/04/2018 - 13:25

Autoritetet kineze kanë sekuestruar 1,3 ton kokainë, e ardhur nga Amerika e Jugut, e cilësuar si sasia më e madhe e drogës e kapur ndonjëherë në shkallë kombëtare.

Postuar: 25/04/2018 - 10:57

Është fotoja e një djali të ri, i kthyer me shpinë, me një thikë të madhe në dorë.

Postuar: 25/04/2018 - 09:04

Plaforma popullore e mesazheve Whatsapp nuk do të lejojë ata që janë nën moshën 16-vjeçare që të përdorin këtë shërbim në Bashkimin Evropian.

Postuar: 25/04/2018 - 08:35

Presidenti Donald Trump priti sot me një ceremoni zyrtare në Shtëpinë e Bardhë, Presidentin francez Emmanuel Macron.

Postuar: 25/04/2018 - 07:57

Presidenti i SHBA Donald Trump ka paralajmëruar Iranin për “probleme të mëdha” në qoftë se ajo rifillon programin bërthamor që ra dakord për të frenuar, në një marrë

Postuar: 25/04/2018 - 07:49

Këshilli i Europës ka shprehur shqetësimin e vet në lidhje me zgjedhjet e parakohshme që do të mbahen në Turqi, më 24 Qershor të këtij viti.