BREAKING NEWS

SPAK në “oborrin” e Ramës, ja si prokurorët po hetojnë dosjen e plotë të “McGonigal” në bashkëpunim me FBI, nga letër-porositë dhe informacionet me inteligjencën amerikane, deri tek marrja në pyetje në fshehtësi të plotë në Nju Jork...

SPAK në “oborrin” e Ramës, ja si prokurorët po
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë dy gratë e fuqishme në PS që mund të marrin frenat e qeverisë pas largimit të Edi Ramës, çfarë pritet të ndodhë më 8 dhjetor, socialistët në ankth

Ja kush janë dy gratë e fuqishme në PS që mund të
x
BREAKING NEWS

SPAK para provës së zjarrit”, Sali Berisha injoron drejtësinë dhe vazhdon të mos zbatojë vendimin e gjykatës, pritet refuzimi i tretë ndaj agjentëve të BKH

SPAK para provës së zjarrit”, Sali Berisha injoron
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta shumë shpejt arrestohet, prokurorët kanë kopsitur dosjen “CEZ-DIA”, ja çfarë po ndodh brenda SPAK, Romeo Kara nxjerr prapaskenat e bujshme

Ilir Meta shumë shpejt arrestohet, prokurorët kanë kopsitur
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Evi Kokalarit: Ja si SHBA i ka qepur dosjen familjes ‘Berisha’, ju tregoj një nga provat e DASH në dosjen e tij ‘non-grata’ dhe roli i Argitës duke përdorur Jamarbër Malltezin në korrupsion dhe pasurim nëpërmjet pushtetit

“Bomba” e Evi Kokalarit: Ja si SHBA i ka qepur dosjen familjes
x
BREAKING NEWS

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra të njohur, ja pse drejtësia mund të hapë hetimet për aferën e tyre qindra milionëshe që po iu zhduk shqiptarëve 10 mln dollarë në vit

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra
x
BREAKING NEWS

Fillojnë ditët e “tmerrit” për Shkëlzenin për aferën e Gërdecit, më 7 dhjetor del para SPAK sekretarja e Aldo Bumçit që mund ta çojë pas hekurave, djali i Berishës në GJKKO më 14 dhjetor

Fillojnë ditët e “tmerrit”  për Shkëlzenin
x
BREAKING NEWS

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali Berishës, inxhinierja nxjerr për herë të parë në SPAK faktin që vërteton lidhjet e fshehta të djalit të tij si pronar në hije i biznesit të vdekjes në Gërdec

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali
x

Bota

Paralajmërimi i fortë i ekspertëve: Ja çfarë duhet të kini kujdes kur të ndodhë eklipsi diellor pas disa javësh

Paralajmërimi i fortë i ekspertëve: Ja çfarë duhet

Të qenit në gjendje të dëshmosh një eklips diellor është një ngjarje e veçantë.

Pavarësisht se është një dukuri relativisht e rrallë në vetvete, shikuesit gjithashtu duhet të jenë në vendin e duhur në kohën e duhur për të marrë efektin e plotë. Por ndryshe nga shikimi tradicional i yjeve ose hëna, ato përfshijnë gjithashtu disa rreziqe potencialisht serioze shëndetësore nëse njerëzit nuk janë të kujdesshëm.

Ekspertët sapo kanë lëshuar një paralajmërim sigurie përpara eklipsit diellor të “unazës së zjarrit” që do të ndodhë pas disa javësh.

Megjithëse shumë njerëz janë të njohur me idenë e një eklipsi të plotë diellor kur Hëna bllokon plotësisht Diellin ndërsa kalon midis tij dhe Tokës, një eklips unazor krijon një përvojë paksa të ndryshme shikimi. Për shkak se ndodh kur hëna është më e largët nga planeti ynë në orbitën e saj, ajo errëson vetëm pjesërisht diskun e ndezur të ndezur lart dhe krijon një “unazë zjarri” të ndritshme në qiell ndërsa drita e diellit filtron rreth skajeve, sipas NASA-s.

Spektatorët do të mund të shikojnë eklipsin në pjesë të Amerikës së Veriut dhe Jugut. Spektakli fillimisht duhet të bëhet i dukshëm rreth orës 8 të mëngjesit me orën lokale në bregun e Oregonit, duke kaluar nëpër Kaliforni, Nevada, Utah, Arizona, Kolorado, Nju Meksiko dhe Teksas.

Vëzhgimi i çdo ngjarje diellore kërkon një nivel shtesë përgatitjeje duke blerë llojin e duhur të syzeve. Syzet e shikimit diellor janë të nevojshme për të mbrojtur sytë nga rrezet e fuqishme të diellit, veçanërisht gjatë një eklipsi unazor, i cili nuk ka një dritare të shkurtër të tërësisë që e bën shkurtimisht të sigurt shikimin lart gjatë një eklipsi total, sipas NASA-s.

Përpara se të dilni jashtë dhe të shikoni lart, ekspertët paralajmërojnë se duhet të kontrolloni dy herë nëse jeni vërtet të mbrojtur. Ata thanë se përdorimi i pajisjeve të gabuara të sigurisë mund të çojë shpejt në lëndime serioze.

Për fat të mirë, NASA ka ofruar një listë të prodhuesve dhe furnizuesve të besueshëm të filtrave diellorë dhe syzeve të shikimit të njohur nga Shoqëria Amerikane Astronomike (AAS). Agjencia thekson se nuk miraton ose rekomandon asnjë palë syze dhe se kushdo që blen online duhet të marrë kohë për të kontrolluar shitësin e listuar në faqen e internetit përpara se të blejë. Gjithashtu vihet re se disa zinxhirë të mëdhenj kombëtarë të ushqimeve do t’i kenë ato në magazinë në raftet e tyre.