BREAKING NEWS

Partia Demokratike në zi, ndërron jetë funksionari demokrat, deputetja ndan lajmin e hidhur (EMRI+FOTO)

Partia Demokratike në zi, ndërron jetë funksionari demokrat,
x
BREAKING NEWS

Ja planet e dhunshme të Berishës për të marrë PD, skenar si në 1998 për të sulmuar selinë dhe larguar me forcë Bashën

Ja planet e dhunshme të Berishës për të marrë PD,
x
BREAKING NEWS

Ish-këshilltari i nxjerr të fshehtat Berishës, Grid Rroji: Franca po mbështet në prapavijë Saliun në luftën me SHBA, bashkë me Metën synojnë trazira

Ish-këshilltari i nxjerr të fshehtat Berishës, Grid Rroji: Franca
x
BREAKING NEWS

Rama fton Bashën të ulen në tryezë për vetingun në politikë, tregohet i gatshëm të dëshmojë në Komisionin Hetimor për 25 prillin

Rama fton Bashën të ulen në tryezë për vetingun në
x

Bota

Paralajmërimi i frikshëm nga shkencëtarët: Ju tregojmë se çfarë po e kërcënon fatin e jetës në Tokë!

Paralajmërimi i frikshëm nga shkencëtarët: Ju tregojmë

Më shumë se 14,000 shkencëtarë kanë nënshkruar një deklaratë ku thuhet se planeti është në gjendje të jashtëzakonshme. Shkencëtarët i thanë Agence France-Presse (AFP) se nga 31 parametrat ekologjikë që i duhen Tokës, 18 prej tyre po përballen me rezultate të dobëta. Nivelet e metanit atmosferik dhe dioksidit të karbonit thuhet se janë në shifra të larta, ndërsa akulli arktik dhe akullnajat janë në një nivel të ulët. Gjithashtu, problematika e rritjes së nivelit të detit dhe temperaturave oqeanike nuk është zhdukur, së bashku me rritjen e shkallës së shpyllëzimit në Amazonë. Pas një hulumtimi të ngjashëm në vitin 2019, ata thanë se ka një “rritje të paparë” në katastrofat klimatike botërore, të tilla si përmbytjet në Amerikën e Jugut dhe Azinë Juglindore, valët përvëluese dhe zjarret në Australi dhe SHBA si dhe ciklonet në Afrikën dhe Azinë Jugore.

Deklarata u nënshkrua nga shkencëtarët e 153 shteteve dhe ata zbuluan shumë shenja alarmante.

Autorët shkruan:

"Kriza e klimës ka mbërritur dhe po përshkallëzohet më shpejt nga sa prisnin shumica e shkencëtarëve. Është më e rëndë nga sa pritej, duke kërcënuar ekosistemet natyrore dhe fatin e njerëzimit.