BREAKING NEWS

Sa do të kapërcejnë temperaturat? Njihuni me parashikimin e motit për datën 6 korrik 2022

Sa do të kapërcejnë temperaturat? Njihuni me parashikimin e motit
x
BREAKING NEWS

“Nëse SPAK nuk heton…”/ Kryemadhi plas deklaratën e fortë dhe paralajmëron arrestime të politikanëve: Ja lista e ministrave që përfundojnë në burg

“Nëse SPAK nuk heton…”/ Kryemadhi plas deklaratën e
x
BREAKING NEWS

Çështja e pensionistëve milionerë, Kryemadhi zbardh detaje të reja: Ja ku qëndron problemi! Kikia: Totalisht e pafalshme për drejtësinë, skema më e madhe pas firmave piramidale

Çështja e pensionistëve milionerë, Kryemadhi zbardh detaje
x
BREAKING NEWS

Skema e mashtrimit me inceneratorët, Monika Kryemadhi flet me emra dhe nxjerr aferën me firmën e Edi Ramës: Arben Ahmetaj...

Skema e mashtrimit me inceneratorët, Monika Kryemadhi flet me emra dhe
x
BREAKING NEWS

“Ishte 82 vjeç, kryeministri sapo kishte mbaruar si student”, Kryehetuesi i komunizmit zbulon pse kërkohej arrestimi i gjyshit të Edi Ramës

“Ishte 82 vjeç, kryeministri sapo kishte mbaruar si student”,
x
BREAKING NEWS

Inceneratori i Tiranës/ Monika Kryemadhi paralajmëron: Kam filmime dhe gjëra të tjera që nuk i kam publikuar ende, institucionet nuk më kthejnë përgjigje edhe pse...

Inceneratori i Tiranës/ Monika Kryemadhi paralajmëron: Kam filmime dhe
x
BREAKING NEWS

Rritja e rasteve me Covid, mjeku Alimehmeti shpjegon situatën dhe i bën thirrje qeverisë: Kjo vjen si rrjedhojë e...

Rritja e rasteve me Covid, mjeku Alimehmeti shpjegon situatën dhe i
x
BREAKING NEWS

Skandali me inceneratorët, Kryemadhi: Mua nuk tregonte njeri, se jam gruaja e Ilir Metës

Skandali me inceneratorët, Kryemadhi: Mua nuk tregonte njeri, se jam gruaja
x

Bota

Paralajmërimi tronditës nga Rusia: Perëndimi ka shpallur një luftë totale, ja kur do e zhdukim Gjermaninë me bombë atomike

Paralajmërimi tronditës nga Rusia: Perëndimi ka shpallur një
Poll

Një kërcënim i frikshëm ka ardhur nga Rusia për Gjermaninë. Në televizionin shtetëror rus është folur për një bombë atomike ndaj Berlinit nëse nuk bie dakord me kushtet e presidentit rus Vladimir Putin. Cari mesa duket është përgatitur për një luftë të gjatë me Perëndimin. Këtë e ka shfaqur hapur edhe qëndrimi i fortë i Ministrit të Jashtëm rus Sergej Lavrov, i cili foli për një luftë totale. Ai u shpreh se SHBA dhe aleatët e saj po i shumëfishojnë përpjekjet e tyre për të frenuar Rusinë. Por, ndërsa në fushën e betejës ukrainase Rusia vazhdon të nisë sulmet për të zgjeruar territorin e Donbass nën kontrollin e saj, në vend propaganda e Kremlinit është gjithmonë e nxehtë dhe ndonjëherë edhe e dhunshme. Sidomos në televizionin shtetëror, ku me radhë marrin politikanë, gazetarë dhe analistë, të cilët nuk humbin asnjë rast për të hedhur urrejtje kundër Perëndimit dhe liderëve të tij. I fundit për nga koha që përfundoi në pistën e propagandës ruse ishte Olaf Scholz. Kancelar gjerman denoncoi imperializmin e Moskës në Forumin Ekonomik Botëror të Davosit dhe siguroi se Vladimir Putin nuk do ta fitojë luftën, ose nuk do të diktojë kushtet e paqes, por do të pranojë të negociojë sapo të kuptojë se nuk mund të thyejë linjat e Ukrainës. Fjalë të tilla nga Gjermania në Moskë dukeshin si një kërcënim, një fyerje të cilës ata u shprehën se duhet t'i përgjigjen me dhunën më të madhe verbale. Për ta bërë këtë ishte Alexei Zhuravlev, deputet i Dumës. Nga ekranet e televizionit shtetëror rus fjalimi i tij ishte shumë i fortë. "Kush dreqin je ti, bastard?", bërtiti ai, duke iu drejtuar në mënyrë direkte kancelarit gjerman. “Olaf Scholz ka njoftuar se nuk mund të pranojnë kushtet e diktuara nga Federata Ruse. Mendoni se do t'i pranojmë kushtet tuaja? Merrni një hamendje, nëse nuk jeni dakord me kushtet tona, ne do ta bëjmë atë me forcë. Scholz, duhet ta dish”.

Lavrov kundër Evropës dhe SHBA

Ministri rus Lavrov në një ortek akuzash kundër Evropës dhe Shteteve të Bashkuara, tha se ata kanë shpallur luftë totale. “Perëndimi i ka shpallur një luftë totale Rusisë, të gjithë botës ruse, askush nuk e fsheh tani”, tha ai. Ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov i rikthehet toneve të ashpra me Shtetet e Bashkuara dhe Evropën. Akuzat e kreut të diplomacisë së Kremlinit raportohen nga agjencia ruse e lajmeve Tass. Në përmbledhje, Lavrov deklaroi ditwne  djshme se SHBA dhe aleatët e saj po i shumëfishojnë përpjekjet e tyre për të frenuar Rusinë: “Ju shikoni se si SHBA dhe satelitët e saj po dyfishojnë, trefishojnë, katërfishojnë përpjekjet e tyre për të kontrolluar vendin tonë, duke përdorur një gamë të gjerë mjetesh, nga njëanshmëria, sanksionet ekonomike ndaj propagandës krejtësisht të rreme në hapësirën mediatike globale”. Ministri i Jashtëm rus shtoi se “në shumë vende perëndimore një rusofobi e përditshme e paprecedentë, për keqardhjen tonë të madhe, inkurajohet nga qarqet qeveritare. Kultura e fshirjes së Rusisë dhe gjithçkaje që lidhet me vendin tonë tashmë po arrin kufirin e absurdit. Klasikët janë të ndaluar: Çajkovski, Dostojevski, Tolstoi, Pushkin. Po përndiqen edhe figurat e kulturës dhe artit. Kombëtarja që sot përfaqëson tonë kultura. Në përgjithësi, mund të them me besim se kjo situatë do të na qëndrojë për një kohë të gjatë”, u shpreh Lavrov. Sipas ministrit në federatë, nuk ka asnjë mosmarrëveshje për punën e presidentit rus Vlasdimir Putin dhe politikën e tij të jashtme e cila “bazohet në mbështetjen e gjerë publike”, raporton Ria Novosti, “mbështetur nga forcat kryesore politike të vendit tonë, nga shoqatat kryesore publike dhe të biznesit”, përfundoi ai.