BREAKING NEWS

Kërcet thika në Sarandë, humb jetën një person

Kërcet thika në Sarandë, humb jetën një person
x
BREAKING NEWS

Foto/ RENEA aksion në Elbasan, në kërkim të Fejzullah e Florenc Çapjas

Foto/ RENEA aksion në Elbasan, në kërkim të Fejzullah e
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela bën parashikimin e bujshëm: Dobësimi integral i Serbisë do të sjellë shpërbërjen e saj, kjo është koha e madhe e Shqipërisë, prisni dhe shikoni...

Spartak Ngjela bën parashikimin e bujshëm: Dobësimi integral i
x
BREAKING NEWS

Tentoi të kalonte kufirin me automjetin e vjedhur të ministrit, policia jep detajet

Tentoi të kalonte kufirin me automjetin e vjedhur të ministrit,
x
BREAKING NEWS

Bordi i transparencës ndryshon çmimet e karburantit në vend, ja sa do të shiten

Bordi i transparencës ndryshon çmimet e karburantit në vend, ja
x
BREAKING NEWS

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat, ja sa raste të reja ka pasur në 24 orët e fundit

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon
x
BREAKING NEWS

Vdes 33-vjeçari në Sarandë, dyshimet e para

Vdes  33-vjeçari në Sarandë, dyshimet e para
x
BREAKING NEWS

Hajduti i grabit makinën ministrit shqiptar, si tentoi të arratisej nga pika kufitare e Morinës

Hajduti i grabit makinën ministrit shqiptar, si tentoi të arratisej
x

Bota

Paralajmërimi urgjent: Gjenden gjurmë bakteresh vdekjeprurëse në mishin e derrit

Paralajmërimi urgjent: Gjenden gjurmë bakteresh vdekjeprurëse

Britanikët të cilët konsumojnë mish mund të rrezikohen nga një super bakter vdekjeprurës pasi gjurmët e tij janë gjetur në produktet e supermarketeve.

Një hetim zbuloi se një pjesë e mishit të derrit ishte infektuar me bakterin enterokoki.

The Sun shkruan se ky bakter mund të jetë i rrezikshëm pasi mund të shkaktojë probleme të tilla si infeksionet e traktit urinar (UTI).

Në raste të rënda, bakteret mund të hyjnë në qarkullimin e gjakut, duke e infektuar atë dhe duke ndikuar si në zemër ashtu edhe në tru.

Bakteret ishin të pranishme në artikuj të tillë si mish i grirë, bërxollat biftekët.

Ekspertët thanë se testimi ishte “shqetësues” dhe përforcoi nevojën për monitorim të mëtejshëm.

Në raportin e publikuar nga The Guardian, mjekët mendojnë se enterokokët janë më të përhapur në Mbretërinë  e Bashkuar nga sa ishte menduar.

Testet zbuluan se 13 në 103 mostra të produkteve organike mbartnin insektin, edhe pse ata që kultivojnë në mënyrë organike përdorin shumë më pak antibiotikë për kafshët e tyre.

Në muajt e fundit, njollat ??e baktereve rezistente ndaj ilaçeve janë bërë një shqetësim i madh për shëndetin.