BREAKING NEWS

"E shqetësuar për financimet ruse në Ballkan", senatorja amerikane: Shqipëria duhet të vendosë vetë

"E shqetësuar për financimet ruse në Ballkan",
x
BREAKING NEWS

"Europa do të ketë mjaftueshëm gaz"/ Merr fund "makthi" rus, Von der Leyen jep lajmin fantastik

"Europa do të ketë mjaftueshëm gaz"/ Merr fund
x
BREAKING NEWS

Covid-19 ende nuk ka përfunduar, Ministria e Shëndetësisë zbulon se çfarë po ndodh në vend

Covid-19 ende nuk ka përfunduar, Ministria e Shëndetësisë
x
BREAKING NEWS

Njihet si "fuqi baruti"! Ekspertët amerikanë japin paralajmërimin, zbulojnë planet e Putinit për Ballkanin

Njihet si "fuqi baruti"! Ekspertët amerikanë japin
x
BREAKING NEWS

Bordi i Transparencës ndryshon sërish çmimet, ja sa do shitet nafta, benzina dhe gazi

Bordi i Transparencës ndryshon sërish çmimet, ja sa do shitet
x
BREAKING NEWS

Mediat malazeze tronditin politikën shqiptare, Sali Berisha “syri” i Moskës në Tiranë, ja kush është oligarku rus që ka shpërndarë para në Shqipëri dhe ka bashkëpunuar me kreun e “Foltores”

Mediat malazeze tronditin politikën shqiptare, Sali Berisha
x
BREAKING NEWS

7 besnikë të Sali Berishës me dosje spiuni pritet të përjashtohen nga politika, kreu i “Foltores” nis kërcënimet ndaj deputetëve të PD që kanë paralajmëruar votimin e nismës së dekomunistizimit

7 besnikë të Sali Berishës me dosje spiuni pritet të
x
BREAKING NEWS

Yuri Kim mesazh Ramës, deklaron se institucionet shqiptare janë të dobëta dhe asgjë nuk është e garantuar, kërkon nga qeveria që të zgjedhë se cilën rrugë do ndjekë, me Perëndimin apo me Lindjen

Yuri Kim mesazh Ramës, deklaron se institucionet shqiptare janë
x

Bota

“Parashikohet rritje e infektimeve në dimër”/ BioNTech dhe Pfizer marrin vendimin e papritur

“Parashikohet rritje e infektimeve në dimër”/ BioNTech dhe

 

BioNTech dhe Pfizer kanë lajmëruar se do të fillojnë një provë klinike të një vaksine të përshtatur me nënvariantet e Omicron, BA.4 dhe BA.5, kjo pasi kompania gjermane parashikon një rritje të kërkesës në fund të vitit.

Kompania humbi pritshmëritë për shitjet dhe fitimet në tremujorin e dytë pasi Komisioni Evropian rinegocioi kontratën e saj të vaksinës Covid.

Shitjet e tremujorit të dytë ishin 3.2 miliardë euro, krahasuar me vlerësimin mesatar të analistëve për 4 miliardë euro, dhe fitimet e rregulluara për aksion ishin 6.87 euro, nën parashikimin e konsensusit për 7.27 euro. Fitimi neto në këtë periudhë ishte 1.7 miliardë euro.

Megjithatë BioNTech përsëriti udhëzimin e saj të plotë për të ardhurat vjetore midis 13 dhe 17 miliardë euro, sepse dozat e planifikuara për dorëzim në tremujorin e dytë dhe në fillim të tremujorit të tretë tani do të shpërndahen në tremujorin e tretë dhe të katërt.

Shefi ekzekutiv i BioNTech, U?ur ?ahin tha se kompania po zgjeronte gamën e saj të produkteve kundër Covid. BioNTech ka prodhuar doza të vaksinës së saj të parë Omicron, për nënvariantin BA. 1, që nga pranvera dhe është gati për dorëzim sa herë që miratohet nga një rregullator. Kompania pret që të jetë në gjendje të fillojë të dërgojë vaksinat për nënavariantet BA.4 dhe BA.5 që në tetor, nëse merr miratimin nga agjencitë rregullatore.

Özlem Türeci, shefi i mjekësisë, tha se të dhënat nga studimet dhe eksperimentet tek minjtë treguan se vaksinat e përshtatura për nënvariantet BA.4 dhe BA.5 shkaktuan një përgjigje më të fortë imune kundër këtyre varianteve dhe të gjitha nënvarianteve të tjera të Omicron.

Agjencia Evropiane e Barnave do të kërkojë të dhëna klinike për vaksinat e reja kundër nënvarianteve BA.4 dhe BA. 5, ndërsa Administrata e Ushqimit dhe Barnave e SHBA-së ka thënë se do të ishte e gatshme të miratonte iniciativën ndërkohë që provat janë në vazhdim.