Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Parlamenti britanik voton për shtyrjen e Brexit

Postuar: 14/03/2019 - 19:35

Seriali zinxhir i votave të parlamentit të Londrës në kërkim të zgjidhjes për kaosin e Brexit, dha së fundmi miratimin për shtyrjen e afatit të Brexit përtej 29 marsit. Britania pranon kështu të kërkojë një shtesë të vogël nga Brukseli  për të negociuar më shumë mbi kushtet e marrëveshjes. 
 
Deputetët votuan 412 me 202 për miratimin kërkesës ndaj BE për shtesë të Nenit 50 dhe shtyrje të afatit të Brexit deri në 30 qershor, me qëllim arritjen e marrvsehjes.
 
Qeveria britanike duket se është në siklet të madh për çështjen, edhe pse disa kritikë e konspiracionistë thonë se zhurma mund të jetë një komedi që ata bëjnë për të përfituar tolerime nga Brukseli.
 
Një nga vetë deputetët konservatorë Christopher Chope, shkaktoi alarm duke pretenduar se do të mbështeste mocion mosbesimi ndaj qeverisë nëse opozita laburiste e propozonte.
 
Shumë konservatorë aknë shprehur zhgënjim me qeverinë por Chope ishte i pari që e thoshte publikisht.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 21/03/2019 - 07:22

Gjykata e apelit në Hagë ka rrëzuar dje apelin e ish-liderit të serbëve të Bosnjës, Radovan Karaxhiç, kundër dënimit të tij për gjenocid dhe krime të luftës në Bosnje dhe Hercegovinë në vitet 1990, dhe ka zgjatur dëni

Postuar: 20/03/2019 - 23:27

Presidenti i Kazakistanit Nursultan Nazarbayev papritmas dha dorëheqjen të martën pas tre dekadas

Postuar: 20/03/2019 - 22:39

Të dhënat e fundit të Pentagonit tregojnë se vetëm 15 për qind e gjuajtësve amerikanë të gjener

Postuar: 20/03/2019 - 22:12

Lajmi që ka lumturuar komunitetin kombëtar në Argjentinë sot është ai i gjetjes shëndoshë dhe b

Postuar: 20/03/2019 - 20:09

Partia e kryeministrit hungarez Viktor Orbán, Fidesz është pezulluar sit nga grupi pan-Evropian

Postuar: 20/03/2019 - 19:42

Këshilltari për Siguri Kombëtare i Shteteve të Bashkuara, John Bolton akuzoi institucionet poli

Postuar: 20/03/2019 - 19:38

Kryeministri i Australisë, Scott Morrison ka dënuar deklaratat e bëra nga presidenti i Turqisë,