BREAKING NEWS

Të shtëna me armë zjarri në Kavajë, raportohen të plagosur dhe viktima

Të shtëna me armë zjarri në Kavajë, raportohen të
x
BREAKING NEWS

Gjendet i pajetë 36-vjeçari në Mat, zbardhen dyshimet e para

Gjendet i pajetë 36-vjeçari në Mat, zbardhen dyshimet e para
x
BREAKING NEWS

Ngjarja që ngriti në këmbë shtetin/ Sipas Blendi Fevziut, ja pse ndodhi sulmi me armë te zyrat e Top Channel

Ngjarja që ngriti në këmbë shtetin/ Sipas Blendi Fevziut, ja
x
BREAKING NEWS

Gazetari zbulon dy kandidatët e rinj që garojnë për Alibeajn

Gazetari zbulon dy kandidatët e rinj që garojnë për
x
BREAKING NEWS

Zgjedhjet e 14 majit/ Koalicioni i Berishës dhe Metës prezanton një tjetër kandidatë, reagon deputeti me tone të forta ndaj qeverisë: Ai ha, pi dhe zhgërryhet si derrat bashkë me kryetarin e Bashkisë sot

Zgjedhjet e 14 majit/ Koalicioni i Berishës dhe Metës prezanton
x
BREAKING NEWS

"Rama po leh si qentë e rrugës", nënkryetari i PL-së shpërthen ndaj kryeministrit: Hidhu dhe perdridhu sa te duash Edvin...

"Rama po leh si qentë e rrugës", nënkryetari i
x
BREAKING NEWS

Artan Hoxha publikon për herë të parë video përgjimin që arrestoi policin e RENEA-s

Artan Hoxha publikon për herë të parë video përgjimin
x
BREAKING NEWS

Zgjedhjet e 14 majit/ Gazetari zbulon nëse do të ketë të tjera largime nga listat e Alibeajt

Zgjedhjet e 14 majit/ Gazetari zbulon nëse do të ketë të
x

Bota

Pas fitores së ekstremit të djathtë, kush pritet të jetë pjesë e qeverisë së re në Itali

Pas fitores së ekstremit të djathtë, kush pritet të

Meloni, kryetarja e partisë së ekstremit të djathtë "Vëllezërit e Italisë", është vendosur në qendër të vëmendjes që nga fitorja e saj në zgjedhjet italiane, kur ajo premtoi të qeverisë për të gjithë italianët.

Pyetja është se kush do t'i plotësojë vendet kyçe dhe nëse ata do të shkojnë te partitë e tjera të aleancës së saj të djathtë. Matteo Salvini dihet se mbulonte Ministrinë e  Brendshme.

Kreu i Ligës së ekstremit të djathtë e kishte këtë detyrë në vitin 2019, kur ndaloi anijet e shpëtimit që transportonin emigrantë të hynin në portet italiane.

Meloni gjithashtu ka premtuar një përgjigje të ashpër ndaj migrimit të parregullt, por raportet në Romë sugjerojnë se Salvini do të humbasë përsëri rolin e tij.

Mbështetja për Ligën e Salvinit ra në 8.8% të dielën, kështu që ai nuk është në gjendje të kërkojë poste të larta. Një ish-udhëheqës i Ligës, Roberto Maroni, ka sugjeruar madje se është koha që Salvini të largohet.

Giorgia Meloni do të bëhet kryeministrja e parë femër e vendit në fund të muajit të ardhshëm, në krye të qeverisë së saj më të djathtë që nga Lufta e Dytë Botërore.

Disa vende evropiane kanë shprehur alarmin për fitoren e saj. Kryeministri holandez Mark Rutte tha se Italia ishte një shkak për shqetësim sepse partitë në koalicionin e saj  "kanë thënë dhe kanë bërë gjëra që duhet të na bëjnë vigjilentë", duke përmendur ekonominë si dhe marrëdhëniet me Rusinë.

Ministri francez i Financave Bruno Le Maire tha se shpresonte që një qeveri e Meloni të vazhdonte të ndjekë reformat ekonomike të iniciuara nga kryeministri në largim Mario Draghi, por se ai nuk kishte asnjë shqetësim për stabilitetin e eurozonës. 

"Një qeveri e Melonit do të gjykohej nga veprimet e saj", tha ai.

Një nga veprimet e saj të para që nga fitimi i zgjedhjeve me 26% të votave ishte të fliste me telefon me paraardhësin e saj, Mario Draghi, sipas raporteve të pakonfirmuara në mediat italiane.

Guido Crosetto, i cili bashkëthemeloi "Vëllezërit e Italisë" me Giorgia Meloni në 2012, këmbënguli se aleanca e krahut të djathtë do të respektonte të gjitha angazhimet e Italisë dhe se financat e saj publike ishin në duar të sigurta.

Edhe përpara se Italia të ketë një qeveri të re, ajo duhet të paraqesë një projekt-buxhet në Komisionin Evropian në mes të tetorit dhe Crosetto tha se shpresonte që qeveria e Draghi-t të punonte së bashku me administratën e re për të. Ai paralajmëroi gjithashtu se askush nuk do të gjejë punë në kabinetin e ri duke vendosur flamuj partie në karrige.

 “Qeveria Meloni do të ndërtohet duke zgjedhur burimet më të mira të Italisë”, tha ai për gazetën Il Messaggero .

Presidenti Sergio Mattarella pritet t'i kërkojë Melonit të formojë një qeveri në fund të tetorit, pasi partia e saj fitoi më shumë se një të katërtën e vendeve në parlamentin e ri. Së bashku me Ligën dhe Forza Italia të Silvio Berlusconit, ata kontrollojnë mbi gjysmën e dhomës dhe Senatit.