BREAKING NEWS

“Dy plumba në gjoks, një në kokë”, del autopsia e gruas shtatzënë që u vra nga burri para maternitetit

“Dy plumba në gjoks, një në kokë”, del autopsia
x
BREAKING NEWS

Samiti i BE-së dhe Ballkani Perëndimor, Vuçiç merr vendimin e fundit drastik: Askush në Tiranë!

Samiti i BE-së dhe Ballkani Perëndimor, Vuçiç merr
x
BREAKING NEWS

Samiti i 6 dhjetorit/ Berisha hedh akuza të rënda ndaj Ramës: Është përfaqësuesi më i zi i mafies shqiptare, do u tregojmë liderëve europianë se...

Samiti i 6 dhjetorit/ Berisha hedh akuza të rënda ndaj Ramës:
x
BREAKING NEWS

Rrëqeth dëshmitarja e viktimës 35-vjeçare: Doli nga spitali për të blerë bukë dhe...

Rrëqeth dëshmitarja e viktimës 35-vjeçare: Doli nga
x
BREAKING NEWS

Shkrimtari serb habit me deklaratën: Serbia nuk ka ku shkon, do ta njohë Kosovën, ja cilat janë qëllimet e qeverisë

Shkrimtari serb habit me deklaratën: Serbia nuk ka ku shkon, do ta
x
BREAKING NEWS

Policia aksion ‘blic’ në Librazhd, sekuestrohet një sasi e konsiderueshme droge gati për shitje, zbardhen detajet e fundit nga operacioni

Policia aksion ‘blic’ në Librazhd, sekuestrohet një sasi e
x
BREAKING NEWS

A mund të shpëtohej foshnja e 35-vjeçares që u vra para maternitetit? Gjinekologu zbulon të vërtetën

A mund të shpëtohej foshnja e 35-vjeçares që u vra para
x
BREAKING NEWS

PD vijon të jetë e përçarë, Alibeaj ‘shuplakë’ Berishës, ja çfarë thotë për protestën e 6 dhjetorit

PD vijon të jetë e përçarë, Alibeaj
x

Bota

Pas luftës në Ukrainë, plas lufta e gazit, hidhen në erë tubacionet që furnizojnë BE, akuzohet Putin si skenarist për të shpëtuar nga gjobat miliarda dollarë

Pas luftës në Ukrainë, plas lufta e gazit, hidhen në

Fillon lufta e gazit. Zërat për sabotim në gazsjellësin rus të gazit natyror “Nord Stream” po shtohen pasi brenda 24 orëve, tre linja nëndetëse të sistemit në Baltik pësuan një dëm të madh. Tubat e çelikut të tubacioneve janë 4 centimetra të trasha dhe të mbuluara me beton të përforcuar me trashësi nga 6 deri në 11 centimetra. Sipas Javier Blas, komentatori i Bloomberg, mund të jetë një përshkallëzim i mëtejshëm në luftën energjetike të Putinit. Jo vetëm ndalimi i flukseve, por edhe kompromisi i infrastrukturave. Ish-ministri polak i mbrojtjes akuzon Shtetet e Bashkuara. Të premten e ardhshme ministrat evropianë të energjisë do të takohen në një seancë urgjente për të vlerësuar planin e Brukselit për të reduktuar konsumin dhe varësinë nga furnizimet ruse.

Mesazhi i fortë i Gjermanisë

Gjermania tha se ishte ndoshta një sabotim, një "akt i dhunshëm". Tubat e çelikut të dy tubacioneve janë 4 centimetra të trasha dhe janë të mbuluara me beton të përforcuar me trashësi ndërmjet 6 dhe 11 centimetra. "Është e vështirë të imagjinohet se këto janë rastësi," tha kryeministrja daneze Mette Frederiksen, duke shtuar se "sabotimi nuk mund të përjashtohet". Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov tha se para rezultateve të një hetimi është e parakohshme të spekulohet për një sabotim të mundshëm, duke specifikuar se "asgjë nuk mund të përjashtohet". “NATO po monitoron nga afër situatën në Detin Baltik. Aleatët po shqyrtojnë rrethanat e rrjedhjeve të gazit dhe po shkëmbejnë informacione, duke përfshirë Finlandën dhe Suedinë ”, thotë një zyrtar i Aleancës Atlantike. Tubacionet shkojnë për mbi 1200 kilometra nën ujërat e Detit Baltik dhe lidhin brigjet ruse me ato gjermane. Secili ka kapacitetin për të transportuar mbi 50 miliardë metra kub gaz në vit. 

Nisin hetimet

Nord Stream 2 përfundoi pak para fillimit të luftës në Ukrainë dhe, ndonëse gati dhe tashmë me gaz nën presion brenda, nuk hyri kurrë në punë. Nord Stream 1 po punonte tashmë me një ritëm shumë të ngadaltë, më pak se 20% të kapacitetit të tij dhe javët e fundit ishte mbyllur plotësisht pas vendimit të Moskës për të shkurtuar flukset drejt Rusisë. Por lajmi i rrjedhjeve shkaktoi një rritje të re të çmimit të gazit e cila pas rënieve të ditëve të fundit është rritur në 207 euro megavat orë. Nëse pika e sabotimit duket të jetë mjaft paqësore, është më e vështirë të bëhen vlerësime të përgjegjësive të mundshme. Autoritetet gjermane, daneze dhe suedeze po hetojnë. Danimarka dërgoi një anije luftarake, një anije mjedisore dhe një helikopter në zonë. Një hipotezë mund të jetë ajo e një ngjarje sizmike, por nuk ka raporte për këtë edhe pse instituti gjeologjik suedez ka zbuluar shpërthime, njëri prej të cilëve është i barabartë me një tërmet me magnitudë 2.3 ballë. I njëjti zbulim "më shumë si një shpërthim sesa një tërmet" nga sizmologët danezë.

Kremlini, i dyshuari kryesor

Kremlini është i dyshuari kryesor. Kjo do të hapte skenarë mjaft shqetësues edhe për infrastrukturat e tjera energjetike evropiane që mund të sabotohen jo vetëm fizikisht, por edhe me sulmet kibernetike. Norvegjia, furnizuesi kryesor i gazit në Evropë, po rrit vigjilencën mbi infrastrukturën e saj. Analisti i qendrës së studimit Bruegel Simone Tagliapietra spekulon se sabotimi mund të jetë një mënyrë në të cilën Rusia ndërton një "forcë madhore" që i lejon asaj të mos paguajë dëme miliarda dollarësh për klientët evropianë, si Uniper, për mungesë furnizimesh. Megjithatë, ka edhe nga ata që nuk e hedhin poshtë plotësisht hipotezën e forcave ukrainase apo aleate. Në këtë rast, kuptimi i veprimit do të ishte shtytja e Evropës drejt veprimeve më të fuqishme kundër Rusisë.  Rrjedhjet e gazit u zbuluan disa orë para inaugurimit të gazsjellësit Baltic Pipe i cili nga tetori do të transportojë gaz norvegjez në Danimarkë dhe Poloni.