BREAKING NEWS

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali Berishës, inxhinierja nxjerr për herë të parë në SPAK faktin që vërteton lidhjet e fshehta të djalit të tij si pronar në hije i biznesit të vdekjes në Gërdec

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho: Në tryezën e SPAK, fletë-arresti për Sali Berishën, prokurorët gati kërkesën për t’i kërkuar Kuvendit autorizimin që çon në pranga ish-kryeministrin

Spartak Braho: Në tryezën e SPAK, fletë-arresti për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja të gjitha dhuratat e Edi Ramës për Carlo Bollinon, si e vendosi të gjithë shtetin në shërbim të bizneseve të tij, nga përfitimi i kontratave Bunkart 1, Bunkart 2, deri tek falja me firmën e kryeministrit për 20 vite prona publike me 1 euro qira, zba...

Ja të gjitha dhuratat e Edi Ramës për Carlo Bollinon, si e
x
BREAKING NEWS

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve, më pas doli urdhëri për.."/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e sekretarit të Përgjithshëm të Ministrisë së Mbrojtjes

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve,
x
BREAKING NEWS

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e ish-ushtarakut

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet
x
BREAKING NEWS

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit vëllezërit Haklaj pas konfliktit me Berishën, kush janë 15 zyrtarët që rrezikojnë burgun, ja provat që po heton SPAK

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit
x
BREAKING NEWS

Zylfie Haklaj flet për gazetën “SOT” dhe paralajmëron fundosjen e Sali Berishës në SPAK për dosjen e vrasjeve në Tropojë: Është bërë si një qen i tërbuar që po përpiqet të hajë çdo person që i del përpara

Zylfie Haklaj flet për gazetën “SOT” dhe paralajmëron
x
BREAKING NEWS

Skandali, ja si Rama ndihmoi Bolinon për të grabitur pronat tek ish-Kompleksi “Partizani” me të njëjtën skemë që ndoqi me Jamarbër Malltezin, zbardhen akuzat dhe dokumentet

Skandali, ja si Rama ndihmoi Bolinon për të grabitur pronat tek
x

Bota

Pas riformatimit të kabinetit qeveritar, Sunak bën premtimin madhor ndaj qytetarëve britanik

Pas riformatimit të kabinetit qeveritar, Sunak bën premtimin madhor

Kryeministri i Britanisë së Madhe Rishi Sunak ka premtuar se do të ulë taksat tani që qeveria ka përmbushur premtimin e saj për të përgjysmuar inflacionin deri në fund të vitit.

Kryeministri ka qenë nën presion nga shumë në partinë e tij për të reduktuar barrën tatimore – e cila aktualisht është në nivelin më të lartë në 70 vjet – përpara zgjedhjeve të ardhshme, dhe thashethemet janë vërshuar se politika të tilla mund të shpallen në deklaratën e vjeshtës.

Duke mbajtur një fjalim në Londrën veriore mbi planet e tij ekonomike, Sunak tha se “argumenti i tij nuk ka qenë kurrë se ne nuk duhet të shkurtojmë taksat ka qenë se ne mund të shkurtojmë taksat vetëm pasi të kemi kontrolluar inflacionin dhe borxhin”.

Dhe me ndryshimin e inflacionit, i konfirmuar javën e kaluar nga Zyra për Statistikat Kombëtare (ONS) se ka rënë në 4.6%, ishte koha që qeveria të “fillonte fazën tjetër” të planit të saj dhe ta kthente vëmendjen në uljen e taksave.

Kryeministri nuk zbuloi se cilat do të ishin taksat që do të ulen, por ato pritet të konfirmohen të mërkurën kur kancelari Jeremy Hunt të japë deklaratën e tij në Commons.