BREAKING NEWS

COVID-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat, ja sa raste ka pasur në 24 orët e fundit

COVID-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon
x
BREAKING NEWS

Deklarata e fortë e ish-deputetit demokrat: I gatshëm të kandidoj për Bashkinë e Tiranës, ma ka kërkuar baza

Deklarata e fortë e ish-deputetit demokrat: I gatshëm të kandidoj
x
BREAKING NEWS

Tronditet tregu, bordi çon në stratosferë çmimin e naftës dhe benzinës

Tronditet tregu, bordi çon në stratosferë çmimin e
x
BREAKING NEWS

Çfarë po ndodh? “Hyri për herë të fundit tek Avdylajt?”/ Zhdukja e Ervis Martinajt, RENEA zbarkon në këtë qytet

Çfarë po ndodh? “Hyri për herë të fundit tek
x
BREAKING NEWS

Kërcet arma në Shkodër

Kërcet arma në Shkodër
x
BREAKING NEWS

Kërkuan lirimin nga qelia, gjykata e Lartë merr vendimin për Lefter Kokën dhe tre zyrtarëve të tjerë të arrestuar për aferën e inceneratorëve

Kërkuan lirimin nga qelia, gjykata e Lartë merr vendimin për
x
BREAKING NEWS

“Nuk kemi më kriminelë që shtrijnë dorën me kallashnikov dhe vrasin gjysmën e lokalit”/ Eksperti i kriminalistikës bën paralajmërimin e fortë: Është rritur profesionalizmi, nga 2012 e deri tani...

“Nuk kemi më kriminelë që shtrijnë dorën me
x
BREAKING NEWS

“Bëhet për të tërhequr vëmendjen e Policisë së Shtetit”/ Ish-drejtuesi i policisë zbulon se kush i nxjerr fotot e të shumëkërkuarit Ervis Martinaj

“Bëhet për të tërhequr vëmendjen e Policisë
x

Bota

Pas urdhrit të tmerrshëm të Putinit, zbulohet vendimi më i fundit i Rusisë, ja cilët persona do shpëtojnë nga mobilizimi

Pas urdhrit të tmerrshëm të Putinit, zbulohet vendimi më i

Ministria e Mbrojtjes së Rusisë ka thënë se një sërë profesionistësh do të lirohen nga rekrutimi, pasi Kremlini shpalli mobilizimin e pjesshëm ushtarak për luftën në Ukrainë.

Punëtorët e IT-së, ata që punojnë në banka dhe gazetarët e mediave shtetërore do t’i shpëtojnë mobilizimit të pjesshëm që presidenti rus, Vladimir Putin, shpalli më 21 shtator.

Rreth 300.000 qytetarë është thënë se do të thirren për të luftuar në Ukrainë.

Njoftimi për mobilizimin ka shtyrë shumë burra të rinj të përpiqen të largohen nga shteti.

Gjatë njoftimit se kush do të lirohet nga thirrja për luftë, Ministria ruse e Mbrojtjes tha më 23 shtator se punonjësit do të duhet të dorëzojnë listat e punëtorëve që plotësojnë kushtet për shmangien e mobilizimit.

Por, ministria pranoi se disa sektorë duhet të lirohen me qëllim që të “sigurohet që puna e industrive specifike të teknologjisë së lartë, si dhe sistemi financiar i Rusisë” të mos preken nga mobilizimi i parë që Rusia ka shpallur që nga Lufta e Dytë Botërore.

Komentuesit dhe analistët kanë thënë se teksti i dekretit për mobilizim është i paqartë dhe me gjasë kjo është bërë me qëllim në mënyrë që autoritetet në të ardhmen të mund ta zgjerojnë atë.

Një paragraf i dekretit të nënshkruar nga Putini mbetet i klasifikuar. Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, tha të premten se ky paragraf i referohet numrit të përgjithshëm të rusëve që do të rekrutohen, që sipas tij nuk mund të zbulohet.

Më herët, gazeta e pavarur Novaya Gazeta ka raportuar – duke u thirrur në burime anonime qeveritare – se pjesa e redaktuar e dekretit lejon që autoritetet të thërrasin në luftë deri në një milion persona e jo 300.000 siç është raportuar.