BREAKING NEWS

Më në fund ‘zhbllokohet' Gjykata e Lartë/ Zgjidhet nënkryetari që do të ketë kompetencat e kryetarit, ja kush emërohet

Më në fund ‘zhbllokohet' Gjykata e Lartë/ Zgjidhet
x

Bota

Pas virusit Covid-19, qeveria kineze merr masa që të ulë numrin e popullsisë, ja si detyrohen gratë të...

Pas virusit Covid-19, qeveria kineze merr masa që të ulë numrin e

Qeveria kineze ka ndërhyrë për të ulur numrin e lindjeve në vendet si Uighurs dhe minoritete të tjera, si pjesë e një fushate për të zvogëluar popullsinë myslimane, ndonëse nga ana tjetër inkurajon vendin Han të bëjë më shumë fëmijë.

Disa gra kanë treguar se janë detyruar që të bëjnë kontrollin e lindjes, një praktikë që është e përhapur dhe sistematike. Katër vitet e fundit në rajonin perëndimor të Xinjiang po drejtohet një fushatë nga disa ekspertë që e quajnë një formë “gjenocidi demografik”.

Shteti i bën rregullisht teste shtatzënie grave dhe i detyron të vendosin pajisje intrauterine (që pengojnë ngjizjen) dhe shumë të tjerë detyrohen të bëjnë abortime, thonë të dhënat nga intervistat e marra nga mediat e huaja.

Gulnar Omirzakh, një kineze e konfirmoi këtë rregull duke thënë se psi kishte sjellë në jetë fëmijën e saj të tretë, qeveria e detyroi të vendoste pajisjen e intrauterines. Prindërit që kanë tre fëmijë ose më shumë detyrohen të largohen nga familjet e tyre nëse nuk kanë të ardhura të mjaftueshme për të paguar gjobat e majme.

Më të lexuarat