Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Pasardhës dinozauri: Pulat godasin për vdekje dhelprën që hyri në kotec

Postuar: 14/03/2019 - 22:13

Një dhelpër e re, ndoshta vetëm 6 muajshme besoi se kishte kapur xhekpotin kur u fut mes një tufe pulash në veriperëndim të Francës për të kapur gjahun e saj, por e mësoi në mënyrën më të rëndë se ato janë pasardhëse të monstrave të lashtë të tokës, dinosaurëve.
 
Ashtu si të gjithë zogjtë, edhe pulat rrjedhin gjenetikisht nga dinosaurët, dhe me perëndimin e diellit dhe mbylljen e derës automatike pasi dhelpra kishte hyrë brenda kotecit masiv, tufa e pulave duket se nxorri instinktin e tyre të brendshëm dhe linçuan dhelprën me pickime sqepi.
 
"Ishte një instinkt tufe, ato e sulmuan të gjitha me sqepat e tyre", tha Pascal Daniel, kreu i shkollës bujqësore Le Gros Chêne ("Lisi i Madh"), duke shtuar se dhelpra e vdekur kishte goditje të panumërta në trup e në qafë.
 
Të gjithë fermerët e dinë se zogjtë mund të jenë mizorë. Tufat e pulave kanë dhe ato një hierarki të caktuar, ku më e fuqishmja dhe më agresivja vendos për tufën. Ato fitojnë me dhunë pozitën e drejtueses, duke nënshtruar zogjtë e tjerë me frikë e intimidim, sipas observimeve të fermerëve.
 
Zogjtë në krye të hierarkisë së grupit kanë privilegjet e tyre, por kanë gjithashtu një rol shtesë për vrojtimin e tufës ndaj predatorëve dhe marrjen e vendimeve në rast rreziku. Në këtë rast kryesuesja e tyre nuk i ka urdhëruar të largohen, nga pamundësia e kotecit të mbyllur, por me sa duket i ka urdhëruar të sulmojnë dhelprën.
 
Një nga arsyet e kësaj mund të jetë gjenetika e tyre pasi studimet tregojnë se karakteri i pulave është përgjthësisht agresiv. Por ato nuk sulmojnë predatorët e mëdhenj dhe përgjegjësit e fermës thonë se herën e fundit që një dhelpër hyri në kotec fundi i pulave nuk ishte fare i mirë.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 21/05/2019 - 18:06

Kryeministrja britanike, Theresa May ka folur sot për marrëveshjen e re të ‘Brexit’. Ajo e përmblodhi në 10 pika planin e ri për daljen e Mbretërisë së Bashkuar nga Bashkimi Evropian.

Postuar: 21/05/2019 - 16:54

Zv/Kryeministri i Italisë Matteo Salvini është kërcënuar me jetë.

Postuar: 21/05/2019 - 16:05

Një balenë 7-vjeçare u gjet e ngordhur në një plazh në Cefalu, Sicili dhe stomaku i saj ishte i m

Postuar: 21/05/2019 - 15:40

Gjatë mesditës së sotme është shënuar një incident i ngjashëm me protestat e zhvilluara në vendin

Postuar: 21/05/2019 - 15:28

Shirat e rënda në Gjermani kanë shkaktuar përmbytje të shumta, veçanërisht në jug të vendit, du

Postuar: 21/05/2019 - 10:28

Kryeministri ukrainas Volodimir Hroysman ka njoftuar vendimin e tij për të dhënë dorëheqjen.

Postuar: 21/05/2019 - 07:22

Presidenti amerikan, Donald Trump, lëshoi një paralajmërim të fortë ndaj Iranit duke kërcënuar me