BREAKING NEWS

Pse samiti BE-Ballkani Perëndimor po bëhet në Tiranë? Ish ministri i Drejtësisë zbardh detajet dhe zbulon prapaskenat

Pse samiti BE-Ballkani Perëndimor po bëhet në Tiranë? Ish
x
BREAKING NEWS

“Kjo është e turpshme”, Alfred Cako plas deklaratën ‘bombë’: Samiti i nesërm, përpjekja e fundit e BE për të eliminuar...

“Kjo është e turpshme”, Alfred Cako plas deklaratën
x
BREAKING NEWS

“Primaret ishin të mrekullueshme”/ Ylli Rakipi i ndërpret entuziazmin Flamur Nokës: Kur trukohen janë maskaradë, mos më trego mua...

“Primaret ishin të mrekullueshme”/ Ylli Rakipi i ndërpret
x
BREAKING NEWS

U tërhoq nga Primaret për Bashkinë e Tiranës, nuk përmbahet Evi Kokalari, sulmon ashpër Alimehmetin

U tërhoq nga Primaret për Bashkinë e Tiranës, nuk
x
BREAKING NEWS

Belind Këlliçi kandidati zyrtar i PD-së për Bashkinë e Tiranës, vjen reagimi i menjëhershëm i Metës

Belind Këlliçi kandidati zyrtar i PD-së për Bashkinë
x
BREAKING NEWS

Dash Sula lë vajin e ullirit te vendi i Ramës: Pije se e ke nga ullinjtë e Saliut

Dash Sula lë vajin e ullirit te vendi i Ramës: Pije se e ke nga
x
BREAKING NEWS

Kandidat zyrtar i PD-së për Tiranën, reagon Belind Këlliçi dhe habit me deklaratën: Ilir Alimehmeti do të jetë...

Kandidat zyrtar i PD-së për Tiranën, reagon Belind
x
BREAKING NEWS

Çfarë ndodhi? ‘Kokë më kokë’ me Belind Këlliçin, Ilir Alimehmeti tërhiqet papritur nga balotazhi i Primareve të Tiranës

Çfarë ndodhi? ‘Kokë më kokë’ me Belind
x

Bota

Pasuri marramendëse! Njhuni me sundimtarin më të pasur në botë që mban postin e kryeministrit, ministrit të mbrojtjes dhe ministrit të punëve të jashtme: Ka 7000 makina dhe një avion të artë (FOTO)

Pasuri marramendëse! Njhuni me sundimtarin më të pasur në

Sulltani i Bruneit, Hasanal Bolkiah ibni Omar Ali Saifudien III, është në fronin e kësaj monarkie parlamentare që nga viti 1967 dhe gjatë kësaj kohe ka grumbulluar një pasuri të madhe të cilën e shpenzon për gjëra ekstravagante.

Vlera e pasurisë së tij vlerësohet në rreth 35 miliardë euro dhe ai mban titullin e sundimtarit më të pasur në botë. Ai erdhi në pushtet më 5 tetor 1967, duke marrë detyrën nga Omar Ali Saifudiyan dhe duke u bërë kështu sundimtari i 29-të i vendit.

75-vjeçari është njëkohësisht kryeministër, ministër i mbrojtjes dhe ministër i punëve të jashtme. Ajo që i habit të gjithë është se emri i tij i plotë është Sulltan Paduka Seri Baginda Sulltan Haji Hasanal Bolkijah Mu’izadin Wadaulah.

Disa burime pretendojnë se Sulltani i Brunei zotëron 7,000 makina luksoze, duke përfshirë 365 Ferrari, 275 Lamborghini, 258 Aston Martin, 172 Bugatti, 230 Porsche, 350 Bentley, 600 Roll Royce, 440 Mercedes, 265 Audi, 237 Jaguar, 237 Petrol and Rover . Mirëpo, nuk dihet se ku i mban, ndonëse spekulohet se realisht i jep me qira për të siguruar të ardhura të mëtejshme.

Pasuri marramendëse! Njhuni me sundimtarin më të pasur në

Madje u përfol se ky Sulltan zotëronte më shumë se gjysmën e të gjithë Ferrari-ve të shitura midis viteve 1990 dhe 2000.

Pallati Mbretëror i Sulltanit të Bruneit “Istana Nurul Iman” është ndërtuar në vitin 1984 dhe mbulon një sipërfaqe të madhe dy milionë metra katrorë. Sipas Librit të Rekordeve Guinness, ky pallat është më i madhi në botë. Pjesa e brendshme e jashtme përbëhet nga një kube prej ari njëzet e dy karatësh, 1700 dhoma, pesë pishina të mëdha dhe 257 banja. Në pallat ka edhe 110 garazhe, ka 564 llambadarë që kërkojnë 51,000 llamba për të funksionuar.

Megjithatë, pallati ku ai jeton nuk është i hapur për publikun, por përdoret për funksione të rëndësishme shtetërore dhe festa specifike muslimane kur rreth 110,000 njerëz vijnë gjatë Fitër Bajramit.

Vlerësohet në më shumë se 1.5 miliardë euro, por ndoshta nuk do të dalë kurrë në tregun e hapur, ndaj çmimi do të mbetet sekret.

Sulltani i Bruneit zotëron gjithashtu një avion Boeing që ka dritare dhe dyer të veshura me ar, si dhe sedilje lëkure.Ai ka kopshtin e tij zoologjik privat që përmban 30 tigra të Bengalit, disa skifterë dhe flamingo dhe kakato të panumërta. Hasanali është martuar gjithsej tre herë.