BREAKING NEWS

Ja dosja e re që rrezikon Edi Ramën, marrëdhënia me kinezin Patric HO që i hapi ekspozitë dhe pazaret Duçka-McGonigal me biznesmenin e goditur nga SHBA

Ja dosja e re që rrezikon Edi Ramën, marrëdhënia me kinezin
x
BREAKING NEWS

“Senatorët” e PS i dalin kundër Edi Ramës për tradhtinë ndaj Kosovës dhe lojërat me serbët, lëvizja kundër Albin Kurtit e dyshimtë, kërkojnë mbështetje për kryeministrin kosovar

“Senatorët” e PS i dalin kundër Edi Ramës për
x
BREAKING NEWS

Ja prapaskenat që po luan Edi Rama me qarqet serbe për të futur KFOR në Veri të Kosovës dhe për të nxjerrë jashtë loje shtetin kosovar, skenar për ndërrimin e territoreve

Ja prapaskenat që po luan Edi Rama me qarqet serbe për të futur
x
BREAKING NEWS

Një dëshmitar i ri mund të zbarkojë në SPAK për të fundosur Shkëlzenin, ja informacionet “përvëluese”  që ka për djalin e Berishës që e implikojnë në aferën e “Gërdecit”, nga takimi në zyrë me një mafioz, tek gabimi i madh që i kushtoi jetën Kosta Treb...

Një dëshmitar i ri mund të zbarkojë në SPAK për
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Spartak Brahos: SPAK do fundosë një tjetër ministër, ja pse Sali Berisha sulmon Prokurorinë e Posaçme dhe kush është politikani që pritet të zëvendësojë Edi Ramën në krye të PS

“Bomba” e Spartak Brahos: SPAK do fundosë një tjetër
x
BREAKING NEWS

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që ka pasur Serbia që nga koha e Nikola Pashiç

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që
x
BREAKING NEWS

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më të mira në Shqipëri

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më
x
BREAKING NEWS

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King Smith kërkon të nisë hetimi penal ndaj të korruptuarve, thirrje autoriteteve të vihen në lëvizje për vendimet e Londrës

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King
x

Bota

Patët efekte anësore pas vaksinës së Covid? Ja çfarë zbulon studimi i ri

Patët efekte anësore pas vaksinës së Covid? Ja

Sëmundje pas sforcimeve, lodhje, mjegullim të vetëdije, marramendje, simptoma gastrointestinale, palpitacione, ulje të dëshirës ose probleme seksuale, humbje të nuhatjes ose shijes, etje, kollë kronike, dhimbje gjoksi, lëvizje jonormale.

Këto janë 12 simptomat kryesore që sipas rezultateve të para të një studimi të kryer mbi pothuajse 10 mijë amerikanë, ka lënë pas infektimi i zgjatur me virusin COVID-19.

Sikleti mund të zgjasë me muaj ose vite pas infektimit dhe sipas ekipit hulumtues, të financuar nga Instituti Kombëtar i Shëndetit i SHBA, “Long Covid” është më i shpeshtë dhe i rëndë te njerëzit që janë të pavaksinuar ose të infektuar me variante para Omicron.

Edhe për ri-infeksionimin e shpeshtë u zbulua se lidhet me një frekuencë dhe ashpërsi të shtuar të Covid-it të zgjatur.

Studimi, i botuar në Jama, është pjesë e projektit të Nih-it me titull: “Kërkimi i Covid-it për të përmirësuar rikuperimin”.

Ai lindi me qëllimin për të kuptuar pse disa njerëz zhvillojnë simptoma afatgjata pas infektimit me Sars-CoV-2 dhe gjithashtu për të identifikuar, trajtuar dhe parandaluar Covid-in e zgjatur.

Studiuesit morën në shqyrtim të dhënat nga 9,764 të rritur, përfshirë 8,646 të prekur nga Covid.

Ata vlerësuan më shumë se 30 simptoma në zona të ndryshme të trupit dhe organeve, ndërsa më pas kryen analiza statistikore, duke identifikuar 12 simptomat që dallojnë më shumë njerëzit me dhe pa Covid të zgjatur.

Më në fund ata krijuan një sistem vlerësimi bazuar në simptomat e raportuara nga pacientët, gjë që do të ndihmojë mjekët dhe studiuesit të përcaktojnë më mirë rastet.

Më shumë se 100 milionë amerikanë janë infektuar me Sars-CoV-2 dhe mbi 650 milionë njerëz në mbarë botën. Në prill, një studim i qeverisë federale vlerësoi se rreth 6% e njerëzve të infektuar me virus vuajnë nga pasojat e Covid-it të zgjatur.

Studiuesit kanë identifikuar më shumë se 200 simptoma të lidhura me çrregullimin që ndodhin ose vazhdojnë për më shumë se 30 ditë pas infektimit.
Por një përkufizim i vërtetë i “Long Covid” nuk ekziston deri më sot dhe kjo është ajo që duan të arrijnë studiuesit e projektit.