BREAKING NEWS

Primaret në PD/ Mbyllet numërimi në degën 5 të Tiranës, kush fiton nga 7 kandidatët

Primaret në PD/ Mbyllet numërimi në degën 5 të
x
BREAKING NEWS

Kokalari nuk përmbahet ndaj deputetit të PD-s: Është besnik, por i duhet hequr pak pushteti

Kokalari nuk përmbahet ndaj deputetit të PD-s: Është besnik,
x
BREAKING NEWS

“Shifrat tuaja në mospërputhje me të PD-së”, gazetari ‘zë ngushtë’ Alimehmetin

“Shifrat tuaja në mospërputhje me të PD-së”,
x
BREAKING NEWS

Primaret/ Mori vetëm 32 vota, Sazan Guri shpërthen në akuza: Më vodhën dhe mua

Primaret/ Mori vetëm 32 vota, Sazan Guri shpërthen në akuza:
x
BREAKING NEWS

A ka patur zgjedhës socialistë? Habit me përgjigjen Sali Berisha

A ka patur zgjedhës socialistë? Habit me përgjigjen Sali Berisha
x
BREAKING NEWS

Samiti i BE-së në Tiranë, Vuçiç ndryshon mendje? Ja kur pritet ta marrë vendimin presidenti serb

Samiti i BE-së në Tiranë, Vuçiç ndryshon mendje? Ja
x
BREAKING NEWS

“Në listat e PD kishte socialistë”/ Plas debati në studio mes kandidatit në Kamës dhe Flamur Nokës

“Në listat e PD kishte socialistë”/ Plas debati në
x
BREAKING NEWS

EMRI/ Primaret në PD, përfundon numërimi për Bashkinë e Durrësit, ja kush e fitoi

EMRI/ Primaret në PD, përfundon numërimi për Bashkinë e
x

Bota

Po pësojnë një tronditje të madhe/ Paundi ka shkuar në një udhëtim pa kthim dhe dollari nuk ka qenë kurrë më i fortë: Tre kombe të mëdha në prag të falimentimit!

Po pësojnë një tronditje të madhe/ Paundi ka shkuar në

Vetëm tregtimi herët në mëngjes në tregjet aziatike valutore ndaloi rënien e paundit britanik, i cili që nga shpallja e lëvizjeve kryesore fiskale të kryeministres së re Liz Truss, ishte aq i fortë sa tregoi krijimin e zhbalancimeve të reja të thella makroekonomike që mund të kërcënojnë qytetarët dhe kompanitë britanike.

Megjithëse tregtia në Azi lehtësoi frikën se përmbytja e paundit do të vazhdonte e pakontrolluar, mbeti fakti se paundi ra më shumë kundrejt dollarit amerikan midis monedhave të G10 kundrejt dollarit amerikan, përveç jenit japonez, me Bankën Qendrore japoneze duke marrë parasysh vazhdimin. për të udhëhequr një politikë monetare stimuluese që shkakton pjesërisht dobësimin e monedhës kombëtare, ndërkohë që Banka e Anglisë është ndër ato që kanë filluar të rrisin më herët normat e interesit.

Shkaku kryesor i dobësimit prej 20.4 për qind të paundit në vitin 2022 ndaj dollarit është në fakt forcimi global i dollarit ndaj shumicës së monedhave botërore. Si rregull, dollari fiton fuqi sa herë që rritet tensioni gjeopolitik global dhe Rezerva Federale e SHBA-së rriti në mënyrë agresive normat e interesit për të shtypur inflacionin. Në tre rastet e fundit, Fed rriti normat e interesit me 0.75 pikë përqindje secila, dhe vendimmarrësit në tempullin planetar të parasë vlerësojnë se normat e interesit për fondet federale vitin e ardhshëm mund të shkojnë deri në 4.75 për qind, gjë që, nëse ndodh, do të rrisë në mënyrë drastike kostot e huamarrjes në shkallë globale. Në këtë kontekst, duhet parë reagimi nervoz i tregjeve valutore pas shpalljes së masave të reja fiskale britanike, të cilat në kohë të pasigurta sjellin një ulje të të ardhurave nga taksat me 45 miliardë paund, që do të thotë se niveli neto i huamarrjes britanike do të rriten shumë.

Megjithatë, pavarësisht nga kombinimi i pazakontë i populizmit të majtë me uljet liberale të taksave të autoriteteve të reja britanike, nuk duhet të ketë dyshim se burimi i telasheve të paundit është forca e re e dollarit amerikan. Për shkak të pavendosmërisë në shtrëngimin e politikës monetare të Bankës Qendrore Evropiane kundrejt dollarit, euro ra në mënyrë drastike, madje edhe Kina, një vend që kontrollon rreptësisht kursin e këmbimit kundrejt shportës së monedhave më të rëndësishme në botë, ka probleme për të mbajtur atë të dëshiruar. kursi i këmbimit. Megjithatë, edhe në Kinë ndodhi që juani (renminbi) ra në nivelin më të ulët kundrejt dollarit në dy vitet e fundit.

Në situatën aktuale, rënia e vlerës së monedhës vendase nuk i përshtatet më askujt, sepse nënkupton importin e inflacionit nga zonat e importit në dollarë, i cili është më i dukshëm në importin e energjisë dhe lëndëve të tjera të para. Duke qenë se vendet e zhvilluara kanë probleme në ruajtjen e ekuilibrit të kursit të këmbimit ndaj dollarit, nuk është çudi që vendet e pazhvilluara tashmë po kalojnë drama të vërteta. Në Nigeri dhe Somali, dollari i fortë ka rritur aq shumë inflacionin e ushqimeve, karburanteve dhe ilaçeve të importuara, sa që rreziku i urisë është sërish në derën e një numri të madh familjesh. Të gjitha vendet me borxhe të tepërta të shprehura në dollarë janë tani, me shumë pritshmëri, në prag të kolapsit financiar. Në atë kompani, natyrisht, është Argjentina, dhe parazgjedhja (falimentimi) pritet në Egjipt, si dhe në Kenia. Edhe ekonomitë e fuqishme të tregjeve të mëdha në zhvillim si India dhe Koreja e Jugut kanë filluar të përjetojnë probleme strukturore - të tilla si tërheqja e investitorëve - për shkak të dollarit të fortë. Nga reali brazilian te dinari tunizian, monedhat e vendeve në zhvillim po zhyten kundrejt dollarit, duke krijuar një psikologji të njohur të tufës në treg, në të cilin gjithnjë e më shumë vende, institucione financiare, kompani dhe qytetarë po vënë baste për dollarin si një strehë të sigurt. .

Eswar Prasad, autor i disa librave mbi monedhat dhe një nga ekspertët kryesorë globalë në tregjet e monedhës, për NYT thjesht pohon se "pjesa tjetër e botës" është gjetur në një situatë "jo-fituese" sepse Fed e SHBA-së ka nuk ka zgjidhje dhe duhet të rrisë në mënyrë agresive normat e interesit për të ndaluar inflacionin dhe për të parandaluar përkeqësimin afatgjatë të perspektivës ekonomike. Kështu kemi një situatë ku Shtetet e Bashkuara - një vend me rezerva të konsiderueshme nafte dhe gazi - stabilizojnë me sukses çmimin e energjisë në tregun e brendshëm, por përmes dollarit, i cili shërben si monedhë rezervë globale, shkakton probleme për të gjithë të tjerët; Kompanitë shumëkombëshe dhe institucionet financiare kryejnë marrëveshje me mallra ose shërbime të punës kryesisht në dollarë, gjë që është veçanërisht e theksuar në rastin e energjisë dhe ushqimit, çmimet e të cilave rriten automatikisht globalisht për shkak të forcimit të dollarit. Dollarët përbëjnë 'vetëm' 40 për qind të transaksioneve globale, por borxhi i vendeve në zhvillim është kryesisht i shprehur në dollarë, pavarësisht nëse investitorët/kreditorët janë nga Shtetet e Bashkuara apo jo, gjë që përforcon problemet e shkaktuara nga dobësimi i vendit. valutë.

Në përgjithësi, kur Kwasi Kwarteng, njeriu i ri i parë i financave britanike, njoftoi një ulje të mprehtë të të ardhurave nga taksat duke rritur nivelin e borxhit, ai u përplas me tregjet nervoze të monedhës që kishin më shumë arsye për ta perceptuar dollarin si një monedhë më tërheqëse në krahasim gjithsesi deri në paund. Në të njëjtën kohë, Kwarteng, gjë që është interesante, nuk mori mbështetjen e menjëhershme të guvernatorit të Bankës së Anglisë, Andrew Bailey, i cili refuzoi të rrisë menjëherë normat e interesit, por e njoftoi vendimin në mbledhjen e rregullt të planifikuar.

Me pak fjalë, kur një qeveri konservatore luan në të njëjtën kohë me një sërë masash që zakonisht merren nga populistët e majtë dhe në të njëjtën kohë ata shkojnë për ulje taksash liberale, rezultati është një përzierje që përhap frikë në tregje, veçanërisht. nëse ato tregje tashmë janë shteruar.