Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

PE miraton Rezolutën për Srebrenicën, masakrën e quajnë gjenocid

 PE miraton Rezolutën për Srebrenicën, masakrën e quajnë gjenocid

Postuar: 09/07/2015 - 14:52

Deputetët e Parlamentit Evropian kanë miratuar Rezolutën e për Srebrenicën me të cilën dënohet ashpër masakra në këtë vend.

 
Në Rezolutë, krimi në Srebrenicë, në përputhje me aktgjykimet e Tribunalit Ndërkombëtar të Hagës, cilësohet si gjenocid, njofton B92.
 
Rezoluta në fjalë dënon ashpër jo vetëm gjenocidin, por edhe të gjitha krimet e tjera në ish–Jugosllavi, ndërsa iu shprehën ngushëllimet më të sinqerta familjarëve të viktimave. 
 
Në vitin 1995, në Srebrenicë, u masakruan plot 8 mijë meshkuj myslimanë nga forcat serbe.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 20/08/2019 - 21:51

Një djalë 13-vjeç u gjet i varur në shtëpinë e tij në SHBA, pasi zbuloi se vajza që ai pëlqente kishte të dashur.

Postuar: 20/08/2019 - 20:49

Një burrë nga Karolina e Veriut akuzohet se ka mbajtur një grua 24-vjeçare dhe foshnjën e saj në

Postuar: 20/08/2019 - 19:17

Një baba ka tentuar të hedhë vajzën e tij 5 muajshe nga dritarja.

Postuar: 20/08/2019 - 18:48

Çdo ditë e më tepër mediat botërore po flasin për një dëshirë të papërmbajtshme të Donald Trump p

Postuar: 20/08/2019 - 18:07

Një ngjarje e rëndë ka tronditur pasditen e sotme Greqinë pasi mediat vendase raportojnë se një h

Postuar: 20/08/2019 - 17:50

Komisioni Europian shprehu sot keqardhje që kryeministri britanik, Boris Johnson nuk kishte propo

Postuar: 20/08/2019 - 17:03

Një ngjarja e rëndë ka ndodhur sot në ishullin e Braçit, në Kroaci, teksa ka humbur jetën ish-min