BREAKING NEWS

‘Pa shiko sa të thella qenkan punët!’, përgjimet e antimafias italiane, paralajmëron Artan Hoxha dhe zbulon emrin kush është ‘peshku i madh’

‘Pa shiko sa të thella qenkan punët!’, përgjimet e
x

Bota

Për çfarë po përgatitet SHBA-ja? Bombë bërthamore nga avioni supersonik, Amerika realizon me sukses testin

Për çfarë po përgatitet SHBA-ja? Bombë

Forcat ajrore amerikane kanë kryer një testim të suksesshëm me një bombë bërthamore të rreme, që u hodh nga një avion që udhëtonte më shpejt sesa shpejtësia e dritës.

Sipas CNN, ky testim është kryer në gusht të këtij viti. Një avion F-35A Lightning II u përdor për të hedhur bombën që përmbante elemente jobërthamore, ndërkohë që lëvizte me shpejtësi supersonike.

E hedhur nga një lartësi prej 3 km, bomba e goditi shënjestrën e saj pas 42 sekondash.

Testi u krye në Tonpah të Nevadës, në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.