BREAKING NEWS

Çfarë po ndodh me “ushtaret” besnike të kryeministrit Rama, Balluku dhe Kumbaro, SPAK sekuestron telefonat e vartësve të tyre, zbardhen detajet e forta

Çfarë po ndodh me “ushtaret” besnike të
x
BREAKING NEWS

Dosja Rama, a u pyet kryeministri shqiptar nga një prokuror dhe një zyrtar i FBI në New York dhe koeçidenca fatkeqe e pranimit të fajit nga McGonigal për aferat e shefit të qeverisë

Dosja Rama, a u pyet kryeministri shqiptar nga një prokuror dhe një
x
BREAKING NEWS

Evi Kokalari zbardh të vërtetën e dosjes së Ilir Metës në FBI, nuk ka lidhje me atentatin ndaj Tom Doshit, ja prapaskenat që ka luajtur Sali Berisha

Evi Kokalari zbardh të vërtetën e dosjes së Ilir Metës
x
BREAKING NEWS

Edi Rama i fali Samir Manes 57 mijë metër 2  me vetëm 1 euro  dhe 165 mijë metër ndërtim, ja si kryeministri i shkaktoi shtetit shqiptar 30 deri në 40 milionë euro humbje vetëm për interesat e oligarkut më të madh në Shqipëri

Edi Rama i fali Samir Manes 57 mijë metër 2  me vetëm 1 euro
x
BREAKING NEWS

SPAK gati goditjen e madhe për politikanët e përfshirë në korrupsion dhe vrasje, Altin Dumani vihet në lëvizje, ja kush janë “dosjet e nxehta”që po zien vendi

SPAK gati goditjen e madhe për politikanët e përfshirë
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela zbardh të fshehtat e zgjedhjeve në Kukës: Ja kush ia dha goditjen e madhe në prapaskenë Sali Berishës dhe çfarë e pret në vijim ‘non gratën’

Spartak Ngjela zbardh të fshehtat e zgjedhjeve në Kukës: Ja kush
x
BREAKING NEWS

Petro Koçi: Ja provat që zhduku Sali Berisha për të mbuluar masakrën e ‘21 Janarit’ dhe skema që ndoqi për të fshehur gjurmët te afera e ‘Gërdecit’, roli i Shkëlzenit dhe dëshmia që e fundos

Petro Koçi: Ja provat që zhduku Sali Berisha për të
x
BREAKING NEWS

Censusi si anketë e Neptunit për oferta elektroshtepijakesh, a e ka shtuar oligarku Samir Mane listën e pyetjeve për shqiptarët?

Censusi si anketë e Neptunit për oferta elektroshtepijakesh, a e ka
x

Bota

Për herë të parë mund të shohim pamje nga Marsi në transmetim të drejtpërdrejtë (Video)

Për herë të parë mund të shohim pamje nga Marsi në

Si kurrë më parë Agjencia Evropiane e Hapësirës po transmeton në YouTube imazhet e para drejtpërdrejt nga Marsi.

Gjatë një ore, imazhe të reja të Marsit priten rreth çdo 50 sekonda, sipas deklaratës nga agjencia.

Imazhet, të shpërndara në YouTube, llogarinë e ESA në Twitter dhe me #MarsLIVE, do të tregojnë planetin siç nuk është parë kurrë më parë, tha ESA.

 

Ngjarja shënon 20 vjetorin e lëshimit të orbitës së agjencisë Mars Express – një mision për të marrë imazhe tredimensionale të sipërfaqes së planetit për ta parë atë në detaje më të plota.

“Normalisht, ne shohim imazhe nga Marsi dhe e dimë se ato janë marrë ditë më parë”, tha James Godfrey, menaxher i operacioneve të anijeve kozmike në  qendrën e kontrollit të misionit të ESA  në Darmstadt, Gjermani, në një deklaratë.

Por a nuk kemi parë imazhe të Marsit më parë? Po, por jo live, tha ESA.

Shpesh të dhënat dhe vëzhgimet e planetit të kuq merren kur një anije kozmike nuk është në kontakt të drejtpërdrejtë me Tokën, kështu që imazhet ruhen derisa të mund të kthehen, tha ESA.

Në varësi të vendit ku Marsi dhe Toka janë në orbitat e tyre rreth diellit, mesazhet që udhëtimi nëpër hapësirë ??mund të zgjasin diku nga 3 deri në 22 minuta.

ESA vlerësoi se do të duheshin rreth 17 minuta që drita e nevojshme për të formuar imazhet të udhëtonte drejtpërdrejt nga Marsi në Tokë dhe më pas një minutë tjetër për të kaluar nëpër tela dhe serverë në tokë për të filluar transmetimin e drejtpërdrejtë, tha agjencia.

“Vini re, ne kurrë nuk kemi provuar diçka të tillë më parë, kështu që koha e saktë e udhëtimit për sinjalet në terren mbetet pak e pasigurt,” tha agjencia në një deklaratë.