BREAKING NEWS

EMRI/ Ngjarje e rëndë në spitalin e Gramshit, pacienti hidhet nga kati i katërt, zbardhen detajet e para

EMRI/ Ngjarje e rëndë në spitalin e Gramshit, pacienti hidhet nga
x
BREAKING NEWS

30 minuta para seancës, Berisha bën lëvizjen e papritur, ja çfarë po ndodh në selinë blu

30 minuta para seancës, Berisha bën lëvizjen e papritur, ja
x
BREAKING NEWS

“Akt kriminal”/ Ish-kryetari socialist i këtij qyteti denoncon Partinë Socialiste: Nuk më lejojnë të...

“Akt kriminal”/ Ish-kryetari socialist i këtij qyteti denoncon
x
BREAKING NEWS

Si ndodhi plagosja në Tiranë, policia jep detaje për ngjarjen

Si ndodhi plagosja në Tiranë, policia jep detaje për ngjarjen
x
BREAKING NEWS

'Kërcet' thika në Tiranë, dalin detajet e para

'Kërcet' thika në Tiranë, dalin detajet e para
x
BREAKING NEWS

Andi Bushati i kthehet Belind Këlliçit: Me frazën e fundit më tmerrove

Andi Bushati i kthehet Belind Këlliçit: Me frazën e fundit
x
BREAKING NEWS

Andi Bushati ka dy fjalë për Këlliçin dhe i tregon "skenarin" e fushatës: Më duket masë joshëse, sepse përballë një kandidati të pushtetshëm mediatikishit...

Andi Bushati ka dy fjalë për Këlliçin dhe i tregon
x
BREAKING NEWS

"E vrau me thikë, ai me pistoletë", flet dëshmitari i sherrit me dy viktima në Kavajë

"E vrau me thikë, ai me pistoletë", flet dëshmitari i
x

Bota

Për herë të parë në histori, e bujshme ajo që pritet të ndodhë në Ukrainë, zbardhen me shpejtësi detajet

Për herë të parë në histori, e bujshme ajo që

Kryeministri ukrainas Denis Smykhal ka konfirmuar se një samit Ukrainë-BE do të zhvillohet të premten në Kiev.

“Fakti që ky samit po mbahet në Kiev është një mesazh i fortë drejtuar si partnerëve tanë ashtu edhe armiqve tanë ,” tha kryeministri ukrainas gjatë një takimi të qeverisë, duke thënë ” se ne presim nga samiti një vlerësim pozitiv të ndërmjetëm të përpjekjeve tona për integrimin evropian.’

Këto janë “dy ngjarje jashtëzakonisht të rëndësishme në lidhje me integrimin evropian të Ukrainës”, këmbënguli ai.

Bisedimet e së enjtes dhe samiti i së premtes duhet të lejojnë që “Evropa të besojë në fitoren e Ukrainës “ndërsa” të mbështesë rrugën tonë të shpejtë drejt anëtarësimit në BE ,”shtoi Schmihal.

“Për armiqtë: ky është një mesazh për kotësinë e përpjekjeve të tyre për të mbjellë përçarje në koalicionin pro-ukrainas dhe për të frustruar tërësinë tonë euro-atlantike,” argumentoi ai.

Sipas Schmihal,”ne duam të krijojmë një udhërrëfyes të detajuar se si të shkojmë në rrugën drejt integrimit evropian sa më shpejt të jetë e mundur.”

Në veçanti, ai përmendi aksesin në tregun financiar evropian si “me rëndësi thelbësore” për Kievin, pasi ekonomia e Ukrainës është në kolaps prej një viti.

Në fund të qershorit 2022 , Ukraina mori statusin e një vendi zyrtar kandidat për anëtarësim në Bashkimin Evropian, një gjest i fuqishëm simbolik, katër muaj pas fillimit të pushtimit rus. Megjithatë, ky proces mund të marrë vite për të përfunduar.