BREAKING NEWS

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali Berishës, inxhinierja nxjerr për herë të parë në SPAK faktin që vërteton lidhjet e fshehta të djalit të tij si pronar në hije i biznesit të vdekjes në Gërdec

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho: Në tryezën e SPAK, fletë-arresti për Sali Berishën, prokurorët gati kërkesën për t’i kërkuar Kuvendit autorizimin që çon në pranga ish-kryeministrin

Spartak Braho: Në tryezën e SPAK, fletë-arresti për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja të gjitha dhuratat e Edi Ramës për Carlo Bollinon, si e vendosi të gjithë shtetin në shërbim të bizneseve të tij, nga përfitimi i kontratave Bunkart 1, Bunkart 2, deri tek falja me firmën e kryeministrit për 20 vite prona publike me 1 euro qira, zba...

Ja të gjitha dhuratat e Edi Ramës për Carlo Bollinon, si e
x
BREAKING NEWS

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve, më pas doli urdhëri për.."/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e sekretarit të Përgjithshëm të Ministrisë së Mbrojtjes

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve,
x
BREAKING NEWS

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e ish-ushtarakut

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet
x
BREAKING NEWS

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit vëllezërit Haklaj pas konfliktit me Berishën, kush janë 15 zyrtarët që rrezikojnë burgun, ja provat që po heton SPAK

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit
x
BREAKING NEWS

Zylfie Haklaj flet për gazetën “SOT” dhe paralajmëron fundosjen e Sali Berishës në SPAK për dosjen e vrasjeve në Tropojë: Është bërë si një qen i tërbuar që po përpiqet të hajë çdo person që i del përpara

Zylfie Haklaj flet për gazetën “SOT” dhe paralajmëron
x
BREAKING NEWS

Skandali, ja si Rama ndihmoi Bolinon për të grabitur pronat tek ish-Kompleksi “Partizani” me të njëjtën skemë që ndoqi me Jamarbër Malltezin, zbardhen akuzat dhe dokumentet

Skandali, ja si Rama ndihmoi Bolinon për të grabitur pronat tek
x

Lifestyle

Për qentë apo për macet, për kë kujdesen më shumë njerëzit? Studiuesit befasojnë me përgjigjen

Për qentë apo për macet, për kë kujdesen më

Ekspertët zbuluan se njerëzit janë të gatshëm të paguajnë tarifa më të larta veterinere për qentë e tyre

Kur bëhet fjalë për mbajtjen e kafshëve shtëpiake, ne të gjithë e dimë nëse përkujdesemi më shumë për qentë apo për macet.

Tani, me rrezikun e mërzitjes së atyre që favorizojnë macet, ekspertët kanë zbuluar se nivelet e lidhjes së njerëzve janë më të larta kur bëhet fjalë për qentë e tyre - dhe ata janë të gatshëm të paguajnë tarifa më të larta veterinere për ta.

Studiuesit testuan 2,117 njerëz që kishin ose qen, mace ose të dyja.

Pjesëmarrësve iu kërkua t'u përgjigjen pyetjeve në lidhje me kujdesin e kafshëve shtëpiake dhe lidhjen e tyre me to. 

Analiza zbuloi se njerëzit dukej se kujdeseshin më shumë për qentë e tyre sesa për macet e tyre në të gjitha vendet dhe në të gjitha masat.

Ata kishin rezultate më të larta të lidhjes për qentë e tyre, i siguruan qentë e tyre më shpesh, në përgjithësi prisnin që të kontrollonin më shumë opsione trajtimi për qentë dhe  të paguanin më shumë për atë trajtim. 

Për qentë apo për macet, për kë kujdesen më

Megjithatë, kishte dallime të habitshme në qëndrimet midis vendeve. Pjesëmarrësit në studim u morën nga Britania e Madhe, Danimarka dhe Austria. 

Edhe pse preferenca për qentë ishte vetëm e vogël në MB, në Austri ishte më e theksuar dhe, në Danimarkë, preferenca ishte shumë e theksuar.

Dr Peter Sandoe, autori i parë i studimit në Universitetin e Kopenhagës, tha: "Ne dhe të tjerët kemi zbuluar se njerëzit janë të gatshëm të shpenzojnë shumë më pak për macet e tyre sesa për qentë e tyre". 

Por, duke shkruar në revistën Frontiers in Veterinary Science, autorët thanë se mund të ketë ende vende të tjera ku niveli i kujdesit dhe lidhjes me macet është më i lartë.