BREAKING NEWS

E rëndë në Peshkopi, plagoset me armë zjarri 16-vjeçarja, zbardhen detajet e para

E rëndë në Peshkopi, plagoset me armë zjarri
x
BREAKING NEWS

Partia Socialiste mbledh Kryesinë, çfarë pritet të diskutohet

Partia Socialiste mbledh Kryesinë, çfarë pritet të
x
BREAKING NEWS

“Fluturojnë” rastet e reja, Ministria e Shëndetësisë zbardh bilancin e 24 orëve të fundit: Shënohet një humbje jete nga COVID

“Fluturojnë” rastet e reja, Ministria e
x
BREAKING NEWS

“FOTO HISTORIKE”/ Kreshnik Spahiu publikon foton e rrallë të Fatos Nanos: Këtu për herë të parë u...

“FOTO HISTORIKE”/ Kreshnik Spahiu publikon foton e rrallë
x
BREAKING NEWS

“PD do shpallet...”, paralajmërimi i fortë i Ngjelës për protestën e 7 korrikut: Berisha do destabilizim, do që të jetë sundues! Me katër bomba...

“PD do shpallet...”, paralajmërimi i fortë i Ngjelës
x
BREAKING NEWS

Çfarë pritet të ndodhë në 7 korrik? Spartak Ngjela nxjerr zbuluar planin e Berishës dhe paralajmëron: Presion ndaj...

Çfarë pritet të ndodhë në 7 korrik? Spartak Ngjela
x
BREAKING NEWS

Maks Haxhia i përgjigjet 'flakë për flakë' Edi Ramës

Maks Haxhia i përgjigjet 'flakë për flakë' Edi
x
BREAKING NEWS

"Si takohesh me burrin biznesmen?"/ 'Çoroditet' Edi Rama, nuk e mbajnë nervat gjatë konferencës, merr vendimin drastik për gazetarin

"Si takohesh me burrin biznesmen?"/ 'Çoroditet' Edi
x

Bota

Përballë kërcënimit të madh, Finlanda pritet të shpallë sot vendimin që do ‘tmerrojë’ Rusinë. Zbardhen detajet

Përballë kërcënimit të madh, Finlanda pritet të

Në një ndryshim të madh të politikës së sigurisë, Finlanda pritet që sot të thotë se dëshiron të anëtarësohet në NATO.

Finlanda, e cila ndan një kufi prej 810 miljesh dhe një të kaluar të vështirë me Rusinë, ka rritur gradualisht bashkëpunimin e saj me NATO-n si një nga vendet ‘partnere’ të saj që kur Rusia aneksoi Krimenë në 2014.

Por ajo është frenuar nga anëtarësimi në fakt për të ruajtur marrëdhënie miqësore me fqinjin e saj lindor.

Megjithatë, sot presidenti Sauli Niinisto pritet të shpallë synimin e tyre zyrtar për të aplikuar. Qeveria dhe parlamenti pritet të japin gjithashtu miratimin e tyre.

I pyetur nëse Finlanda do të provokonte Rusinë duke iu bashkuar NATO-s, presidenti Niinisto tha se fajin do ta kishte presidenti rus Vladimir Putin.

“Përgjigja ime do të ishte se ju e shkaktuat këtë. Shikoni pasqyrën,” tha ai.