BREAKING NEWS

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te Rithemelimi, nis skenari i 2005 për rikthimin në pushtet të familjes “Berisha”, ja surprizat që pritet të ndodhin në zgjedhjet ë 2025

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te
x
BREAKING NEWS

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh prapaskenat e vendimit të Gjykatës së Apelit për kalimin e vulës dhe logos së PD te Rithemelimi

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh
x
BREAKING NEWS

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi për Ilir Metën, ja si do të dalë jashtë loje presidenti i PL dhe pse vendimi i Gjykatës së Apelit është politik, juristja Brizida Gjikondi zbulon të pathënat

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi
x
BREAKING NEWS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave, paralajmëron furtunë në listat e zgjedhjeve të 2025, shtyhet për në shtator takimi me emigrantët në Londër e Gjermani, ja kur do të mbahet Kongresi i PS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave,
x
BREAKING NEWS

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja 10 dosjet që po “kopsit” SPAK, gazetari zbardh emrat “VIP” të rrezikuar dhe tregon provat tronditëse që ka zbuluar drejtësia e re për disa deputetë të Kuvendit

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja
x
BREAKING NEWS

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130 mijë punonjësit e administratës në vend, zbardhet skema e re që do të ndiqet edhe për bashkitë

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130
x
BREAKING NEWS

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të marrë para nga koncensioni i sterilizimit, dalin dokumentet, ja si u largua menjëherë pas thellimit të hetimeve nga SPAK

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës që po thur nga banesa me besnikët e tij për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja vepra penale që ka kryer Flamur Noka për interesat e ish-kryeministrit

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës
x

Bota

Perëndimi në alarm, trupat e NATO mund të futen në Ukrainë, “Der Spiegel” zbulon skenarin që po i bën Scholz dhe Biden të dridhen, ja çfarë mund të ndodhë nëse paralajmërimet e Stoltenberg bëhen realitet

Perëndimi në alarm, trupat e NATO mund të futen në

Diskutimet vazhdojnë brenda bllokut NATO-BE për heqjen e kufizimeve të vendosura ndaj Ukrainës për përdorimin e armëve të furnizuara nga perëndimi për të goditur territorin rus. Në fakt, në këtë çështje ka ndërhyrë edhe Përfaqësuesi tjetër për Politikën e Jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell. “Është një debat që po zhvillohet për heqjen e kufizimeve për përdorimin e armëve të furnizuara në Ukrainë. Disa shtete po i heqin këto kufizime për të lejuar Ukrainën t'i përgjigjet sulmeve ruse në territorin rus," tha politikani spanjoll. Prandaj, duket se fjalët e Sekretarit të Përgjithshëm të Aleancës Atlantike, Jens Stoltenberg, kanë zënë vend, sipas të cilit “duhet të kujtojmë se Ukraina ka të drejtën e vetëmbrojtjes, ajo mbron territorin e saj dhe në bazë të së drejtës ndërkombëtare, e drejta për mbrojtje përfshin të drejtën për të goditur objektiva legjitime ushtarake jashtë Ukrainës”.Stoltenberg nënvizoi gjithashtu se vendosja ose mos vendosja e kufizimeve ndaj Kievit nuk është përgjegjësi e NATO-s, por e shteteve individuale dhe se kufizimet e bëjnë shumë të vështirë për Kievin që të mbrojë veten". Deklaratat e tij nuk u pritën me miratim unanim brenda Paktit Atlantik. Në fakt, ato shënojnë një ndryshim vendimtar të ritmit dhe një kapërcim të një prej “vijave të kuqe” të fundit të mbetura pas më shumë se dy vitesh konflikt.

Përçarja e Perëndimit

Nga njëra anë ka vende të tilla si Shtetet e Bashkuara dhe Britania e Madhe. E para filloi të furnizonte Ukrainën me raketa me rreze të gjatë Atacms , ndërsa kjo e fundit pohoi përmes ministrit të Jashtëm David Cameron se Kievi ka të drejtë të përdorë armët e furnizuara nga NATO dhe Bashkimi Evropian për të goditur territorin e Federatës. Nga ana tjetër, megjithatë, kombet që kundërshtojnë këtë zhvillim janë rreshtuar sepse do të çonte në një përshkallëzim të tensionit midis Perëndimit dhe Rusisë. Midis tyre, Gjermania vazhdon të refuzojë furnizimin me transportuesit Taurus në vendin e pushtuar, ndërsa qëndrimi i qeverisë italiane, i shprehur nga ministri i Mbrojtjes Guido Crosetto, është "të ndihmojë Ukrainën të mbrohet "duke lënë të hapur" mundësinë e ndërtimit të një armëpushimi dhe largimi i tryezës së paqes”.

Dërgimi i trupave

Në sfondin e këtij debati vihet re edhe mundësia e ngritur disa herë nga presidenti francez Emmanuel Macron për dërgimin e trupave të NATO-s në vendin e pushtuar. Fjalët e tij kanë shkaktuar gjithmonë reagime negative unanime brenda Aleancës Atlantike, por megjithatë ato janë një shenjë e shfaqjes progresive të ndarjeve brenda një blloku, i cili, nga 24 shkurti 2022 e deri më sot, ka qëndruar pothuajse gjithmonë i bashkuar në mbështetjen e tij në Kiev.Kohët e fundit, New York Times raportoi se NATO po diskuton mundësinë e dërgimit të instruktorëve ushtarakë në Ukrainë për të trajnuar ushtarët ukrainas. Për momentin, forcat e NATO-s po trajnojnë ushtarë ukrainas jashtë vendit.Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky shprehu gjithashtu idenë e vendosjes së instruktorëve të NATO-s në Ukrainë.

Hezitimi i SHBA-së dhe Gjermanisë

Media gjermane “Der Spiegel” thekson se kancelari gjerman Olaf Scholz dhe presidenti amerikan Joe Bidenkanë frikë nga ky skenar. “Ata që duan të kufizojnë luftën me frenim të tepruar, në fakt rrezikojnë të dalë jashtë kontrollit”, paralajmërojnë mediat gjermane. Ndryshe nga Scholz, anëtarët më të rëndësishëm të qeverisë së koalicionit gjerman, si Zëvendës Kancelari dhe Ministri i Ekonomisë Robert Habeck dhe Ministrja e Punëve të Jashtme Annalene Baerbock nga të Gjelbrit, Ministri i Financave i FDP-së, Christian Lindner dhe Ministri i Mbrojtjes i SPD-së, Boris Pistorius, e shikojnë atë në mënyrë të ngjashme. Të gjithë ata bëjnë thirrje për ndihmë shtesë për Ukrainën në armë që mund të përfaqësojë një fazë vendimtare të luftës. “Spiegel” thekson se kancelari tregoi përbuzje kur foli në takimin parazgjedhor në Karlsruhe për ekspertë të shumtë ushtarakë dhe për ata që besojnë se Perëndimi duhet t'i japë më shumë mbështetje ushtarake Ukrainës në mbrojtjen e saj kundër Moskës.