Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Perëndon dielli në Alaskë, do të lindë përsëri në ... 2020

Postuar: 21/11/2019 - 21:18

Teksa dimri përfshin hemisferën veriore të tokës, do të kemi gjithnjë e më pak dritë por disa vende janë shumë më keq se të tjerat.
 
Qyteti i Utqiagvik ka rreth 4,000 banorë dhe është veriori në shtetin amerikan të Alaskës.
 
Ai ndodhet më në veri të rrethit Arktik dhe strehon banorët indigjenë inuit të quajtur Iñupiat, prej më shumë se 1,500 vjetësh. Deri dy vjet më parë qyteti quhej Barrow kur me një referendum i vendos rikthimi i emrit të tij Inuit.
 
Utqiagvik pret tashmë një periudhë të gjatë errësire.
 
Fjala zyrtare për këtë është ‘natë polare’ dhe ndodh prej rrotullimit të tokës me kënd rreth  diellit, çka shmang rajonet polare nga drita. Si rrjedhim sa më afër poleve të jetë një vend aq më e gjatë do të jetë nata, e rrjedhimisht dhe dita.
 
Por fakti se nuk do të ketë diell, nuk do të thotë  Utqiagvik do të jetë në errësirë të plotë.
 
Pak dritë do të vijë nga përtej horizontit duke u përkulur rreth tokës.
 
Kjo është dhe arsyeja që ne shikojmë pak dritë para se të shikojmë diellin. 
 
Në këtë rast lindja e ardhshme e diellit në Utqiagvik do të jetë të enjten e 23 Janarit 2020, madje dhe atëherë dielli do të lindë vetëm për një orë dhe do të perëndojë përsëri.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 06/12/2019 - 10:56

Mark Bloomfield për disa kohë ka qenë asistenti special i Nënë Terezës në vitet e fundit të shenjtores shqiptare.

Postuar: 06/12/2019 - 08:42

Francezët kanë dalë në protestë kundër Reformës së Pensioneve, e iniciuar e Presidenti francez Em

Postuar: 05/12/2019 - 23:52

Mark Bloomfield kishte pasur një karrierë domethënëse në botën e vullnetarizmit në vendet më të v

Postuar: 05/12/2019 - 23:14

Hillary Clinton ishte në një intervistë me Howard Stern të Mërkurën.Dhe biseda u zhvendos në disa

Postuar: 05/12/2019 - 19:49

Franca thuajse ka ndaluar funksionin sot prej grevave masive në sektorin publik dhe privat teks

Postuar: 05/12/2019 - 19:21

Holly Capron 28 vjeç nga Exeter, Devon, u raportua e zhdukur më 25 nëntor.

Postuar: 05/12/2019 - 17:50

Një total prej 1.3 milionë bitcoin me vlerë afro 9 miliardë dollarë u zhvendosën në një orë dit