BREAKING NEWS

Më shumë të shëruar sesa raste të reja! Ministria e Shëndetësisë publikon bilancin çfarë ka ndodhur në 24 orët e fundit

Më shumë të shëruar sesa raste të reja! Ministria e
x

Bota

Përkeqësohet moti/ Cikloni “Seroja” shkakton dhjetëra viktima dhe të zhdukur

Përkeqësohet moti/ Cikloni “Seroja” shkakton dhjetëra

Cikloni "Seroja" ka goditur fuqishëm Indonezinë dhe Timorin Lindor, ku të paktën kanë mbetur të vdekur 97 persona ndërsa dhjetëra të tjerë janë shpallur të vdekur.

Përmbytjet dhe rrëshqitjet e dherave kanë shkaktuar dëme të konsiderueshme në Indonezi. Rajoni më i goditur nga përmbytjet është ai i provincës Tenggara ku 70 persona kanë humbur jetën ndërsa 70 të tjerë janë shpallur të humbur për shkak të reshjeve të dendura dhe erës së fortë gjatë fundjavës.

Në Timorin Lindor, i cili ndan shumë ishuj me Indonezinë, të paktën 27 persona u vranë nga rrëshqitjet e dherave ndërsa mbi 7000 persona u dislokuan. Në disa ishuj të tjerë autoritetet i frikësohen mundësisë se trupat e shumë viktimave kanë përfunduar në det.