BREAKING NEWS

Aksionerë serbë në Portin e Durrësit? Alabbar zbulon se kush 'fshihet' pas kompanisë 'Eagle Hills'

Aksionerë serbë në Portin e Durrësit? Alabbar zbulon se kush
x
BREAKING NEWS

Pse vendosi të investojë në Shqipëri? Alabbar nuk 'hesht' më dhe e tregon hapur: Në Francë, Gjermani apo në Angli...

Pse vendosi të investojë në Shqipëri? Alabbar nuk
x
BREAKING NEWS

"Qesharake, me një kërkim në...", Alabbar bën reagimin e fortë pas debateve për Portin e Durrësit

"Qesharake, me një kërkim në...", Alabbar bën
x
BREAKING NEWS

Vetëm pak ditë pas vizitës në Tiranë, Presidenti i Azerbajxhanit njofton vendimin e minutës së fundit

Vetëm pak ditë pas vizitës në Tiranë, Presidenti i
x
BREAKING NEWS

Çfarë po ndodh? Ministria del me njoftimin e rëndësishëm dhe zbardh detajet e fundit

Çfarë po ndodh? Ministria del me njoftimin e
x
BREAKING NEWS

Zhduket papritur 14 vjeçarja shqiptare në Greqi, detajet e fundit rreth të miturës (FOTO-EMRI)

Zhduket papritur 14 vjeçarja shqiptare në Greqi, detajet e fundit
x
BREAKING NEWS

Grabisnin me dhunë të rinjtë që konsumonin kanabis, ja dy efektivët e arrestuar nga policia (FOTO)

Grabisnin me dhunë të rinjtë që konsumonin kanabis, ja dy
x
BREAKING NEWS

Pjesë e bandës famëkeqe të ‘Eskos’, ja kush janë 10 shqiptarët e arrestuar në Greqi (EMRAT+FOTO)

Pjesë e bandës famëkeqe të ‘Eskos’, ja kush
x

Bota

Përmbyset gjithçka, Vladimir Putin merr goditjen më të madhe që nga fillimi i luftës në Ukrainë, Kievi po tenton të marrë Krimenë

Përmbyset gjithçka, Vladimir Putin merr goditjen më të

Moska foli për një “pikë kthese” në luftën në Ukrainë dhe, në një farë kuptimi, thashethemet e ngritura nga kanali Telegram General Svr duket se konfirmojnë këtë supozim. Llogaria anonime, e cila sipas shumë njerëzve menaxhohet nga një ose më shumë ish-zyrtarë të Kremlinit, është pjesë e raportit të fundit nga ekspertët e Këshillit të Sigurimit të Federatës Ruse, të paraqitur për Vladimir Putin. Epo, analistët kanë theksuar "një probabilitet të lartë të humbjeve serioze për ushtrinë ruse në rast të një kundërsulmi të mundshëm nga Forcat e Armatosura të Ukrainës", thuhet në një postim, dhe "shanset janë minimale për trupat ruse për të mbajtur të pushtuar territoret në rajonet Kherson dhe Zaporozhye në muajt e ardhshëm. Jo vetëm. Rusia dyshohet se nënvlerësoi potencialin e armëve të ofruara nga Perëndimi për Volodymyr Zelensky, aq sa ekspertët ushtarakë u këshilluan fuqimisht të “braktisnin një pjesë të territoreve të pushtuara" dhe "t'i thonë lamtumirë pa mëdyshje, të paktën para vitit të ri, idesë e thirrjes së "referendumit" për bashkimin me Rusinë "në pjesën e Ukrainës nën kontrollin rus, përkatësisht në republikat e Luganskut dhe Donetsk. Presidenti rus, analizat i ka cilësuar "të papërshtatshme" dhe do të konfirmonte besimin e tij në raportet e përfaqësuesve të Shtabit të Përgjithshëm të Federatës Ruse dhe Ministrisë së Mbrojtjes, të cilat përmbajnë "perspektiva të fitore të shpejta” pa prova por të mbështetura vetëm nga “premtime personale”.

Goditja e madhe ndaj Rusisë

Rusia ka marrë të tjera goditje të madhe ku u gjet e papërgatitur. Raportohet se Kievi ka kryer sulmin më të madh të realizuar ndonjëherë ndaj forcave ruse. Kjo ngjarje nuk do i pëlqejë aspak presidentit rus Vladimir Putin, sepse është lëkundur pretendimin i tij se Ukraina nuk mund t’i shkaktojë humbje të tilla Rusisë. Po çfarë ka ndodhur konkretisht?  Baza ajrore Saki, që ndodhet në perëndim të Krimesë së kontrolluar nga rusët, u godit nga një sërë shpërthimesh duke lënë të vrarë një person. Shtëpitë, makinat dhe objektet e tjera në afërsi të bazës po ashtu janë dëmtuar. Udhëheqësi i instaluar nga Rusia në Krime kanë thënë se përveç një personi të vrarë edhe 14 të tjerë janë plagosur. Sergei Aksyonov po ashtu ka thënë se të paktën 80 ndërtesa janë dëmtuar. Këtë e vërtetojnë imazhet  satelitore, ku duket qartë qëdisa avionë luftarakë rusë të dëmtuar nga shpërthimet.Ukraina nuk ka marrë përgjegjësinë për shpërthimet, por të dhënat e reja sugjerojnë se shpërthimet ka të ngjarë të kenë qenë sulm i shënjestruar. Analistët shprehen se ky shkatërrim në këtë bazë ajrore, paraqet një goditje të rëndë për Rusinë dhe një fitore psikologjike për Ukrainën. Imazhet satelitore tregojnë zona të mëdha të tokës që janë djegur nga zjarret që shpërthyen. Pistat kryesore të kësaj baze ajrore duket se nuk janë prekur, por të paktën tetë avionë duket se janë dëmtuar ose janë shkatërruar, teksa duken disa gropa të hapura në tokë.Disa prej këtyre gropave janë në disa zona specifike të bazës ajrore ku një numër i madh avionësh parkohen në ambiente të hapura e jo në hangarë.

Analistët: Kjo është një goditje të rëndë për Rusinë

Analistët ushtarakë kanë thënë se ky shkatërrim në këtë bazë ajrore, paraqet një goditje të rëndë për Rusinë dhe një fitore psikologjike për Ukrainën.Shtëpitë, makinat dhe objektet e tjera në afërsi të bazës po ashtu janë dëmtuar. Nëse Ukraina qëndron prapa këtyre shpërthimeve, atëherë ato do të paraqisnin sulmin më të madh të Kievit ndaj forcave ruse në Krime.Po ashtu do të shfaqnin aftësitë teknike të Ukrainës për të kryer sulme në distancë të largët, tha Volodymyr Dubovyk, profesor i Marrëdhënieve Ndërkombëtare në Universitetin Mechnikov në Odesa. Gadishulli ukrinas i Krimesë është aneksuar paligjshëm nga Moska më 2014. Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, është zotuar se deri në fund të pushtimit, që Rusia nisi ndaj Ukrainës, Kievi do të rimarrë kontrollin e Krimesë. Në përfundim vëzhguesit besojnë që sulmi i guximshëm, është kryer nga ukrainasit.

Më të lexuarat