BREAKING NEWS

Përfundon mbledhja, PS zyrtarizon kandidatët për secilin qark, ja EMRAT

Përfundon mbledhja, PS zyrtarizon kandidatët për secilin qark, ja
x
BREAKING NEWS

Zgjedhjet e 14 Majit/ Zbulohen emrat, ja kush janë kandidatët e PS për qarkun Tiranë

Zgjedhjet e 14 Majit/ Zbulohen emrat, ja kush janë kandidatët e PS
x
BREAKING NEWS

Zbulohen kandidatët për kryetarë bashkie në Elbasan, ja emrat

Zbulohen kandidatët për kryetarë bashkie në Elbasan, ja
x
BREAKING NEWS

Kandidatët e PS-së për qarkun Shkodër, Elisa Spiropali zbulon emrat

Kandidatët e PS-së për qarkun Shkodër, Elisa Spiropali
x
BREAKING NEWS

14 maji/ Ben Andoni zbardh skenarin dhe bën paralajmërimin e fortë: Do ketë bojkot masiv, zgjedhjet më të dobëta të zhvilluara ndonjëherë

14 maji/ Ben Andoni zbardh skenarin dhe bën paralajmërimin e
x
BREAKING NEWS

E frikshme/ Bota në prag të luftës nukleare? Putin nënshkruan marrëveshjen me Lukashenkon: Do vendosim armë bërthamore në Bjellorusi

E frikshme/ Bota në prag të luftës nukleare? Putin
x
BREAKING NEWS

“Përçarje” brenda Kryesisë së PD/ Diskutohen dy skenarë për zgjedhjet e 14 majit, zbulohen EMRAT, ja si janë ndarë anëtarët

“Përçarje” brenda Kryesisë së PD/ Diskutohen
x
BREAKING NEWS

Çfarë po ndodh në Shqipëri? Ministria e Shëndetësisë del me njoftimin e rëndësishëm për qytetarët

Çfarë po ndodh në Shqipëri? Ministria e
x

Bota

Përmbytje masive! Moti i keq bën namin në këtë shtet, raportohet për disa humbje jete

Përmbytje masive! Moti i keq bën namin në këtë shtet,

Si pasojë e motit të keq në Zelandën e Re tre persona kanë humbur jetën dhe një është zhdukur nga shirat e rrëmbyeshëm që kanë shkaktuar përmbytje të mëdha në Auckland, njoftoi kryeministri i vendit Chris Hipkins.

“Përmbytjet kanë shkaktuar vdekjen e tre personave, ndërsa një tjetër është zhdukur, niveli i dëmeve në disa zona është i rëndë”, tha Hipkins në një konferencë shtypi.

Sipas Hipkins, qyteti përjetoi dje, të premten, si ditën me shumë reshje të regjistruar ndonjëher.

Policia tha se dy persona u gjetën të vdekur në periferinë veriore të Auckland dhe një person tjetër vdiq në një rrëshqitje dheu pranë qendrës së qytetit.

Ndërsa për një burr që u përfshi nga ujërat në vend ende nuk ka informacione.

Aeroporti lokal, më i madhi në vend, i cili ishte mbyllur përkohësisht, rifilloi pjesërisht punën sot. Terminali i brendshëm është sërish i aksesueshëm, por fluturimet ndërkombëtare pritet të rifillojnë nesër.

Për arsye sigurie, koncertet e yllit britanik të popit Elton John të planifikuara për t’u mbajtur në një stadium të Auckland të premten dhe të shtunën janë anuluar.

Ka një tërheqje të ujërave sot, por priten sërish shira të dendur dhe kryeministri u ka kërkuar njerëzve të qëndrojnë në shtëpi.

Është ngjarja e parë e madhe me të cilën përballet qeveria e zotit Hipkins, ku të mërkurën zëvendësoi Jacinda Ardern, e cila dha dorëheqjen. Kryeministri i ri i Zelandës së Re konfirmoi në një mesazh në Twitter se agjencitë qeveritare po “punojnë intensivisht” për të ofruar ndihmë për qytetin dhe për të koordinuar veprimet e ekipeve të shpëtimit.