BREAKING NEWS

Ja dosja e re që rrezikon Edi Ramën, marrëdhënia me kinezin Patric HO që i hapi ekspozitë dhe pazaret Duçka-McGonigal me biznesmenin e goditur nga SHBA

Ja dosja e re që rrezikon Edi Ramën, marrëdhënia me kinezin
x
BREAKING NEWS

“Senatorët” e PS i dalin kundër Edi Ramës për tradhtinë ndaj Kosovës dhe lojërat me serbët, lëvizja kundër Albin Kurtit e dyshimtë, kërkojnë mbështetje për kryeministrin kosovar

“Senatorët” e PS i dalin kundër Edi Ramës për
x
BREAKING NEWS

Ja prapaskenat që po luan Edi Rama me qarqet serbe për të futur KFOR në Veri të Kosovës dhe për të nxjerrë jashtë loje shtetin kosovar, skenar për ndërrimin e territoreve

Ja prapaskenat që po luan Edi Rama me qarqet serbe për të futur
x
BREAKING NEWS

Një dëshmitar i ri mund të zbarkojë në SPAK për të fundosur Shkëlzenin, ja informacionet “përvëluese”  që ka për djalin e Berishës që e implikojnë në aferën e “Gërdecit”, nga takimi në zyrë me një mafioz, tek gabimi i madh që i kushtoi jetën Kosta Treb...

Një dëshmitar i ri mund të zbarkojë në SPAK për
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Spartak Brahos: SPAK do fundosë një tjetër ministër, ja pse Sali Berisha sulmon Prokurorinë e Posaçme dhe kush është politikani që pritet të zëvendësojë Edi Ramën në krye të PS

“Bomba” e Spartak Brahos: SPAK do fundosë një tjetër
x
BREAKING NEWS

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që ka pasur Serbia që nga koha e Nikola Pashiç

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që
x
BREAKING NEWS

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më të mira në Shqipëri

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më
x
BREAKING NEWS

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King Smith kërkon të nisë hetimi penal ndaj të korruptuarve, thirrje autoriteteve të vihen në lëvizje për vendimet e Londrës

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King
x

Bota

Përplasja vdekjeprurëse e trenave në Indi, thellohet bilanci i viktimave (shifrat)

Përplasja vdekjeprurëse e trenave në Indi, thellohet bilanci i

Përplasja që solli vdekjen e dhjetëra personave në Indi, mund të jetë shkaktuar nga dështimi i sinjalizimit për ndryshimin e gabuar të binarëve, ka deklaruar ministri i hekurudhave.

Hetimet për të zbuluar të vërtetën do të jenë intensive dhe do të mbahen përgjegjësi.

Deri më tani raportohet që 275 persona kanë humbur jetën, ndërkohë që 1200 të tjerë janë plagosur.

Autoritetet janë duke punuar për pastrimin e rrënojave të dy trenave të pasagjerëve që dolën nga  shinat mbrëmjen e të premtes në shtetin Odisha.

Jaya Verma Sinha, një zyrtar i lartë hekurudhor, tha se hetimi paraprak zbuloi se një sinjal i ishte dhënë Coromandel Express me shpejtësi të lartë për të ecur në binarin kryesor, por sinjali ndryshoi më vonë.

Në vend të kësaj, treni hyri në një linjë që përdoret për parkim, ku edhe u përplas me një tren mallrash të ngarkuar me minerale hekuri.

Përplasja i ktheu autobusët e Coromandel në një pistë tjetër, duke bërë që Yesvantpur-Hoërah Express që po vinte nga ana e kundërt të dilte gjithashtu nga shinat.

Sistemi është 99.9% pa gabime. Por 0.1% shanset janë gjithmonë aty për një gabim, kanë thënë zyrtarët. Familjet e të vrarëve do të marrin një milion rupi (9,750 £) si kompensim, ndërsa të plagosurit rëndë do të marrin 200,000 rupi (1,950 £), me 50,000 rupi (487 £) për lëndime të lehta.