BREAKING NEWS

Ja dosja e re që rrezikon Edi Ramën, marrëdhënia me kinezin Patric HO që i hapi ekspozitë dhe pazaret Duçka-McGonigal me biznesmenin e goditur nga SHBA

Ja dosja e re që rrezikon Edi Ramën, marrëdhënia me kinezin
x
BREAKING NEWS

“Senatorët” e PS i dalin kundër Edi Ramës për tradhtinë ndaj Kosovës dhe lojërat me serbët, lëvizja kundër Albin Kurtit e dyshimtë, kërkojnë mbështetje për kryeministrin kosovar

“Senatorët” e PS i dalin kundër Edi Ramës për
x
BREAKING NEWS

Ja prapaskenat që po luan Edi Rama me qarqet serbe për të futur KFOR në Veri të Kosovës dhe për të nxjerrë jashtë loje shtetin kosovar, skenar për ndërrimin e territoreve

Ja prapaskenat që po luan Edi Rama me qarqet serbe për të futur
x
BREAKING NEWS

Një dëshmitar i ri mund të zbarkojë në SPAK për të fundosur Shkëlzenin, ja informacionet “përvëluese”  që ka për djalin e Berishës që e implikojnë në aferën e “Gërdecit”, nga takimi në zyrë me një mafioz, tek gabimi i madh që i kushtoi jetën Kosta Treb...

Një dëshmitar i ri mund të zbarkojë në SPAK për
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Spartak Brahos: SPAK do fundosë një tjetër ministër, ja pse Sali Berisha sulmon Prokurorinë e Posaçme dhe kush është politikani që pritet të zëvendësojë Edi Ramën në krye të PS

“Bomba” e Spartak Brahos: SPAK do fundosë një tjetër
x
BREAKING NEWS

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që ka pasur Serbia që nga koha e Nikola Pashiç

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që
x
BREAKING NEWS

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më të mira në Shqipëri

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më
x
BREAKING NEWS

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King Smith kërkon të nisë hetimi penal ndaj të korruptuarve, thirrje autoriteteve të vihen në lëvizje për vendimet e Londrës

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King
x

Bota

Përshkallëzohen tensionet mes Pekinit dhe Tajvanit, ky shtet perëndimor i hedh 'benzinë zjarrit' me paralajmërimin e frikshëm

Përshkallëzohen tensionet mes Pekinit dhe Tajvanit, ky shtet

Gjermania do të dërgojë dy anije luftarake në Indo-Paqësorin në vitin 2024. Kështu deklaroi të dielën ministri i Mbrojtjes Boris Pistorius, mes tensioneve në rritje midis Kinës dhe Tajvanit dhe mbi Detin e diskutueshëm të Kinës Jugore.

Duke folur në Dialogun Shangri-La në Singapor, konferencën më të rëndësishme të sigurisë në Azi, Pistorius tha se vendet duhet të ngrihen për rendin ndërkombëtar të bazuar në rregulla dhe mbrojtjen e kalimeve kryesore detare.

“Për këtë qëllim, Qeveria Federale Gjermane dërgoi një fregatë në Indo-Paqësorin në vitin 2021, dhe përsëri, në vitin 2024, do të vendosë mjete detare – këtë herë një fregatë dhe një anije furnizimi – në rajon”, tha ai, sipas një skenar i fjalimit të tij i shpërndarë nga ministria e mbrojtjes në Berlin.
Ai shtoi se vendosjet nuk ishin të drejtuara kundër asnjë kombi, një vërejtje që me sa duket iu drejtua Kinës.

“Përkundrazi: ata janë të përkushtuar ndaj mbrojtjes së rendit ndërkombëtar të bazuar në rregulla, në të cilin ne të gjithë kemi nënshkruar dhe nga i cili të gjithë duhet të përfitojmë qoftë në Mesdhe, në Gjirin e Bengalit apo në Detin e Kinës Jugore"- shtoi ai.
Duke treguar një prani më të madhe ushtarake në rajon, Gjermania po ecën në një rrugë të ngushtë midis interesave të saj të sigurisë dhe ekonomike pasi Kina është partneri më i rëndësishëm tregtar i Berlinit.

Në vitin 2021, një luftanije gjermane lundroi në Detin e Kinës Jugore për herë të parë në pothuajse 20 vjet, një lëvizje që pa Berlinin të bashkohej me vendet e tjera perëndimore në zgjerimin e pranisë së tij ushtarake në rajon mes alarmit në rritje mbi ambiciet territoriale të Kinës.

Kina pretendon pothuajse të gjithë Detin e Kinës Jugore si të sajën, pavarësisht nga një vendim i gjykatës ndërkombëtare që Pekini nuk ka bazë ligjore për këto pretendime dhe ka ndërtuar poste ushtarake në ishujt artificialë në ujërat që përmbajnë fusha gazi dhe peshkim të pasur.

Rreth 40% e tregtisë së jashtme të Evropës rrjedh përmes Detit të Kinës Jugore.