BREAKING NEWS

"Europa do të ketë mjaftueshëm gaz"/ Merr fund "makthi" rus, Von der Leyen jep lajmin fantastik

"Europa do të ketë mjaftueshëm gaz"/ Merr fund
x
BREAKING NEWS

Covid-19 ende nuk ka përfunduar, Ministria e Shëndetësisë zbulon se çfarë po ndodh në vend

Covid-19 ende nuk ka përfunduar, Ministria e Shëndetësisë
x
BREAKING NEWS

Njihet si "fuqi baruti"! Ekspertët amerikanë japin paralajmërimin, zbulojnë planet e Putinit për Ballkanin

Njihet si "fuqi baruti"! Ekspertët amerikanë japin
x
BREAKING NEWS

Bordi i Transparencës ndryshon sërish çmimet, ja sa do shitet nafta, benzina dhe gazi

Bordi i Transparencës ndryshon sërish çmimet, ja sa do shitet
x
BREAKING NEWS

Mediat malazeze tronditin politikën shqiptare, Sali Berisha “syri” i Moskës në Tiranë, ja kush është oligarku rus që ka shpërndarë para në Shqipëri dhe ka bashkëpunuar me kreun e “Foltores”

Mediat malazeze tronditin politikën shqiptare, Sali Berisha
x
BREAKING NEWS

7 besnikë të Sali Berishës me dosje spiuni pritet të përjashtohen nga politika, kreu i “Foltores” nis kërcënimet ndaj deputetëve të PD që kanë paralajmëruar votimin e nismës së dekomunistizimit

7 besnikë të Sali Berishës me dosje spiuni pritet të
x
BREAKING NEWS

Yuri Kim mesazh Ramës, deklaron se institucionet shqiptare janë të dobëta dhe asgjë nuk është e garantuar, kërkon nga qeveria që të zgjedhë se cilën rrugë do ndjekë, me Perëndimin apo me Lindjen

Yuri Kim mesazh Ramës, deklaron se institucionet shqiptare janë
x
BREAKING NEWS

Prag lufte, ndizet “fuçia e barutit” që mund ta hedhë në erë Evropën, Dodik kërkon të instalojë në Ballkan skemën që po përdor Vladimir Putini në Ukrainë

Prag lufte, ndizet “fuçia e barutit” që mund ta
x

Bota

Përshkallëzohen tensionet! “Përpjekje për të “destabilizuar” botën me…/ Pas shpërthimit të fundit, reagon menjëherë Putin me një mesazh të fortë: Uashingtoni përdor si 'ushqim topash'...

Përshkallëzohen tensionet! “Përpjekje për të

Pasi ftoi Agjencinë për të kryer një inspektim, duke fajësuar për bastisjet ushtrinë e Volodymyr Zelensky, ditën e sotme një diplomat i Federatës, siç citon Guardian, shpjegoi se asnjë mision nuk duhet të kalojë nëpër Kiev, sepse është shumë i rrezikshëm.

"Ne nuk kemi nevojë për bomba atomike për të arritur qëllimet tona në Ukrainë", u shpreh udhëheqësi ushtarak rus.

Një zjarr i ri, i ngjashëm me atë të vetëm një javë më parë, i shkaktuar nga një bastisje në Kiev, shpërtheu në një bazë ushtarake ruse në Krime, duke shkaktuar gjithashtu një sërë shpërthimesh. Këtë e ka bërë të ditur Ministria ruse e Mbrojtjes, e cila si 7 ditë më parë nuk ka specifikuar shkaqet e flakëve që u përhapën në një depo të përkohshme municionesh në lagjen veriore të Dzhankoy. Sipas njoftimeve nga Moska, dy civilë u plagosën.

Pak orë pas lajmit ka reaguar menjëherë edhe Vladimir Putin, ky i fundit i ka dërguar një mesazh të fortë Uashingtonit. Së pari, ndërsa udhëheqësit e ushtrisë ruse janë të prirur të vënë në dukje se Moska nuk ka nevojë të përdorë armë bërthamore për të arritur qëllimet e saj në Ukrainë, shefi i Kremlinit thotë se Shtetet e Bashkuara "dëshirojnë të zgjasin konfliktin" duke përdorur Ukrainën si " Ushqim topash”, si dhe përpjekje për të “destabilizuar” botën me vizitën e kryetares së dhomës amerikane, Nancy Pelosi, në Tajvan.

Madje shkon deri aty sa të ftohen palët që të “rikthejnë respektin për të drejtën ndërkombëtare”, për të forcuar pozicionet e OKB-së dhe platformave të tjera të dialogut. Një deklaratë që bie ndesh me vendimet e tij për dosjen e Ukrainës, duke qenë se një pushtim ushtarak në territorin e një shteti sovran është një nga shkeljet më të rënda të së drejtës ndërkombëtare.

Ndërkohë Rusia po vendos kushte për vizitën e inspektorëve të Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike (Aiea) në termocentralin bërthamor të Zaporizhzhisë, i cili është bombarduar ditët e fundit. Pasi ftoi Agjencinë për të kryer një inspektim, duke i vënë fajin për bastisjet ushtrisë së Volodimir Zelenskit, sot një diplomat i Federatës, i cituar nga Guardian, shpjegoi se asnjë mision nuk duhet të kalojë nëpër Kiev, sepse është shumë i rrezikshëm. Kombet e Bashkuara, nga ana e tyre, megjithatë, bëjnë të ditur se kanë kapacitetin logjistik dhe të sigurisë për të ofruar ndihmë për një vizitë nga inspektorët.

Bombardimet ruse në Donbass vazhdojnë dhe dje një civil mbeti i vrarë dhe dy të tjerë u plagosën në Donetsk, këtë e bëri të ditur në Telegram kreu i administratës ushtarake rajonale, Pavlo Kyrylenko.

“Më 15 gusht, rusët vranë një civil në rajonin e Donetsk, në Kostiantynivka. Në total, 734 civilë janë vrarë në rajon dhe 1,905 janë plagosur që nga fillimi i pushtimit rus”, ka shkruar ai, duke shtuar se dje janë raportuar dy të plagosur. Mbrëmë, forcat ruse bombarduan dy lagje në rajonin e Dnipropetrovsk.